Studenti v Praze protestovali proti cenám počítačů Apple

V Praze proběhl nezvyklý protest proti údajně vysokým cenám počítačů Apple. Dva mladíci vystupující pod uměleckým jménem Noisebrothers polepili výlohy prodejen Kinetik a iStyle Praha v Revoluční ulici papíry s nápisy „Why?“ a „Proč?“. Touto akcí chtěli údajně vyjádřit nesouhlas s cenami počítačů Apple, které jsou prý vyšší než v USA.

Tři studenti, známí recesisté a autoři virálních videí Noisebrothers, polepili výlohy prodejen papíry o velikosti A4 s nápisem „Why?“ a „Proč?“ zřejmě v pátek v noci. Z celé akce také pořídili nahrávku, kterou umístili na servery YouTube a Stream.cz. Autoři neobvyklého protestu popírají, že by akce proběhla s vědomím společností Apple, Kinetik nebo iStyle Praha.

Zástupce prodejny Kinetik, která se nachází poblíž stanice metra Anděl, nechtěl další postup firmy komentovat. V sobotu krátce před desátou hodinou společně s jiným pracovníkem prodejny nalepené papíry z výlohy odstranil. Podle neoficiálních informací nemělo vedení společnosti Kinetik proti akci žádné výhrady a přijalo ji kladně. Firma se však obává dalších kroků společnosti Apple. Zároveň upozorňuje, že cenový rozdíl je u počítačů Apple minimální a v zahraničí není běžně poskytována dvouletá záruka.

Také prodavač v prodejně iStyle Praha v Revoluční ulici zatím pouze kontaktoval vedoucího prodejny, který je v současné době mimo Prahu. „Vzhledem k tomu, že není v Praze a mluvili jsme jenom po telefonu, tak zatím nebyla nijak extra žádná reakce,“ odpověděl serveru ITBIZ.cz v telefonickém rozhovoru na dotaz, jak se firma postavila k této neobvyklé akci. Odstranění nalepených papírů z výlohy obchodu trvalo podle informací prodavače přibližně 15 – 25 minut.

Stanovisko společnosti Apple se nám zatím nepodařilo získat. Noisebrothers již dříve spolupracovali například se společností Nokia, pro kterou připravovali virální videa propagující mobilní telefony Nokia 5300 XpressMusic. V hledáčku jejich kamery se ocitli také politici Václav Klaus, Jiří Čunek nebo předseda KSČM Vojtěch Filip.

Pokusy narušit realitu nejsou v České republice nijak neobvyklé. V červnu umělecká skupina s názvem Ztohoven pozměnila vysílání veřejnoprávní České televize, když v pořadu Panorama obvysílala fiktivní atomový výbuch v Černém dole v Krkonoších. Televize podala na autory trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy a narušení autorských i vysílacích práv. Zároveň došlo k blíže neurčeným opatřením, které by měly podobnému případu zabránit.

Záznam z přípravy údajného protestu

Souvislosti

Dva nadšenci hledají prezidenta Klause
Dva nadšenci parodují práci novinářů
Nahradí internetové vysílání televizi?
Noisebrothers: dva nadšenci s kamerou
Komiks: sehnat iPod není vůbec jednoduché

Exit mobile version