Dial Telecom navýšil kapacitu své optické sítě do zahraničí

Dial Telecom, a. s., přední český poskytovatel telekomunikačních služeb, v červnu navýšil kapacitu své optické sítě mezi Prahou a Frankfurtem, a to z 10G na 40G.
Získal tak na mnoho let dopředu kapacitní náskok před rostoucí poptávkou zákazníků. Navýšení dosáhl pomocí technologie DWDM, která umožňuje přenos mnoha různých signálů na jediném optickém vlákně.<!—break-->

Rostoucí potřeby zákazníků na kapacitu kvalitních datových služeb přiměly Dial Telecom k implementaci technologie DWDM o kapacitě n*40G. Dial Telecom úspěšně provedl testování a změření provozu 40G ve své DWDM páteřní síti v polovině června 2011. Testování proběhlo za plného provozu na mezinárodní DWDM trase z Prahy do Frankfurtu n. Mohanem o délce 700 km.

Transpondéry 40G byly přímo instalovány do stávajícího 10G DWDM systému bez přerušení stávajících služeb a vlivu na jejich provoz. Dlouhodobé měření (>24 hodin) neprokázalo žádnou chybovost a nebylo potřeba žádných opatření k dodatečné korekci disperze nebo separace od 10G provozu. Naopak systém vykazoval rezervy, jež by umožnily nasazení 40G karet i na větší vzdálenost.

„Tento skok nám umožní poskytovat datové služby našim zákazníkům bez kapacitních omezení na mnoho let dopředu. Zároveň si v oblasti optických sítí a DWDM technologie udržujeme technologický náskok a poskytujeme služby nejvyšší kvality,“ říká Dalibor Premus, vedoucí oddělení product managementu v Dial Telecom a.s. „Jsme rádi, že testování nové technologie proběhlo bez problémů,“ dodal Dalibor Premus.

Potvrdilo se, že pozornost, kterou Dial Telecom věnuje výběru technologie, plánování, návrhu, výstavbě a provozu přenosové sítě se dlouhodobě vyplácí a umožňuje, aby z toho benefitovali i zákazníci Dial Telecomu. Ti nyní mají možnost využít služby přenosů 40G na páteřních mezinárodních a národních linkách DWDM sítě Dial Telecomu.

O technologii DWDM
Jde o vlnový multiplex. DWDM umožňuje přenos mnoha různých signálů na jediném optickém vlákně. Každý jednotlivý signál používá pro přenos dat světelný paprsek s jinou vlnovou délkou, resp. frekvencí (tzv. barvou), kterou generují lasery v optických transpondérech. Světelné signály různých barev jsou pak společně přenášené optickým vláknem a jsou v celé délce trasy několikrát zesilovány. Na konci přenosové trasy jsou signály různých barev od sebe opět odděleny a poté detekovány přijímačem příslušného protějšího transpondéru.

Exit mobile version