Služby cloudu plánuje či již využívá čtvrtina organizací

Praha, 29. dubna 2010 – Téměř 10 procent českých organizací již v současné době využívá aplikace či služby založené na cloudu, ke kterým mohou přistupovat přes síť odkudkoliv. Jde nejčastěji o podnikový software, e-mail nebo nástroje pro webové konference či spolupráci na dálku. Dalších 15 procent podniků či institucí jejich zavedení v následujících měsících plánuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cisco mezi účastníky dubnové konference Cisco Expo 2010, do kterého se zapojilo přes 550 respondentů. Téměř polovina organizací zatím s nasazením cloudových aplikací či služeb vyčkává.

„Když cestujete po světě, tak kdekoliv zmáčknete vypínač, rozsvítíte. Cloud funguje z principu obdobně, jen namísto energie a světla využíváte služby informačních technologií a přistupujete k podnikovým datům. Podle výsledků našeho průzkumu je rozvoj cloudu v České republice zatím v počáteční fázi, to se však může velmi brzy změnit. Již dnes totiž cloudové služby všichni velmi intenzivně využíváme v soukromém životě, například prostřednictvím služeb, jako jsou Facebook či YouTube, protože nám vyhovuje mít přístup k oblíbenému obsahu bez ohledu na místo či zařízení. Často si přitom ani neuvědomujeme, že užíváme právě cloud,“ říká Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika.

Podle Winklera představuje největší bariéru pro širší zavádění cloudových služeb do organizací nedůvěra. Podniky se například obávají, zda budou jejich data v prostředí cloudu v bezpečí a zda bude možné kontrolovat a řídit přístup k nim. Další obavy se týkají například spolehlivosti aplikací a služeb v případě výpadku, souladu s požadavky zákonných či oborových norem nebo toho, zda bude umožněna spolupráce mezi různými systémy založenými na cloudu.

„Klíčovou roli v dalším rozvoji cloud computingu sehrají sítě, protože uživatele s cloudy či různé cloudové služby mezi sebou propojují a tím spojují všechny prvky cloudu do jednoho funkčního celku. Tím, jak rozdílné funkce sítě v cloudu plní, se stávají optimálním, a možná dokonce jediným místem, z kterého lze kontrolovat výkon, zajišťovat bezpečnost a rovněž celkově sledovat systém tak, aby dodržoval potřebnou úroveň služeb,“ vysvětluje Winkler.

Podle výsledků průzkumu považují sítě za klíčové i samotní respondenti. Na otázku, která technologie je dnes podle nich nejdůležitější, označilo síťové technologie 55 procent dotázaných. Téměř 30 procent považuje za nejdůležitější inteligentní mobilní zařízení a zhruba desetina respondentů si myslí, že hlavní technologií jsou osobní počítače a notebooky.

Část průzkumu společnosti Cisco se věnovala také oblasti virtualizace, která umožňuje využívat zdroje informačních technologií na vyžádání a v potřebném rozsahu z kteréhokoliv místa organizace. Tím se stává jakýmsi základem pro další rozvoj cloudu. Podle průzkumu dnes nějaký projekt virtualizace realizuje přes polovinu organizací. Vůbec nejčastěji, téměř v polovině případů, jde o virtualizaci serverů. Další projekty se týkají například virtualizace úložišť, síťové infrastruktury nebo desktopů.

„Naše strategie pro oblast virtualizace umožňuje organizacím identifikovat a eliminovat nevyužité zdroje v oblasti serverů, úložišť nebo síťové infrastruktury. Rovněž sami uživatelé vidí podle výsledků našeho průzkumu největší přínosy virtualizace právě v lepším využití existujících zdrojů. Výhody virtualizace však spatřují rovněž ve snížených nákladech na vlastnictví, zjednodušeném řízení nebo zvýšené flexibilitě prostředí informačních technologií,“ uzavírá Winkler ze společnosti Cisco Systems Česká republika.

Nereprezentativní průzkum mezi IT profesionály i vedoucími pracovníky největších českých firem realizovala společnost Cisco v dubnu letošního roku v rámci jedenáctého ročníku konference Cisco Expo 2010. Výzkumu se zúčastnilo přes 550 respondentů.

Exit mobile version