Stalo se: LinkedIn vstupuje na burzu, cení se na 4,11 miliardy USD

linkedin

Provozovatel internetové sociální sítě LinkedIn, která sdružuje firemní profesionály z celého světa, vstupuje na burzu. Akcie budou upisovány za cenu od 42 do 45 dolarů. Tržní kapitalizace firmy má být přes 4 miliardy dolarů, což je ale podle analytiků mnoho. &#8226 Průzkum Médea Research: chytrý smart phone vlastní zhruba 14 % Čechů. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.


LinkedIn je největší profesně zaměřenou sociální sítí

LinkedIn vstupuje na burzu

Společnost LinkedIn, provozovatel stejnojmenné byznysové sociální sítě, se podle posledních zpráv agentury Reuters chystá konečně ke vstupu na burzu.

Ve srovnání s dřívějším odhadem se však při primárním úpisu chystá upisovat akcie za vyšší cenu, 42 až 45 amerických dolarů za akcii. Původní odhady říkaly, že upisovaná cena se bude při IPO pohybovat mezi 32 – 35 americkými dolary za akcii.

To by při úspěšném upsání všech nabízených akcií znamenalo, že společnost od nových akcionářů získá až 350 milionů dolarů (asi 6 miliard Kč), oproti dříve očekávaným 175 milionům.

Z těchto informací také vyplývá, že hodnota celé společnosti je 4,11 miliardy amerických dolarů, což v přepočtu činí zhruba 70 miliard korun. LinkedIn v roce 2010 dosáhl tržeb ve výši 243 milionů dolarů a zisk 3,4 milionů dolarů. Společnost se tedy cení na 17-násobek svých ročních tržeb.

Jen pro zajímavost – odhadovaná tržní cena představuje více než tisíci násobek zisku firmy. Podle burzovních investorů se však jedná o přehnaný odhad. Každopádně na burzovním trhu jde pro LinkedIn pravděpodobně o dobrý krok, pokud dokáže vstoupit na akciový trh dříve než hlavní hráč na trhu sociálních sítí – společnost Facebook.

Podle již dříve zveřejněných zpráv by prodej akcií pro LinkedIn technicky mělo zajistit trio investičních bank Bank of America, JPMorgan a Morgan Stanley. LinkedIn je v současnosti privátní společností, v níž většinoví podíl drží zakladatelé služby. Minoritní podíly pak drží společnosti Apple, Cisco Systems a Google a investiční společnosti Bessemer Venture Partners, Goldman Sachs, Greylock Partners a Seqoia Capital.

Úpis primární emise akcií je v posledních měsících ve spojení se známými internetovými společnostmi a službami zmiňován stále častěji. Jedná se například o plány slevomatu Groupon, který chce na burzu vstoupit ještě do konce letošního roku.

Podobné plány má údajně i vývojářská společnost Zynga. Ta se proslavila především díky sociální síti Facebook, pro kterou vytvořila desítky her, které zaujaly miliony uživatelů. V portfoliu Zyngy můžeme najít například stále velmi populární FarmVille či oblíbené MafiaWars.

iPhony a zařízení s Androidem rostou v oblibě Čechů

Růst segmentu oblíbených smart phonů se potvrdil i v České republice, kde se zvýšila penetrace u tohoto druhu mobilních zařízení. Chytrý telefon v současnosti vlastní 14 procent Čechů.

Češi v nejvíce případech používají smartphony značky Nokia, Sony Ericsson a HTC. Počítačový tablet mají jen dvě procenta obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu Médea Research.

Podle údajů operátorů zájem o smartphony s nástupem iPhonu od Apple a operačního systému Android od Google výrazně roste. V současnosti tvoří chytré telefony s operačním systémem zhruba 30 až 50 procent prodejů nových přístrojů a ještě výrazněji se podílí na tržbách. Před rokem to bylo zhruba deset až 20 procent.

O koupi smartphonu v současnosti uvažují asi čtyři procenta Čechů. Zhruba stejně velká skupina si chce pořídit tablet. Přibližně pět procent populace neví, co to smartphone nebo tablet je.

Vlastníci chytrých telefonů dali ve 42 procentech případů přednost finské Nokii, Sony Ericsson má podíl 17 procent na HTC 16 procent. Následují Samsung a iPhone se 16 respektive jedním procentem.
Přibližně polovina lidí se nebojí zneužití dat, která operátoři získávají prostřednictvím mobilních telefonů. Obavy ze zneužití osobních dat naopak má 41 procent osob.

V Česku je kolem 13,5 milionu aktivních SIM karet. Loni se v ČR prodalo kolem 3,7 milionu nových mobilních přístrojů.

Týdenní review

Úvodní článek týdne se týkal cloud computingu. Autor si klade otázku, zda-li by nemohl cloud computing fungovat na lidech? Lidé jako součást počítače? Představa zní jako z nějaké antiutopie, nicméně proč by obrovský cloudový systém neměl jako výpočetní jednotky používat namísto křemíkových procesorů lidské mozky? Jde vlastně o formu crowdsoarcingu.

Následující článek se věnoval pokusu o návrat Sony PlayStation na trh. Obnovení sítě Sony PlayStation bylo pokaženo tím, že jedna země z bezpečnostních důvodů odmítla přístup na stránky ze svého území. Nebyla to žádná jiná země než Japonsko – domov firmy Sony. Buďme upřímní, kdo by se japonské vládě divil, že po takovém fiasku Sony nedůvěřuje?

Ve středeční personální rubrice jsme informovali o nástupu Petra Skořepy na post ředitele divize HP Networking pro ČR.

V krátkém příspěvku jsme informovali o tom, že Google už skoro opustil používání systému Windows.

Exit mobile version