Spammer si vydělává i tisíce dolarů denně

StopSpam

I když se poměr rozeslaných spamových zpráv a odpovědí na ně pohybuje okolo 12,5 milionu ku jedné, být spammerem je i přesto dobrý byznys. Alespoň tak tomu nasvědčují nedávno zveřejněná data výzkumu, během kterého se výzkumníkům podařilo proniknout prakticky do jádra spamové komunity.


Nejvíce spamující státy.

Vědcům z kalifornské univerzity v Berkeley (University of California, Berkeley) se počátkem tohoto roku podařil husarský kousek. Neznámým způsobem dokázali narušit obranu spammerské sítě Storm a využít jejího neustálého provozu ke sběru dat o fungování spamu a spammerské komunity. K samotnému výzkumu bylo využito několika vytvořených emailů, které se měly tvářit jako spam. V jednom z nich tak vědci například inzerovali lékárnu, ve které je možné zakoupit produkty podporující mužskou potenci. Došlo i na vytvoření webových stránek fiktivní lékárny, jen objednávku a platební informace samozřejmě nebylo možné odeslat.

Samotná síť Storm také stojí za zmínku. Jedná se o síť, která se stará o optimální spolupráci téměř milionu domácích počítačů, nad kterými spammeři již převzali kontrolu. Tyto dálkově ovládané počítače následně slouží k přeposílání statisíců spamových emailů na adresy, které jim vybírá Storm. Jedná se tak o velice efektivní využití nezměrného výpočetního výkonu, kterým spammeři nelegálně disponují. Nutno podotknout, že se jedná jen o jednu z mnoha spammerských sítí.

Během měsíčního výzkumu vědci odeslali na 469 milionů spamových emailů (pro zajímavost, k dispozici měli celkem 75 869 domácích počítačů), z nichž většina nedorazila do cíle nebo byla uživateli smazána. Na 12 zpráv ale vědci dostali odpověď, několik uživatelů se dokonce pokusilo objednat produkty přímo ze stránek fiktivní lékárny. Výzkum tak ukázal, že objem zodpovězeného spamu je ve skutečnosti daleko nižší, než předpokládají nejrůznější agentury. Podle nich se pozitivní reakce dostaví u 2,15% poslaných spamů, zatímco vědci z Berkeley ukázali, že skutečné číslo je zhruba 0,00001%.


Statistika podílu spamu na emailové komunikaci.

Co se výnosů týče, jedná se o zajímavé cifry. Jen za zmíněných 12 odpovědí by si vědci za necelý měsíc přišli na 2 731 dolarů, tedy více než 100 dolarů za jeden den. Této poměrně zajímavé částky dosáhli i přesto, že mohli využívat jen zhruba „pouhou“ dvacetinu z kapacity sítě Storm. Spammeři, kteří mají k dispozici Storm jako celek, si tak denně mohou přijít i na několik tisíc dolarů.

Podle jiných výzkumů dnes spam tvoří více než 80% emailové korespondence a jeho podíl neustále narůstá. Tento růstový trend pokračuje i přesto, že velké objemy poslaných emailů narůstají ročně o desítky procent. Pokud je člověk opatrný, spam mu prakticky nemůže uškodit a ani ho obtěžovat, je ale nutné chovat se uváženě a neotevírat každý soubor, který přijde na email. Základem je také dobrý antivirový program doplněný spam filtrem (dnes už prakticky všechny).

Zdroj: Reuters

Přečtěte si také

Spam tvoří téměř 80 % veškeré e-mailové komunikace
Historie spamu u nás a zahraničí
Rok 2007 byl ve znamení spamu, virů a dalších hrozeb
Juraj Záruba: pro zábavu už nikdo viry nepíše

Exit mobile version