Srovnání platů a poptávka po pozicích v IT

Trh s lidskými zdroji v Česku je charakteristický nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Jednou z oblastí, kde se kritický nedostatek odborníků projevuje nejvíce, je segment informačních technologií. V dnešním článku informujeme o tom, o jaké pozice byl v IT ve třetím čtvrtletí roku 2008 nejvyšší zájem. Přinášíme též rozsáhlé platové srovnání nebo informace o tom, které funkce mají nejvyšší platové ohodnocení.


Nárůst mezd vrcholných manažerů, zdroj: Freefoto.com

Detailní statistiky o vývoji platů a poptávky ve třetím čtvrtletí roku 2008 poskytl personální portál CVOnline spolu s personální agenturou CVO Technology Recruitment. Společnosti provedly rozsáhlé zkoumání na vzorku respondentů ze segmentu informačních technologií. Šlo o 250 kandidátů (IT specialistů), kteří odpovídají na otázku současného platového ohodnocení při pohovoru.

Top10 nejžádanějších pozic v IT oblasti

Zkoumání trhu informačních technologií přineslo portálu CVOnline zajímavé poznatky, mimo jiné o tom, jakých deset pozic je v této oblasti nejvíce žádaných. A to jak pozic ze strany zaměstnanců, tak také ze strany zaměstnavatelů.

Obecně se dá říci, že největší poptávka je po programátorech, a to především se znalostí programovacích jazyků Java, C++ nebo .NET. Vyhledáváni jsou dále analytici a konzultanti, project manageři a team leaders. Jmenované skupiny jsou poptávané ze strany zaměstnavatelů. Na druhou stranu zaměstnanci se v IT oblasti nejvíce poohlížejí po pracovních pozicích webmaster, web developer, Windows administrátor, project manager a také analytik.

Poptávku po programátorech a vývojářích potvrdil i nedávný průzkum společnosti S&T, podle jejího zjištění zájem o pronájem programátorů a vývojářů vzrostl v posledním roce o více než polovinu. Studie české softwarové firmy S&T uvádí, že důvodem tohoto stavu je nedostatek zkušených lidí na trhu práce a stále rostoucí poptávka po lidech z oboru informačních technologií. Podle personální ředitelky S&T Olgy Svobodové je největší poptávka po službách zkušených programátorů a specialistů na bezpečnostní a systémová řešení.

Přední příčky IT i v celkovém měřítku

IT segment má svojí pevnou pozici také v celkovém měřítku celého trhu human resources. Mezi třemi oblastmi, které jsou nejlukrativnější pro zaměstnance, se kromě informačních technologií vyskytují bankovní sektor a TELCO segment.

Statistika CVOnline ukazuje také na TOP 10 pozic ze strany uchazečů, kde jsou již zmiňované pozice programátor/ka, manažer/ka v informačních technologiích a také správce počítačových systémů. IT samozřejmě nechybí ani mezi deseti TOP pozicemi ze strany zaměstnavatelů. Požadavky kvalifikovaných odborníků jsou velice podobné, mají zmapovanou situaci na trhu a vědí, o co si mohou říci.

Nejvyšší platy mají ředitelé


Platy v IT segmentu 3Q 2008

Podrobnému zkoumání byly ve třetím čtvrtletí roku 2008 podrobeny platy na jednotlivých pozicích v IT. Statistika CVOnline a CVO Technology Recruitment postihuje široké spektrum pozic, z nichž podle očekávání platově vycházejí nejlépe ředitelé a manažeři v IT s průměrnými mzdami mezi 140 – 160 000 korunami. Vedoucí týmů SAP berou něco přes sto tisíc. Se stotisícovou mzdou v průměru jsou hodnoceni také Senior Project Manager nebo Senior Architekt (celá architektura).

Se zajímavým příspěvkem o platech top manažerů v Česku celkově přišel také server iDnes.cz, podle kterého v tuzemsku nejrychleji bohatnou lidé v čele firem, ředitelé a prezidenti významných podniků. Neoficiální údaj hovoří o tom, že desetina nejlépe placených ředitelů pobírala měsíční mzdu během prvního pololetí 2008 přes 411 tisíc korun. Nejstrměji platy rostou zejména vrcholným představitelům firem, každoročně o desítky procent. V letošním roce jejich měsíční mzdy pravděpodobně zaznamenají rekordní růst.

Podle serveru iDnes.cz si v období let 2000 až 2007 deset procent nejlépe placených šéfů firem velkých společností polepšilo v odměnách bezmála o 90 %. Tento údaj se prý týká i stejně postavených, jen méně placených manažerů. Jejich příjmy se od roku 2000 navýšily o šedesát procent. Střední mzda všech zaměstnaných v Česku – čili ta, které se blíží největší počet lidí – přitom rostla za stejné období o 45 procent.

Exit mobile version