Stalo se: CzechInvest nabídne malým firmám slevu 60 % na IT služby

Agentura CzechInvest se chystá nabídnout menším firmám šedesátiprocentní slevu na IT služby. Podnikatelé si se slevou budou moci pořídit třeba internet, pronajmout počítač nebo zavést ekonomický software. &#8226 Oracle: až 82 % velkých firem postrádá úplnější přehled o ziskovosti jednotlivých aktivit, což zhoršuje jejich finanční výkonnost. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

Pobídka pro malé firmy na IT služby

Agentura CzechInvest plánuje nabídnout menším firmám šedesátiprocentní slevu na IT služby. Podnikatelé si se slevou budou moci pořídit třeba internet, pronajmout počítač nebo zavést ekonomický software.

Celková hodnota zakázky je 490 milionů korun, z toho 49 milionů Kč dostane vybraný dodavatel. Na toho agentura vypsala tendr, zájem mají podle Hospodářských novin všichni mobilní operátoři.

Podle zadávací dokumentace bude podpora na jednu firmu 20.000 korun až půl milionu Kč.

„Ročně by mělo mít zájem až 3000 malých podniků a mikropodniků,“ uvedla mluvčí agentury Štěpánka Filipová. Dotace je poskytovaná v takzvaném režimu de minimis, což znamená, že papírování je proti jiným žádostem o evropské peníze minimální a dotaci lze vyplatit ihned. O dotaci budou podnikatelé žádat od podzimu do roku 2013.

Ze 490 milionů Kč půjde přímo na dotaci 441 milionů, za zbytek zařídí vybraný dodavatel administraci zakázky a propagaci pořízení dotovaných IT služeb. CzechInvest na tyto služby vypsal veřejnou soutěž již loni, tehdy měl zájem jen T-Mobile. Agentura proto zakázku zrušila a znovu vypsala nyní. Podle Filipové bylo nutné podchytit všechny změny, které vyplývaly z novely zákona o veřejných zakázkách. CzechInvest hledá zároveň administrátora projektu i dodavatele služeb.

Podle deníku HN je součástí zakázky i mobilní internetové připojení. Účast zvažuje dle dosavadních vyjádření operátor Vodafone. Jako subdodavatel služeb informačních a komunikačních technologií hodlá do tendru vstoupit údajně Telefónica.

Problémy se sháněním informací

Obchodní ředitelé a IT manažeři velkých organizací v průzkumu společnosti Oracle přiznali, že mají nedostatečný přehled o profitabilitě řady činností svých společností. Tento stav negativně ovlivňuje finanční výkonnost a obchodní úspěch firem.

Výzkum také podtrhuje významné problémy v procesech sběru dat (data-gathering). Manažeři mají klíčová data k dispozici často až s čtyřměsíčním zpožděním. Více než třetina (38 %) respondentů navíc tvrdí, že tráví více času sháněním dat než pak jejich následnou analýzou. 43 % respondentů musí v rámci svého podniku svádět boj, aby se včas dostali k potřebným informacím, 40 % uvádí, že v datech, které mají jako podklad pro rozhodování, jsou evidentní mezery.

Až 82 % firem přiznává, že nemá úplný přehled o výsledcích svých podnikatelských aktivit. Téměř polovina (46 %) se domnívá, že to potenciálně může způsobit chybná obchodní rozhodnutí. 40 % uznává, že to může negativně ovlivnit jejich finanční výkonnost, a 38 % soudí, že výsledkem jsou chybně stanovené plány, které jim mohou zabránit i přímo v úspěchu samotného podnikání.

„Management zatím zjevně marně bojuje s obrovským objemem dat, které generuje jejich podnikání. Vážným důsledkem je nedostatečný přehled o profitabilitě napříč celou organizací. Bez systémů pro plánování obchodních procesů nemají organizace možnost propojit strategické, provozní a finanční plánování, dále se budou potýkat s fragmentací informací a nebudou mít jinou možnost, než pokračovat v rozhodování založeném de facto na tápání v temnotách,“ uvedl John O’Rourke, viceprezident marketingu produktů EPM (Enterprise Performance Management) ve společnosti Oracle.

Manažeři obvykle tráví více než třetinu svého času studiem čísel v tabulkových procesorech. Tato data bývají základním vstupem pro jejich rozhodování. Problém však je, že data v souborech tabulkových procesorů se velmi rychle stávají neaktuálními. Manažeři v průměru činí svá rozhodnutí na základě dat starých 4 měsíce.

Ještě větší problém je, že 28 % manažerů přiznává, že vůbec nevědí, jak jsou data, která používají pro svá rozhodování, stará/aktuální. Pouze 44 % manažerů má jako podporu pro své rozhodování kromě tabulkového procesoru k dispozici ještě nějaký další specializovaný software.

Rovněž plánování scénářů vychází z dat v průměru starých půl roku. Téměř třetina (30 %) manažerů opět neví, jak aktuální jsou používaná kritická data, takže není žádným překvapením, že 95 % respondentů připouští v důsledku toho vznikající problémy.

Obecně z průzkumu vyplývá, že manažeři obvykle používají data ze statických tabulkových procesorů i pro správu kritických dat, pro finanční plánování, řízení rozpočtu, finanční reporting i analýzy.
Identifikovat a změnit nevyhovující obchodní procesy může trvat až rok a půl. 83 % respondentů připustilo, že tato pomalost může mít pro jejich firmu vážné následky.

33 % respondentů chápe, že jejich obchodní plány jsou kvůli tomu zastaralé, 55 % uvádí, že jejich firmě v důsledku toho vznikají zbytečné náklady, a 43 % uvádí, že situace má negativní dopad na pracovní morálku zaměstnanců.

Týdenní review

Na úvod týdne vyšel na ITBiz.cz článek o bezpečnosti operačního systému Chrome OS. Někteří bezpečnostní analytici poslední dobou čím dál častěji vyjadřují obavy, že Google má co se týče zabezpečení nových netbooků s Chrome OS značně přehnané sebevědomí. Operační systém Chrome OS na netboocích Aceru a Samsungu má být podle Googlu výhodný hlavně pro podniky, je pro ně ale opravdu vhodný?

Následující příspěvek se věnoval problematice cloudu. Cloudových konceptů je dnes na trhu tolik, že zákazníka spíše matou. Bude pro moji firmu lepší IaaS, PaaS nebo SaaS? Po dnešním článku byste si měli zvládnout na tuto otázku adekvátně odpovědět sami.

Ve středeční personální rubrice jsme informovali o personálních změnách u společnosti ČBA, kde se stal novým prezidentem Pavel Kavánek.

{seealso}
V článku o dobrovolnictví se dozvíte o významu dobrovolnického dnu ve firmách. V pátek 24. června se uskuteční dobrovolnický den, kdy firmy a jejich zaměstnanci spojí své síly a půjdou pomáhat do vybraných veřejně prospěšných organizací. Čím dál větší množství společností se dnes věnuje programu společenské odpovědnosti firem. Polovina z nich zapojuje do těchto aktivit i své zaměstnance, výhodné je to pro obě strany.

Exit mobile version