Senátoři schválili zapojení bank do systému Czech POINT

Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se zřejmě budou moci zapojit i společnosti s bankovní licencí.

Se zapojením bank a stavebních spořitelen počítá novela, jejíž přijetí minulý týden umožnil Senát. Normu sice přes doporučení svých výborů neschválil, ale ani neodmítl a neupravil. Úpravu zákona o informačních systémech veřejné správy tak v souladu s ústavou dostane k podpisu prezident.

Tvůrci novely její potřebnost zdůvodňují tím, že počet kontaktních míst by se měl rozšiřovat, avšak nárůst pracovišť je ale podle současného znění normy ohraničený. Kontaktních míst je nyní kolem 6700.

Před rozšiřováním míst Czech POINT do soukromé sféry varovala předsedkyně senátní komise pro ochranu soukromí Jana Juřenčáková (STAN). Vidí v tom riziko pro zneužití osobních údajů, například z Rejstříku trestů. V normě, kterou navrhovala zamítnout, jí chybí dostatečné kontrolní mechanismy. Její námitky rozptyloval poslanec Jaroslav Krupka (ODS), podle nějž pro pracovníka banky budou platit stejná bezpečnostní pravidla jako třeba pro poštovní úřednici.

Zájem o zapojení do systému přitom projevily banky již dříve; prostřednictvím míst Czech POINT by se mohly podílet na chystaném prodeji státních dluhopisů obyvatelům.

Czech POINT poskytuje nyní lidem a podnikatelům 16 služeb a jeho rozšíření právě na banky zdůvodňují předkladatelé tím, že podléhají přísné státní kontrole, mají širokou síť poboček a jejich informační systémy musí vyhovovat přísným požadavkům na bezpečnost. Autorizaci by bankám vydávalo ministerstvo vnitra, platila by pět let.

Novela předpokládá i další změny ohledně datových schránek. Rozhraní datových schránek budou moci využívat poskytovatelé internetových služeb – například elektronického bankovnictví a internetového obchodování, které jsou přístupné prostřednictvím osobních uživatelských účtů.

Exit mobile version