E&Y: v době krize jsou lidé tolerantnější ke korupci

Pracovnik

Poradenská společnost Ernst & Young včera prezentovala výsledky své světové studie, která se zaměřila na zjištění stavu korupčního chování a míry jeho akceptace v globálním měřítku. V době panující hospodářské krize jsou podnikatelé a zaměstnanci podstatně tolerantnější k projevům korupce. Vysvětlují si ji za mnohokrát za snesitelný prostředek pro záchranu firmy, získání zakázek nebo udržení míst.


Přibude hospodářské kriminality

Přežití firem vyvolává ospravedlnitelnost korupce

Podle materiálu Ernst & Young se důvodem vyšší míry tolerance korupčního chování a také tendence k němu stávajíjí obavy o existenci a přežití firem, stejně tak o zaměstnání. Přibližně 55 procent respondentů studie se proto domnívá, že v příštích letech deliktů z oblasti hospodářské kriminality ještě podstatně přibude.

V České republice tento názor sdílí 40 procent lidí, stejný počet takových odpovědí byl i v sousedním Rakousku. Nejvíce jsou o trendu stoupající korupce přesvědčeni Řekové, kde až 76 procent místních očekává zhoršení situace v horizontu následujících let. Nejméně se zhoršení stavu korupce obávají Nizozemci a Slováci. V Holandsku více hospodářské kriminality predikuje 31 procent dotázaných, tedy téměř třetina odpovídajících. U sousedů na Slovensku to potom je 38 procent.

Z výsledků globální studie rovněž vyplývá, že se v době hospodářského recese ilegální jednání jednoznačně víc toleruje. Pětina dotázaných respektuje a ospravedlnilo by úplatky, pokud pomohou udržet klientelu a zachránit podnik. Přibližně stejný podíl lidí by pro záchranu podniku zamhouřilo oči nad velkorysími dary, 19 procent pozvání na dovolené, 8% přehnaně vysoké náklady na reprezentaci.

„Obálková metoda“ má pochopení u pětiny Západoevropanů

Metodu „podstrčení obálky“ neodsoudilo zhruba 23 procent Západoevropanů a 29 procent Východoevropanů. Za omluvitelné ho v době krize označilo 38 procent Španělů, 43 procent Čechů, 44 procent Rusů, 14 procent Britů. Poskytování darů pro dosažení přízně nebo získání zakázek by tolarovala třetina českých respondentů, polovina Turků, pětina Španělů a Němců. Studie tak ukázala fakt, že tolerance takových skutků je vyšší v zemích na jihu a východě Evropy.

Největší míra rizika podvodného chování a korupce je podle 42 procent odpovědí u nejvyšších představitelů firem. Ve středním managementu ho spatřuje čtvrtina lidí a desetina za nejrizikovější skupinu pro korupci spatřuje nižší vedoucí pracovníky.

Ernst & Young průzkum realizoval na vzorku podniků s více než 500 zaměstnanci. Letos v březnu se ho zúčastnilo přes 2200 manažerů a pracovníků ve 22 evropských zemích.

Exit mobile version