Sociální sítě jako marketingový nástroj

S neustávajícím rozvojem internetu přicházejí také stále nové možnosti pro marketing a propagaci produktů. Po dříve velmi oblíbených bannerech, pop-up oknech a odkazech v textu se dnes společnosti začínají stále více orientovat na blogy a sociální sítě a miliony jejich uživatelů a čtenářů. Mezi ty nejoblíbenější patří Facebook, Twitter, FriendFeed a Digg.


LinkedIN, sociální síť zaměřená na profesionály

Zaměření společnosti přitom nehraje roli. Například na jedné z největších sociálních sítí vůbec, Facebooku, se dnes snaží zviditelnit jak výrobce počítačů Dell, tak i prodejce skladového příslušenství NetApp Inc. Společnost Dell dokonce vytvořila speciální oddělení se 40 zaměstnanci, jejichž úkolem je firemní produkty propagovat na komunitních webech, blozích a webových stránkách třetích stran.

Jak uvedla mluvčí Dellu Caroline Dietz, výsledky se dostavují. „Díky Twitteru se nám jen letos podařilo prodat dříve vrácené zařízení v hodnotě 500 000 dolarů. Při vývoji nových notebooků řady Latitude jsme také využili některé nápady uživatelů stránek IdeaStorm,“ dodává Dietz.

Kromě propagace vlastních výrobků existují i další možnosti, jak se na internetu zviditelnit. Například podle bloggera Davida Taylora je nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak propagovat určitý produkt, jeho zapůjčení k testování. „Kritické hodnocení sice může být pro společnost nepříjemné, ale už jen tím, že se k zapůjčení odhodlala, si buduje dobrou pověst,“ doplňuje Taylor.

Podobně uvažoval i výrobce pevných disků, společnost Seagate. Ta se rozhodla sponzorovat známého bloggera Roberta Scoblea, který na oplátku testoval její zařízení. Detailní zhodnocení se poté objevovala na jeho populárním blogu. Kromě toho Scoble také vystupoval na některých promo akcích společnosti. Seagate také aktivně využívá Facebook, Twitter a online fotogalerii Flickr.

Snaha o co největší zviditelnění na sociálních sítích a blozích má i ekonomický podtext. Tento způsob je jednoduše levnější, než televizní nebo rozhlasové spoty či tištěné reklamy. Nehledě k tomu, že úspěšnost oslovení zákazníka tímto „staromódním“ způsobem bývá diskutabilní. Tyto nové způsoby propagace se tak uplatňují především dnes, kdy se prakticky všechny společnosti snaží co nejvíce snižovat náklady.

Zdroj: Reuters

Přečtěte si také:
Byznys může díky sociálním sítím dobře profitovat

Exit mobile version