AMD a ATIC spouštějí výrobní továrnu Globalfoundries

AMD

Vyčleněná výrobní část AMD dostala název Globalfoundries a zahajuje tento týden svůj provoz. Společnost, která se bude zabývat výrobou počítačových čipů, bude na trhu soupeřit například s dlouholetým lídrem v této oblasti TSMC. Do roku 2013 plánuje vyrábět 85 tisíc křemíkových waferů měsíčně a v rámci toho vybuduje v USA nový závod.

Oddělení výrobní části společnosti AMD nedávno na valné hromadě posvětili akcionáři, a tak tento týden získal podnik v hodnotě 4,3 miliard dolarů reálnou podobu. Pod nově vzniklou společnost Globalfoundries přejdou výrobní linky AMD v německých Drážďanech a ta bude z počátku operovat s přibližně 2 800 zaměstnanci. Podílově si společnost rozdělilo samotné AMD a investiční společnost Advanced Technology Investment Company (ATIC), která bude vlastní 65,8 procent.

Prvním klientem Globalfoundries bude pochopitelně společnost AMD, která se nyní bude věnovat pouze návrhu nových mikroprocesorů. Podle výkonného ředitele Douga Grose však do budoucna není vyloučena ani spolupráce s dalšími subjekty. V současné době probíhají například vážná jednání se společností ARM, která se zabývá návrhem malých čipů používaných například v mobilních telefonech či fotoaparátech.

Kromě plánovaného rozšiřování stávajících závodů v Drážďanech by v létě tohoto roku měl začít vznikat nový výrobní závod také v americkém městě Saratoga. Ten již bude přizpůsoben pro výrobu procesorů připravovanou 32nm výrobní technologií. Produkce by měla začít v roce 2012 s kapacitou 32 tisíc waferů měsíčně. Konkurenční Intel má již 32nm proces téměř dokončen a první čipy chce začít vyrábět v závěru tohoto roku.

Jedním z hlavních důvodů vzniku Globalfoundries byla především špatná finanční situace AMD, které je posledních devět čtvrtletí ve ztrátě a vývojově začíná velmi ztrácet na konkurenční Intel. Do finančních problémů se AMD dostalo po akvizici společnosti ATI v roce 2006. Koncem ledna navíc společnost odprodala svou handset divizi, která vyvíjí technologie například v oblasti grafiky, multimédií či zobrazování pro mobilní zařízení.

Přečtěte si také

Qualcomm koupí handset divizi společnosti AMD
AMD představilo svůj nejrychlejší čtyřjádrový procesor pro stolní počítače
Budoucností je fúze, říká AMD

Exit mobile version