S problémy IT sektoru by mohl pomoci stát

Nedávno konané sympozium Business Information Forum mělo letos, na rozdíl od dřívějších ročníků, značně odlišnou agendu. Zatímco v minulých letech se projednávané body točily především okolo raketového růstu, které IT odvětví v té době prožívalo, letos se kapitáni českého počítačového průmyslu zabývali dopady ekonomické krize na jejich odvětví a snahou zodpovědět otázky, které krize do jejich odvětví vnesla.


Státní správa bude v příštích letech největším investorem v oblasti IT.

Společnosti působící v oblasti informačních technologií jsou ekonomickou krizí postiženy více, než by se na první pohled mohlo zdát. „Ve velkém dnes firmy zastavují nákupy počítačů a velkých softwarových aplikací, a tam kde je zařízení opravdu potřeba, se místo nákupu pořizují kompjůtry prostřednictvím leasingu. Nastala doba liposukce nákladů v IT,“ komentoval současný stav v IT oblasti Jiří Diepolt ze společnosti KPMG, který na Business Information Foru vystoupil. To potvrdil i průzkum mezi účastníky sympózia, více než polovina z nich přiznala, že ekonomická krize se v jejich společnosti už projevila snížením výdajů na oblast IT.

Ekonomická krize se tak na oblasti IT projevila především poklesem poptávky po hardwaru, softwaru a s tím spojených službách. Ze strany společností, které se nyní ve většině případů nachází v procesu ořezávání nákladů, nelze v nejbližších měsících čekat zvýšený zájem o investice do IT. Paradoxně by ale mohl pomoci stát, alespoň podle slov Ondřeje Felixe, hlavního architekta elektronizace státní správy (tzv. eGovernmentu): „V době krize zůstává stát obecně jediným velkým investorem, a platit to bude i o ICT branži. Předpokládám, že v tomto oboru bude státní správa největším zadavatelem projektů v následujících pěti letech. Je na samotných firmách, jak se o tyto zakázky poperou.“

Momentálně největší investicí státního sektoru v oblasti IT je bezesporu elektronizace soudů, tzv. eJustice. „V České republice máme více než tři tisíce soudců, celkově přes deset tisíc lidí zaměstnaných v justici. Není možné toto číslo nadále zvyšovat, efektivitu budeme muset hledat v použití moderních technologií. I proto chceme ještě v letošním roce připravit systém elektronického trestního řízení, kdy bude soudní spis mezi policí, státními zástupci a soudy putovat v elektronické formě,“ prohlásil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který byl i letošním hlavním řečníkem na Business Information Foru.

„Od ledna již také testujeme přepis mluveného slova počítačem, abychom mohli tisíce zapisovatelek na soudech využít na jinou, odbornější práci. Podobných projektů máme připravených několik, třeba přeshraniční videokonference soudů a svědků či elektronická protokolace, kdy nosičem informací o soudních jednáních nebude papír, ale elektronické médium. Zatím je to jako jízda po pařezech, drncá to, ale snažíme se jet správným směrem,“ dodal Pospíšil.

Státní pomoc ale nebude probíhat „pouze“ na poli elektronizace státní správy. Lze očekávat také zvýšený zájem státních složek o modernizaci hardware a software, což do tohoto sektoru přinese další finance a pomůže jednotlivým společnostem překonat toto období ekonomické nejistoty.

Exit mobile version