Rosetta Stone žaluje Google

Google

Americká jazyková společnost Rosetta Stone zažalovala Google za nedostatky v kontrole reklamního nástroje AdWords. Konkrétně ji vadí fakt, že jakýkoliv jednotlivec nebo společnosti si může zaplatit reklamu i na taková klíčová slova, která jsou autorsky chráněna. Tato stížnost jde fakticky proti základnímu principu, na kterém služba AdWords funguje a i proto jsou, dle expertů v dané oblasti, naděje na úspěch žaloby jen velmi malé.


Rosetta Stone je známa díky svému softwaru na výuku jazyků.

Princip AdWords je jednoduchý; společnosti přihazují částku, kterou jsou ochotni za dané klíčové slovo po určitou dobu zaplatit. Výrobce mobilních telefonů tak bude usilovat o klíčová slova, jako je například „mobil“ nebo „smartphone“, naopak poskytovatele ubytování budou zajímat slova „hotel“ či „ubytování“. Při vyhledání daného slova se pak zaplacený odkaz zobrazuje vždy jako první a ve žlutém rámečku, následován ostatními (neplacenými) odkazy seřazenými podle algoritmů Googlu.

Společnosti Rosetta Stone tedy konkrétně vadila již zmíněná možnost „zakoupit“ si v rámci AdWords jakékoliv, byť autorsky chráněné slovo. Podle znění 37stránkové žaloby způsobil tento nedostatek, resp. nedostatečná kontrola oprávněnosti nákupu klíčových slov, to, že při vyhledání klíčových slov „rosetta“ a „stone“ se na prvním, tedy placeném, místě objevuje odkaz na jiné společnosti. Ty se, taktéž podle textu žaloby, snaží kopírovat design originálních stránek Rosetta Stone a vypadat jako společnost taková. Tato situace ve finále údajně vede k poklesu zisků firmy Rosetta Stone na úkor jiných.

V rámci žaloby Rosetta Stone požaduje, aby Google přestal praktikovat takovou obchodní politiku, kde si jednotlivec nebo společnost může zaplatit jakékoliv klíčové slovo. Podle právních expertů je ovšem naděje na úspěch mizivá.

Firma Rosetta Stone je známa především díky svým výukovým programům zaměřeným na učení cizích jazyků. V současné době jich Rosetta Stone nabízí 31 a ve svém portfoliu má i takové kuriozity, jako je velština, svahilština nebo mandarínská čínština.

Exit mobile version