Soud se SAP pokračuje, Oracle zvýšil odhad škody

Larry Ellison, CEO Oracle, během své včerejší výpovědi uvedl, že licenční cena zcizených technologií by se vyšplhala až na 4 miliardy dolarů. Oracle bude možná tuto částku požadovat.


Lawrence J. Ellison, spoluzakladatel a CEO společnosti

Při své včerejší ostře sledované výpovědi zvýšil Larry Ellison, zakladatel a CEO společnosti Oracle, odhad škod způsobených konkurenčním výrobcem SAP. Podle Ellisona by se licenční cena technologií v době jejich zcizení vyšplhala až na 4 miliardy dolarů (zhruba 70 miliard Kč). Ellison, respektive Oracle, přitom dosud mluvili o škodě „pouze“ poloviční, tedy 2 miliardách dolarů (okolo 35 miliard Kč). Ke konci svého výstupu Ellison připustil, že Oracle možná bude požadovat náhradu škod v jejich plné výši. Soud by v této věci měl rozhodnout počátkem příštího roku.

Ellison včera před kalifornským státním soudem vystoupil jako jeden z klíčových svědků. Svou výpověď začal obecným popisem Oracle jako celosvětově třetí největší softwarové společnosti, která je významným americkým zaměstnavatelem. Uvedl také, že Oracle každým rokem do vývoje nových produktů investuje na 7 miliard dolarů (zhruba 123 miliard Kč), přičemž pro firmu je tak životně důležité, aby právní ochrana jejích produktů byla vymahatelná. „Takové jednání nám způsobuje značné potíže. Každý měsíc musíme zajistit výplatu 100 tisíc našich zaměstnanců“, neodpustil si Ellison nakonec možnost zahrát na citlivou notu zaměstnanosti.

Ellisnův výstup tak následuje na pátečním předvolání Wenera Brandta, finančního ředitele (CFO) německého výrobce SAP. Jeho více než hodinový výslech se točil prakticky jen kolem informovanosti vedení SAPu ohledně znalostí detailů podnikání společnosti TomorrowNow v roce 2005, kdy ji SAP kupoval. Brand pod přísahou prohlásil, že v době akvizice nemělo vedení SAP žádné informace o podvodném jednání ze strany TomorrowNow.

Právě koupě texaského poskytovatele softwarových služeb TomorrowNow stojí u zrodu dnešních problémů SAPu. Jak se ukazuje, TomorrowNow přinejmenším část svého byznysu postavilo na nelegálním využívání dat technické podpory Oracle. V této praxi pak firma měla pokračovat i po akvizici ze strany SAP v roce 2005. Jako ironie pak působí fakt, že společnost TomorrowNow hrála klíčovou roli v zajištění programu Safe Passage, jehož cílem bylo přesvědčit zákazníky Oracle k přechodu na produkty SAP. Oracle prohlašuje, že celkem bylo zneužito až několik milionů souborů obsahujících jeho intelektuální vlastnictví.

Po oficiálním podání žaloby se SAP ke zneužití technologií a jejich následnému využití pro své podnikání přiznal a ukončil činnost TomorrowNow. Firma také souhlasí s vyplacením odškodného výrobci Oracle. V jeho výši se ale obě strany značně rozchází – zatímco Oracle mluví o 2 až 4 miliardách dolarů (zhruba 35 až 70 miliard Kč), SAP škody odhaduje maximálně na desítky milionů dolarů (zhruba 170 milionů až 1,7 miliardy Kč). Přiznání SAP značně zjednodušuje nynější soudní proces, neboť tribunál rozhoduje prakticky „jen“ o výši odškodného. Jak už bylo zmíněno v úvodu, definitivního verdiktu bychom se měli dočkat počátkem příštího roku.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version