Společenská odpovědnost v podání IBM

Stále více společností se dnes snaží dodržovat zásady společenské odpovědnosti, tedy princip, kdy firmy dobrovolně a nad rámec povinností daných zákonem přispívají k sociálním a ekologickým cílům společnosti. V rámci programů společenské odpovědnosti mohou firmy pomáhat v oblasti životního prostředí, ve vzdělávání či podporou komunit a rozvoje občanské společnosti.

Společenská odpovědnost (Corporate Social Responsibility) je jakési „svědomí“ firem: ty, které dodržují jeho principy, se zkrátka nechovají stylem „po nás potopa“, ale vědí, že lepší životní prostředí a sociální klima mohou využít pro sebe, ať už v dalším podnikání, nebo v udržování pozitivního obrazu firmy v očích veřejnosti. Výsledkem programů společenské odpovědnosti je při podařené implementaci zvýšená motivace a loajalita zaměstnanců, loajalita a zvýšení počtu zákazníků či nárůst hodnoty akcií.

Příklad první: KidSmart

Smyslem programu KidSmart Early Learning Programme je podporovat výuku založenou na IT technologiích v předškolním vzdělávání. Jednou z hlavních charakteristik programu je zaměření na zpřístupnění IT technologií i dětem jakkoliv znevýhodněným. IBM poskytuje vybraným mateřským školám po celém světě speciální počítačové stanice, které umožňují dětem ve věku od 3 do 7 let přístup k řadě softwarových výukových programů.

V září tohoto roku IBM darovala 60 PC do mateřských školek v Brně. Program KidSmart je k dispozici v devíti jazycích včetně češtiny a využívá jej více než 2,5 milionu dětí. Počítačový program je velice jednoduchý na ovládání a bere ohled na to, že je pro děti těžší zacílit kurzor do konkrétního místa. Úkoly a jejich řešení se systematicky neopakují. Děti musí hledat kreativní řešení pokaždé, když usednou k počítači.

Příklad druhý: World Community Grid

World Community Grid umožňuje zpřístupnění vyspělé technologie ve prospěch neziskových a humanitárně orientovaných vědeckých výzkumů. Tento program IBM byl spuštěn v listopadu 2004. Základ tohoto programu je postaven na faktu, že většina počítačů nevyužívá plně svou výpočetní kapacitu.

World Community Grid spojuje tuto nevyužitou kapacitu a využívá ji ve prospěch výzkumníků, kteří tak získávají prostředek napomáhající řešení komplexních problémů naší společnosti. Nejdůležitější vědecké úkoly, které i díky World Community Grid nacházejí účinná řešení, jsou projekty orientované na boj s civilizačními chorobami či projekty minimalizace environmentálních rizik.

Cílem projektu je vytvořit celosvětově největší, veřejný počítačový „grid“, který bude plně k dispozici pro neziskové a humanitárně orientované výzkumy. V minulých letech byl World Community Grid využíván zejména pro Výzkum rakoviny Cancer Research, Boj proti AIDS v rámci projektu AIDS@Home Project, adále zde probíhal výzkum základu a porovnání lidského genomu the Human Proteome Folding Project and the Genome Comparison Project.

Díky tomuto programu se na humanitárně zaměřených výzkumech může podílet prakticky každý, stačí se přihlásit na stránkách World Community Grid. Projekt je jednoduchý a bezpečný a jeho prostřednictvím můžete bez větší investice svého času či úsilí významně přispět k řešení některých celosvětových problémů.

Komentář IBM

Aleš Bartůněk, generální ředitel IBM ČR, k tomu uvádí: „Není  tajemstvím,  že  podniky  a firmy vnímají korporátní odpovědnost jako možnost  odlišit se od konkurence a pochopily také strategickou perspektivu tohoto  konceptu – přináší totiž možnost a platformu pro vlastní ekonomický růst, jde o významný  faktor, který má svůj odraz také v podílu na uskutečněných obchodech,“ a dále vysvětluje:

„Díky narůstajícímu trendu rozvoje konceptu společenské odpovědnosti firem dnes již patří k integrální součásti nadnárodních podniků dodržování zásad, jimiž se naplňují sociální a ekologické zájmy. Patří sem například přístup k zaměstnancům a péče o jejich zdraví, bezpečnost či vzdělávání, podpora jejich zapojování do dobrovolnických aktivit, šetrné nakládání se zdroji, úspora energie, minimalizace odpadu a recyklace.

Kromě toho se od firmy jako  součást  společenské odpovědnosti očekává určité chování v ekonomické oblasti: transparentní podnikání a pozitivní vztahy s investory, zákazníky, dodavateli a dalšími obchodními partnery. Sledují se také její dopady na ekonomiku na lokální, národní i globální úrovni, například prostřednictvím rozvoje zaměstnanosti či boje proti korupci. K tomu se také připojuje angažování a zapojování firmy v okolním prostředí, ať již například finanční či materiální podporou veřejně prospěšných projektů či dobrovolnou prací svých zaměstnanců nebo spoluprácí se školami.

„Respektováním a dodržováním těchto principů pak firmy mohou udávat směr a poskytovat návod chování pro další obchodní partnery či konkurenty, takový návod, který obohacuje všechny, nejen firmu samotnou. Proto je společenská odpovědnost firem tak důležitá pro všechny z nás. Pozitivní dopad chování dané firmy na okolí a společnost je tím, co se v angličtině označuje za »do well by doing good«,“ dodal šéf tuzemského zastoupení IBM.

Přečtěte si také

Počítačové stanice IBM podpoří rozvoj gramotnosti dětí v brněnských školkách
Počítač IBM World Community Grid se podílí na nalezení důležitých léků

Exit mobile version