Vývoj pomocí SCRUM metodiky využíván i firmami v Česku

Progresivní metody produktového vývoje pomocí SCRUM metodiky založené na efektivních cyklech zavádění produktových inovací oslovily i české firmy. Nyní zavedl tyto postupy v product developmentu provozovatel portálů Jobs.cz a Práce.cz, společnost LMC.

Co je to SCRUM?

Při definici metodiky SCRUM je nutné hned na začátku zmínit, že je řazena mezi agilní metodiky pro vývoj software. Tato metodika spočívá v zavedení několika zajímavých přístupů – například setkání produktových týmů při meetenzích na denní bázi, samostatné přiřazování vývojářů na úkoly atd.

Vývoj totiž probíhá v časově ohraničených etapách (sprintech). Délka etapy by měla být pevně dána (v rozmezí 14 dní až 1 měsíc), ale je možné mít i delší iteraci, aby se stihly dokončit všechny naplánované úlohy.

Produktový týmy jsou rozděleny do samostatných mini týmů, které jsou složeny z produktového manažera, vývojářů, testerů atd., tak aby byly celkově soběstačné.

Zajímavostí této metodiky je, že částečně odstraňuje roli projektového managera a zodpovědnost za dodávku nechává v rukou samotných vývojářů. Tyto postupy celkově přispívají k zrychlení a zefektivnění vývojového cyklu.

V českých podmínkách se aktuálně k metodice agilního vývoje přihlásila společnost LMC – provozovatel pracovních portálů. Od července přešla na tento způsob vývoje. V nově uspořádaných produktových týmech, které přinášejí žádané novinky ve čtrnáctidenních cyklech, nyní pracuje celkem 80 specialistů, designerů a programátorů.

Inspirací k tomuto posunu, orientovanému především na dosažení co nejlepších výsledků pro zákazníky, bylo mimo jiné také působení Martyho Cagana, uznávaného světového odborníka na oblast produktovového vývoje, přímo na půdě LMC.

K rozhodnutí změnit způsob vývoje společnost LMC dospěla již na sklonku předchozího roku. V té chvíli spustila rozsáhlý program Rediscovery, jehož výsledkem je současný přechod na agilní vývoj. Nově je důraz kladen především na to, aby produkty LMC vždy splňovaly tři základní parametry: hodnotu pro zákazníka – aby je uživatelé chtěli využívat, použitelnost – aby je byli schopni snadno ovládat a využít všech jejich možností a proveditelnost – tj. aby firma byla schopna produkty v daném čase a s danou technologií efektivně vyvinout.

Nastavení 2-týdenních cyklů

„Pro vhodné propojení těchto pohledů týkajících se produktů, návrhu jejich uživatelského rozhraní a výběru použitých technologií jsme vytvořili specializované interní týmy, v nichž jsou zastoupeny vždy všechny potřebné odbornosti. Tyto týmy pracují ve dvoutýdenních cyklech, tzv. sprintech, během nichž jsou schopny dokončit jednotlivé novinky,“ uvedl Milan Jasný, obchodní a marketingový ředitel společnosti LMC, který vede program Rediscovery.

Podle něj je další důležitou změnou také větší zapojení samotných zákazníků a uživatelů do připravovaných produktů. Každý týden provádíme uživatelské testování nových konceptů a zároveň se snažíme mnohem intenzivněji získávat zpětnou vazbu na již existující produkty a služby, abychom je mohli i nadále zlepšovat.

Změna v produktovém vývoji a organizaci práce se dotýká podstatné části zaměstnanců společnosti LMC. Celkem se jedná o 80 lidí, tedy zhruba dvě pětiny LMC.

Každý ze zcela soběstačných produktových týmů nyní zahrnuje vždy jednoho produktového manažera, návrháře uživatelského rozhraní (U/X designer), dva až tři vývojáře (engineer) a jednoho nebo dva testery/programátory (QA engineer). Důležitým článkem a zároveň pojítkem mezi produktovou a IT částí každého z týmů je vedoucí vývoje (lead engineer).

„Podstatnou součástí systému agilního vývoje, který nyní v LMC rozjíždíme, je využití SCRUM metodiky,“ řekl Jaroslav Pechan, Technology ředitel LMC.

{seealso}
Společnost LMC je nyní v ČR průkopníkem agilního vývoje mezi předními technologickými firmami. Své zkušenosti s přechodem a výsledky prvních měsíců nového způsobu vývoje bude LMC prezentovat na Agile Prague Conference, která se uskuteční ve dnech 29. – 30. září v Praze.

Exit mobile version