Symantec: Podíl nevyžádané pošty v lednu opět překonal 80 procent

Celosvětový podíl nevyžádané pošty se v lednu pohyboval kolem 80 procent, což signalizuje, že spammeři po listopadovém odstavení serverů hostingové společnosti McColo nabírají druhý dech a můžeme tedy očekávat další nárůst. Vyplývá to ze zprávy, kterou v závěru minulého týdne zveřejnila bezpečnostní firma Symantec. Nejčastěji se v nevyžádaných zprávách objevují nabídky produktů nebo internetových a finančních služeb.


Podíl nevyžádané pošty v průběhu celého ledna rostl

V polovině listopadu minulého roku došlo k odstavení serverů americké webhostingové firmy McColo. Mezi její hlavní klienty totiž patřily organizované skupiny spammerů, které její servery využívaly k rozesílání spamů do celého světa. Prakticky okamžitě došlo k poklesu podílu celosvětového spamu až k 50 procentům. Krátce nato však začalo jeho množství opět stoupat a začátkem roku 2009 podle společnosti Symantec opět překonalo 80procentní hranici.

Spammeři totiž mají v záloze rozsáhlé sítě napadených počítačů, které jsou nazývány botnety, a nezřídka čítají až několik tisíc stanic. Součástí takové sítě se bez vědomí uživatele může stát každý počítač, který není dostatečně zabezpečen nebo nemá nainstalovány všechny vydané bezpečnostní záplaty.

V průměru 4 z 5 e-mailových zpráv v průběhu ledna nejčastěji nabízely nerůznější produkty (23 %), internetové (19 %) nebo finanční (12 %) služby či volnočasové aktivity (9 %). Každý pátý nevyžádaný e-mail pak nabízel služby nebo produkty týkající se zdraví. Nezanedbatelný podíl mají také podvodné zprávy nebo Nigerijské dopisy, které pod nějakou záminkou (výhra v loterii, pomoc ve finanční tísni aj.) požadují zaslání určitého obnosu peněz.

Téměř čtvrtina všech spamových útoků pochází z USA a desetina z Brazílie. Na třetím místě je se sedmi procenty Čína, čtvrté místo obsadila Indie (4 %) a páté se Jižní Korea. U adres odesílatelů pak ve více než polovině případů figuruje přípona .com a v téměř třetině .cn. Ostatní přípony jsou pak vzhledem k těmto číslům zanedbatelné.

Přečtěte si také

Mezi spammery je nejoblíbenější Michelle Obama
Spammer si vydělává i tisíce dolarů denně

Exit mobile version