Ruská rozvědka posílala zprávy z USA pomocí obrázků v sociálních sítích a adhoc WiFi

Kdyby dneska žil a působil Richard Sorge, určitě by se nejen podivil, ale pravděpodobně ani nenechal tak snadno chytit. Proč také riskovat s amaterskou radiovysílačkou, když je k dispozici moderní kryptografie a Internet.

Tajní agenti, kteří až do nedávného odhalení ze strany FBI pracovali ve Spojených Státech amerických pro Rusko, mezi sebou a centrálou komunikovali prostřednictvím steganografie (textové řetězce ukryté v obrázcích) a tzv. Wi-Fi tunelů (adhoc Wi-Fi), tedy přímým propojením mezi dvěma počítači. Drzost jim rozhodně nechyběla, protože jako platformu používali otevřené zdroje, mezi nimiž převažovaly populární veřejné úložiště fotografií s prvky sociálních sítí. Informace vyplynula z žaloby, kterou na zadržené agenty u newyorského soudu podala FBI.

Zprávy agentů byly kódovány pomocí programu, který si nechala na zakázku vyvinout samotná tajná ruská služba GRU (Glavnoje Razvedivatěl’noje Upravlenije). Progam měli agenti uložený na šifrovaném disku, který byl chráněn 27 znaků dlouhým heslem. Pokud jsou pravdivé doměnky, které se šíří zahraničními médií, počítačové znalosti některých agentů byli na překvapivě nízké úrovni a je s podivem, že nebyla v jejich případě použitá raději jiná metoda. Řada agentů komunikovala se svými spojkami také na krátké vzdálenosti prostřednictvím adhoc Wi-Fi. Nejčastěji šlo o spojení, kdy se nacházel jeden z notebooků v kavárně a druhý v automobilu venku.

Americká FBI nechala zatknout celkem jedenáct lidí, kteří jsou nyní obviněni z nezákonného působení ve funkci neregistrovaných agentů cizí vlády a z daňových úniků způsobených praním peněz, jež měly financovat jejich pobyt.

Reuters: Reuters

Exit mobile version