Ruští crackeři prolomili systém ochrany pravosti fotografií Nikonu

Celá řada politických, obchodních nebo soudních rozhodnutí je založena na fotografiích. Aby mohly sloužit jako skutečně hodnověrný podklad, musíme si být jisti, že jde o „pravé“ obrázky, s nimiž nebylo později manipulováno.

Existuje celá řada slavných manipulací fotografií, někdy jde o zábavné mystifikace, mohou však mít i vážné důsledky. Několik firem proto dodává spolu se svými fotoaparáty vyšší třídy i software, který pořízený snímek vybaví neviditelnými „vodoznaky/podpisy“. Systém
následně dokáže garantovat, že se opravdu jedná o původní, neupravovaný soubor.

Problém je, že i takový systém lze obejít a „vodoznak“ zfalšovat. Ruská firma ElcomSoft již loni v listopadu dokázala úspěšně padělat snímek pro systém Canon, nyní jí padl za oběť algoritmus, který používá Nikon.

Používaný podpisový klíč Nikonu měl mít v sobě kryptografické nedostatky, takže jeho otisk lze napodobit, respektive soukromý klíč bylo možné vyextrahovat z fotoaparátu. Následně se pak ukázalo, v jaké části (tagu) obrázku se podpis skrývá a jaký má formát. ElcomSoft
přímo dokázala vytvořit obrázky, které pak projdou testem pravosti.

Možností zneužití je celá řada, např. v pojišťovnictví či v médiích. Mimochodem, chyba v ověřovací technologii Canonu nebyla opravena ani po půl roce a ElcomSoft vyjádřil pochybnosti, že Nikon bude problém nějak řešit. Bylo by to údajně docela složité, není to záležitost jediné záplaty, ale celého systému. Společnost ElcomSoft ovšem zdůrazňuje, že ona sama je malá firma a co dokáže ona, může zvládnout i leckdo jiný.

Zdroj: The Register

Autorská poznámka: Existuje i opačné použití neviditelného „vodoznaku“ v obrázcích, kdy slouží naopak k zachování autorských práv k fotografii. Robot pak podle otisku dokáže najít obrázky vzniklé z toho původního, i když byly mezitím různě upravovány v grafických editorech.

Exit mobile version