Radovan Dršata: věřím v budoucnost Linuxu a open source

ITBIZ.cz se snaží představovat významné osobnosti ze světa informačních technologií. V dnešním rozhovoru hovoří nový ředitel SWG divize tuzemského zastoupení společnosti IBM Radovan Dršata nejen o čistě byznysových tématech, jako jsou jednotlivé divize IBM a jejich důležitost v rámci IBM, významné akvizice IBM softwaru z poslední doby, směřování softwarového trhu v Česku, ale také například o své knize „Kolíne, Kolíne… stálo to za to“, která má v těchto dnech premiéru na regálech prominentních knihkupectví.


Radovan Dršata

Nedávno jste byl jmenován na post ředitele softwarové skupiny IBM v ČR, přičemž je znám Váš vztah k Vídni. Budete se stěhovat a jak Vám zatím nová práce jde?

Nabídka z Prahy mne velmi potěšila a následně pracovním zápřahem i zcela pohltila. Pracovní týden trávím v Praze, víkendy s rodinou ve Vídni. Podívám-li se kolem sebe, mám několik kolegů z Ostravy, kteří žijí podobným způsobem. Není to tedy až tak výjimečné. Dokonce v tomto modelu dokáži najít i parciální výhodu. Mohu se více soustředit na práci. Doufám tedy, že třeba již po čtyřech a ne až šesti měsících budu s to říci, jak mi to opravdu jde. Zatím mohu jen konstatovat, že se snažím.

Český trh je dynamičtější než rakouský

Jak se liší práce manažera v IT byznysu v Rakousku a ČR? Je vůbec možné vstoupit dvakrát do stejné řeky?

Dávám naprosto za pravdu Hérakleitovi, že do stejné řeky, v žádném ohledu, dvakrát nevstoupíme. Práce v Česku je pro mne objevným zážitkem. Český trh je dynamičtější než rakouský. Práce manažera je vždy prací s lidmi. Mentalita Rakušanů a Čechů si je neuvěřitelně podobná. Těch 300 společných let se zkrátka na nás obtisklo. Takže v práci manažera, zejména pod jednotící vlajkou mezinárodní firmy, nevidím až tak veliký rozdíl.

Čtenáři si mohli všimnout, že máte celou řadu zájmů, nedávno jste dokonce napsal knihu „Kolíne, Kolíne… stálo to za to“. Co vás k tomu vedlo?

Asi kombinace tří aspektů: Zaprvé psaní, které mne vždy tak trochu bavilo. Za druhé snaha využít „hluché prostoje“ v hotelích a letištních halách v minulé práci při mých četných služebních cestách od Polska po Pákistán a za třetí touha něco sdělit, co zkrátka stálo za to. Smíchal jsem do knížky zážitky z dětství a dospívání s politickou absurditou, ve které jsme žili. Přitom jsem se snažil nešetřit humorem jako tmelem této mozaiky.

V knize se vracíte také do doby socialismu. Jak byste srovnal možnosti českých firem před 20 lety a dnes?

Nebetyčně rozdílné. Z českých firem se staly plnohodnotné subjekty světa byznysu. Samozřejmě, že velikost českého trhu je stále hlavním determinujícím faktorem, ale na tomto hřišti jsme již dobrými hráči. Byznys je však vždy běh na velmi dlouhou trať. Proto ještě důležitější než dnešní stav hodnotím průběžnou schopnost přizpůsobení se měnícím se podmínkám. Těm se nevyhneme, ať již mluvíme o kurzu koruny, ceně ropy nebo výrobních nákladech kdekoliv na východ od nás.

S postupem rozvoje Internetu mohou lidé pracovat odkudkoliv, odkud pracujete nejradši vy. Z domu, pracovny?

Nejraději obojí. Neumím si představit práci pouze z domu, potřebuji kontakt s lidmi. Ale alespoň jeden den v týdnu se snažím vyřizovat administrativu nebo se účastnit telefonních konferencí z domu.

Správný manažer jako technologický i byznysový odborník

Pod pojmem manažer se dá představit celá řada věcí, co si pod tímto pojmem představujete Vy a jak podle Vás vypadá ideální IT manažer?

Rozumí zákazníkům, umí motivovat svůj tým a zná technologicky i obchodně trh, na kterém se pohybuje.

Vzhledem ke společnosti, kde pracujete, musíte mít i zvláštní vztah k počítačům. Vzpomenete si ještě na svoje začátky a první počítač?

Nepočítám-li svoji programovatelnou počítačku Casio FX, tak to byl jedinečný Sinclair ZX Spektrum, který jsem si vlastnoručně propašoval z ciziny. Bylo to ve čtvrtém ročníku vysoké školy. I zde platí, že první zážitek je nejsilnější. Čili, kdybych měl dnes ještě něco naprogramovat, tak bych se asi nejsnáze rozpomněl na Basic.

Jaký operační systém používáte, jste pro open source a jaký je Váš osobní názor na toto odvětví?

Standardem na noteboocích IBM je zatím stále ještě Windows. Nicméně, já osobně věřím v budoucnost Linuxu a open source. Drtivá většina softwaru IBM běží na Linuxu a IBM je jedním z největších podporovatelů open source světa. Díky tomu, že Open Document Format je již pár let oficiálním standardem, věřím, že otevřené systémy budou brzy samozřejmostí a čistě proprietárním řešením odzvoní.

Vedete vzrůstající SWG divizi společnosti IBM a tak mě napadá, jaký segment podle Vás nejvíce poroste a proč?

Důležité jsou pro nás všechny segmenty a naším cílem je růst v našem celém portfoliu. Lokální trh v každé zemi však přirozeně přijímá některé produkty rychleji než ostatní. V Česku například vidím velký zájem o produkty z našich nedávných akvizic FileNet nebo Cognos. Stejným dílem však dokážeme potěšit třeba naše stávající zákazníky novinkami v Lotus Notes, Tivoli, Rational, WebSphere, Informixu nebo třeba DB2. Naším hlavním cílem je zkrátka poskytnout ucelenou škálu produktů, která v daném okamžiku poskytne zákazníkovi řešení jeho speciálního problému.

Společnost IBM je známá především produkty pro podniky, zamýšlíte nějakou novinku, o které byste mohl něco říci? (určenou spíše do sektoru běžných nepodnikových uživatelů)

Náš software definujeme jako middleware, čili vše to, čeho je třeba mezi operačním systémem a hotovou aplikací. Je tedy přirozené, že našimi zákazníky jsou především firmy, které pomocí našeho middlewaru programují, optimalizují či zhodnocují své IT řešení. Přesto jsou některé produkty, jako například Sametime (instant messaging), zaměřeny i na koncového uživatele, i když cesta k jeho nasazení půjde pravděpodobně opět přes firemní nákup.

Lotus jako král podnikové spolupráce a výměny dat

Dlouho jste pracoval a jste znám v souvislosti s produkty Lotus, jaké s nimi máte plány v nové funkci?

Lotus je pro mne králem podnikové spolupráce a výměny dat. Jsme rádi, že máme spoustu zákazníků, kteří si cení produktu Lotus ne jenom jako e-mailu, ale jedinečného aplikačního prostředí a nehodlají od něho odejít. My se jim zase snažíme odvděčit tím, že neúnavně produkty Lotus vylepšujeme a rozšiřujeme. Můj cíl je proto jasný. Rozšířit toto nadšení mezi co největší počet dalších zákazníků.

Mnoho velkých firem se kvůli novým technologiím snaží skupovat ty menší, nejinak je tomu i u IBM. Bude tedy IBM touto cestou pokračovat, anebo bude raději investovat do vlastního vývoje?

Obojí je pravdou. IBM v oblasti softwaru intenzivně vyvíjí vlastní produkty, ale zároveň kupuje jiné firmy na vhodné doplnění celého portfolia. Klíčem úspěchu je pak vhodná integrace získaných firem jak technologicky, tak lidsky a následně jejich další rozvoj. Jsem rád, že se to navzdory přirozeným úskalím IBM daří.

Na závěr otázka všeobecná. Jaké jsou Vaše pracovní a životní cíle?

Zdraví a pocit smysluplnosti z toho, co dělám. Bude-li to korunováno úspěchem, nebudu se zlobit.

Profil

Radovan Dršata v současné době pracuje v českém zastoupení počítačové firmy IBM na pozici ředitel SWG divize. Radovan Dršata má bohaté mezinárodní zkušenosti, ačkoli je původem z Čech, již delší dobu žije v Rakousku a teprve nedávno přijal nabídku na pracovní „návrat“ do Česka. Radovan má také pestré zájmy. Nedávno vydal svoji literární prvotinu – knihu „Kolíne, Kolíne… stálo to za to“, která má v těchto dnech premiéru na regálech prominentních knihkupectví.

Exit mobile version