Rok 2007: Microsoft prohrál, levnější roaming a zelený ufon

Mezi významné události v letošním roce patřil prohraný spor mezi společností Microsoft a Evropskou unií. Protože bylo odvolání neúspěšné, firma 497 miliónů eur zaplatila. • Spory se nevyhnuly ani českým firmám. Mezi telekomunikačním operátorem T-mobile a Telefónica O2 probíhá soudní řízení. Ve hře je jedna miliarda korun. • Snaha snížit ceny za volání v zahraničí byla úspěšná. Mobilní operátoři zavedli zvláštní tarif pro občany Evropské unie. • Na českém trhu se objevil zelený mimozemšťan.

Začátkem září skončil dlouhý spor mezi Evropskou komisí a softwarovou společností Microsoft, který začal v roce 1998. Komise se zabývala stížností podanou společností Sun Microsystems se sídlem v Kalifornii na chování již zmíněné softwarové firmy. V roce 2004 shledala Komise Microsoft vinným. Podle vyjádření firma neposkytovala informace svým konkurentům, kteří tak nemohli vyvíjet software schopný fungovat na platformě Microsoftu i na jiných systémech.

Dalším obviněním bylo provázání operačního systému Windows s přehrávačem Windows Media Player. Chování společnosti bylo v závěrech Komise shledáno jako přirozeně nezdravě dominantní a nekonkurenční. Za tato obvinění byla firmě uložena pokuta 497 196 304 eur. Firma měla zároveň kritizované chování napravit a mimo jiné zveřejnit zdrojový kód.
Společnost se proti rozhodnutí odvolala k Evropskému soudu první instance. Evropský soud první instance rozhodnutí Komise přezkoumal a neshledal na něm nic závadného. 17. 9. byl následně rozsudek potvrzen.

Související:
Evropská komise hrozí Microsoftu pokutou
Evropský soud potvrdil rekordní pokutu pro Microsoft
Microsoft: rozhodnutí Evropského soudu prozkoumáme
IT byznys speciál: soud Microsoft versus Evropská komise
Microsoft souhlasil s rozhodnutím Evropské komise

• • •

Soudy řeší také případ mobilního operátora T-mobile a telekomunikační společnosti Telefónica O2. Vše začalo v roce 2001, kdy tehdejší Paegas (patřící společnosti RadioMobil, dnes T-mobile) a Český Telecom (dnes Telefónica O2) neměly po dobu jedenácti měsíců žádnou dohodu o účtování ceny za vzájemné propojení. Chybělo také rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Obě firmy proto stanovovaly propojovací poplatky odlišně.

RadioMobil vypočítal minutovou cenu za propojení na 6,45 korun, Telecom naopak zvolil celkovou částku tři koruny za minutu. Český telekomunikační úřad na žádost RadioMobilu udělal cenovou kontrolu a vydal rozhodnutí. V něm stanovil minutový poplatek na 6,50 Kč, což potvrdilo ceny účtované RadioMobilem. Firma proto začala po tehdejším Českém Telecomu požadovat celkovou částku 898 milionů korun jako rozdíl mezi skutečně zaplacenými a nárokovanými penězi. Současně vyžadovala úrok z prodlení ve výši 0,05 procent denně. Dluh postupně narostl na 1,8 miliardy.

Český Telecom později koupila španělská společnost Telefónica O2. Na majetek firmy byla uvalena exekuce, což se operátor pokusil zvrátit neúspěšným odvoláním. Konkurenční T-mobile navíc podal žalobu na neplatnost nákupu firmy Deltax, kterou Telefónica O2 koupila v září.

Telefónica O2 údajně i přes uvalenou exekuci stále nabízí k prodeji nepotřebné budovy. Obvodní soud pro Prahu 3 sice exekuční nařízení na budovy zrušil, ale operátor by podle tvrzení T-mobile neměl budovy převádět na jiného vlastníka, protože takový postup by byl v rozporu s právě probíhající exekucí. Výsledek sporu mezi telekomunikačními firmami se letos nedozvíme.

Související
IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
Kauza exekuce: prodá Telefónica O2 své nemovitosti?
Soud zamítnul návrh na zastavení exekuce majetku Telefónica O2

• • •

Vysoké ceny za volání v zahraničí naštěstí žádné soudy řešit nemusely. Za levnější ceny bojovala evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová tři roky. Jak je zvykem u Evropské unie, musela se sejít příslušná komise, která také v roce 2004 potvrdila, že jsou ceny za volání ze zahraničí neúměrně vysoké. Úpravu účtování hovorného schválil Evropský parlament a Evropská rada s platností od 29. června letošního roku. Nařízení bude platit až do srpna příštího roku.

Přechod na eurotarif probíhal postupně. Evropská komise zaslala v polovině července celkem 95 dotazníků telekomunikačním operátorům. Odpovědělo však pouze 74 firem. Komise proto druhého srpna zveřejnila seznam všech operátorů, kteří nedodali požadované podklady a do desátého dne získala informace o eurotarifech od zbývajících společností. Nařízení vydané 29. června přikazovalo operátorům, aby do 30. července představili své eurotarify a do 30. srpna je skutečně zprovoznili.

Související
Události: EU schválila nižší ceny roamingu
Eurotarif: ceny za volání podle Evropské unie
Kauza roaming: budeme volat ze zahraničí levněji?
Eurotarif si aktivovalo téměř 90 000 zákazníků

• • •

U mobilních telefonů ještě zůstaneme. Vodafone totiž letos přišel s nabídkou reklamy v mobilních telefonech. Nebyl ovšem první, protože s reklamou v krátkých textových zprávách koketoval v roce 2003 mobilní operátor Eurotel.

Vodafone inzerentům nabízí dva způsoby, jak oslovit vybranou cílovou skupinu jejich zákazníků. První možnost představuje kampaň zacílená na uživatele služby Student SMS Gratis, což jsou mladí lidé ve věku do 26 let. O nich se dozvěděl sociodemografické údaje v podobě věku, zájmů, bydliště a celkové útraty za mobilní služby i školu. Zákazníkům na oplátku poskytnul možnost zasílání bezplatných SMS do všech sítí pomocí Java aplikace či portálu Vodafone Live!.

Druhou formou reklamy představuje banner (reklamní proužek) na portálu Vodafone Live!. Ten mohou zákazníci Vodafone používat bezplatně. Pouze při vstupu do placené sekce se zobrazí upozornění. Operátor uvádí, že portál navštíví měsíčně 150 000 unikátních návštěvníků, kteří shlédnou jeden milion stránek. Za jedno zobrazení reklamního proužku zaplatí inzerent jednu korunu.

V zahraničí není mobilní reklama vůbec neobvyklá. Například britská společnost Blyk nabízí svým zákazníkům bezplatný mobilní tarif výměnou za reklamu. V případě, že by vám příjem reklamy nevadil, užijete si 217 textových zpráv a 43 minut hovorů zdarma.

Související
Vodafone nabízí reklamu v mobilu, ceny ale tají
Mobilní reklama je u nás teprve na začátku

• • •

Jednou z důležitých událostí byl také příchod čtvrtého „mobilního operátora“. V květnu se objevil nový operátor U:fon s nabídkou internetového připojení pomocí technologie CDMA. Provozovatelem sítě je společnost MobilKom, kterou vlastní česko-slovenská finanční skupina Penta. V současné době obsahuje nabídka zeleného mimozemšťana náhradu za pevnou linku a připojení k internetu. Pro rok 2008 jsou údajně v plánu mobilní hlasové služby. Firmy se také mohou těšit na službu U:fonova chytrá vysílačka, což je ve skutečnosti název pro službu push-to-talk.

Technologie push-to-talk umožňuje podobnou komunikaci, jako v případě vysílaček. Zásadní rozdíl je však v dosahu. Obyčejná vysílačka má velmi omezený dosah v řádech metrů či kilometrů. Ve srovnání s tím je technologie push-to-talk omezena výhradně na příjem signálu mobilního operátora.

Související
Události: Na české půdě přistál U:fon
Jaké služby nabídne mobilní operátor U:fon?
U:fon posílil svoji síť a údajně vyřešil problémy s rychlostí internetu

Ohlédnutí za rokem 2007

Hardwarové NEJ novinky roku 2007
Silvestrovský speciál: překlepy, omyly a přehmaty

Exit mobile version