Spam z Číny představuje 60–65 % veškeré e-mailové komunikace

Aktuální Spam Report společnosti McAfee monitoroval bezpečnostní situaci v nedávno skončeném měsíci srpnu. Hlavní zjištění nového vydání pravidelné studie poukazuje na fakt, že nejvíce spamu posledního letního měsíce pocházelo z Číny. Jednalo se zejména o farmaceutické produkty.

Společnost McAfee, poskytovatel bezpečnostních řešení, uveřejnila svůj nový Spam Report, ze kterého vyplývá, že nejvíce nevyžádané pošty v měsíci srpnu představovala nabídka preparátů „čínské farmacie“.

Pochyby nad rolí čínské vlády

Na světlo světa se též dostaly spekulace o tom, že tato spamová kampaň je spoluorganizovaná i přímo čínskou vládou. Společnost McAfee je ale ve svém Spam Reportu v tomto ohledu kritická a vyjadřuje velké pochybnosti. Spamová nabídka obsahující v předmětu zprávy například výraz „chinesse pharmacy“ je zřejmě především snahou čínských i dalších farmaceutických firem prodat přes Internet zahraničním zájemcům léky, jejichž nabídka je přímo v Číně zakázána.

Z hlavních zjištění pravidelné zprávy o stavu spamu také vyplývá, že nevyžádaná pošta čínského původu dnes představuje 60–65 % veškeré e-mailové komunikace. O rozsahu poslední kampaně svědčí i to, že vzorky „farmaceutického“ spamu zachycené v jediném dni odkazovaly na celkem 1 235 různých domén převážně v Číně.

Podle McAfee je zde také výrazná role botnetů, které slouží k rozesílání těchto nevyžádaných nabídek. Studie Spam Report obsahuje také podrobný popis fungování současných sítí infikovaných počítačů jak z pohledu použitých technologií, tak i jejich ekonomického modelu. Lze přitom předpokládat, že pokud v Číně nebude prodej příslušných léků povolen, bude snaha místních i dalších firem prodat je v zahraničí na černém trhu pokračovat.

DDoS útok kvůli názorům bloggera

V posledních týdnech se objevilo v médiích jméno bloggera cyxymu, který se díky svým politicky kritickým příspěvkům stal světově populárním. Objevil se i ve studii společnosti McAfee. Ta totiž došla k závěru, že srpnový DDoS útok proti Facebooku a Twitteru byl vyvolán tím, že v těchto sítích fungoval populární blog uživatele vystupujícího pod přezdívkou cyxymu.

Cyxymu otevřeně vystupuje proti krokům ruské úřednické sféry. Ta je ovšem známá tvrdým vystupováním proti subjektům, které vyjádří kritiku na její adresu. Ačkoliv se přirozeně objevily spekulace na roli Ruska nebo alespoň proruských hackerů v celém incidentu, neexistují v tomto směru žádné důkazy.

Tyto blogy zastávají progruzínské postoje. Útok, k němuž došlo rok po vypuknutí vojenského konfliktu mezi Ruskem a Gruzií, byl možná součástí zastrašovací kampaně vyvolané politickými názory autora blogu. V menší míře zasáhl také sítě LiveJournal.com a YouTube.com, které také hostovaly obsah uživatele cyxymu.

Exit mobile version