Přemýšlíte nad osudem stravenek?

Před několika dny oznámil český premiér Mirek Topolánek snahu zrušit daňové zvýhodnění stravenek. Hodlá ještě do konce ledna prosadit novelu, která by tuto zaměstnaneckou výhodu zrušila. Důvodem je údajné ovlivnění konečné podoby reformy veřejných financí ze strany firmy Sodexho Pass, která si zaplatila blíže neurčené služby u firmy no comment! Ta ovšem podezření důrazně popřela. Jaký dopad by mělo schválení této novely? Na názor jsme se zeptali českých firem.

Mezi společnosti poskytující stravenky všem svým zaměstnancům patří firma Unicorn. Již nyní firma nabízí zaměstnancům alternativu v podobě závodního stravování, které pro Unicorn zajišťuje společnost Maar Dimo. „Místo stravenek si již teď mohou zaměstnanci pracující v Praze vybrat příspěvek na stravování u smluvního partnera,“ vysvětlila Kateřina Horová, Human Resources Director ve společnosti Unicorn.

Firma na novele nevydělá

„Pokud bude chtít firma výhodu pro své zaměstnance zachovat i po zrušení daňové výhodnosti, tento příspěvek pak získá buď charakter nedaňového nákladu, takže bude vyšší o daň z příjmu nebo hrubé mzdy, a proto bude vyšší o odvody pojistného. V žádném z těchto případů firma na této novele nemůže vydělat,“ tvrdí Stanislav Sýkora, generální ředitel a předseda představenstva LCS International. Podle něj bude LCS International v případě schválení novely hledat pro své zaměstnance nějakou jinou formu kompenzace.

Stravenky poskytuje svým zaměstnancům také společnost ESET software a žádné změny zatím neplánují. „Pokud bude schálena tato novela zákona, budeme velmi pravděpodobně stravenky poskytovat i nadále. Stravenky bereme jako jeden z firemních benefitů pro zaměstnance, který nechceme rušit,“ uvádí Juraj Ferenc, ředitel společnosti Eset software.

Ve společnosti Grisoft zůstanou stravenky zaměstnaneckým benefitem i pokud novela odstraní jejich daňové zvýhodnění. I když už ne tak výhodným jako doposud. Administrativní zátěž přitom zůstane stejná, jen benefit se sníží. „Tam, kde stravenky zruší, firmy v tomto smyslu ušetří, ale eventuální kompenzace tohoto benefitu jinou formou budou opět novým nákladem,“ poznamenala Petra Vahalová, HR specialist společnosti Grisoft.

Zrušíte stravenky?

Pokud budete chtít ve firmě zrušit stravenky, možná vám pomůže online průzkum mobilního operátora Vodafone z první poloviny ledna roku 2008. Na otázky odpovídalo 402 majitelů a manažerů firem z celé České republiky. Z výsledků studie vyplývá, že firmy letos mírně omezí stravenky pro zaměstnance.

Zatímco v roce 2007 poskytovalo stravenky všem zaměstnancům 57 procent firem, v roce 2008 je pro všechny zaměstnance bude mít 52 procent firem. Omezení bude probíhat podle průzkumu tak, že stravenky budou firmy dávat jen části svých zaměstnanců.

V roce 2007 dávalo stravenky výběrově jen některým zaměstnancům 8 procent firem. V roce 2008 to udává 11 procent firem. 19 procent oslovených firem předpokládá, že na daňové reformě prodělají hlavně zaměstnanci i kvůli omezení benefitů. Dalších 6 procent respondentů se domnívá, že na reformě jejich zaměstnanci vydělají.

Přibližně 26 % firem si zase myslí, že se pro ně nic nezmění. Naproti tomu 19 % firem předpokládá, že na nové daňové reformě jejich podnik vydělá. Jsou to především velké firmy a firmy z Prahy a středních Čech.

Exit mobile version