Státy tlačí na Google, chtějí větší ochranu soukromí

Nejen kvůli kontroverznímu Street View, ale nově také kvůli komunitní službě Buzz, čelí internetový gigant Google nátlaku na větší ochranu soukromí.

Veřejným institucím jednotlivých států vadí především fakt, že Google bez jakékoliv významnější úpravy ochrany soukromých dat propojil všechny účty své emailové služby GMail s novou komunitní službou Buzz. Tím došlo mimo jiné i k tomu, že uživatelé služby Buzz mohli bez problémů přistupovat k adresáři všech svých přátel, a tak získat některé osobní informace o jejich kontaktech. Osobní informace jako je jméno, email, adresa, nebo telefonní číslo se dají bez problémů prodat na internetu.

Proti službě Buzz se ohradily vlády především západoevropských a severoamerických států. „Stále častěji a stále více nás znervózňuje, jak jsou společností Google přehlížena některá lidská práva, obzvlášť tehdy, když firma přichází s nějakou novou technologií,“ stojí v dopise, který zástupci států adresovaly Ericu Schmidtovi, CEO Googlu. „V poslední době nás znepokojila především služba Buzz, která doslova pošlapává všechna základní pravidla a normy lidského soukromí,“ pokračuje dopis.

V reakci na obvinění Google prohlásil, že „se všem připomínkám pokusí vyhovět tak, aby jeho služby neporušovaly lidské právo na ochranu soukromí.“ Kdy, nebo jak se tak stane ovšem společnost neuvedla. Google v minulosti čelil velké kritice kvůli své službě Street View, která je dostupná v rámci aplikací Google Earth a Google Maps. Problém představovalo především to, že v rámci Street View bylo možné rozpoznat obličeje jednotlivých lidí a další identifikační body, například poznávací značky vozidel, a další. V reakci na kritiku začal Google všechny identifikační body (obličeje, SPZ) rozmazávat.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version