Studie: Návratnost Windows 7 ve firemním prostředí do jednoho roku

Windows

Média doslova s železnou pravidelností přinášejí zprávy o tom, jak mají Windows 7 v průběhu čtyř měsíců od svého uvedení pozitivní vliv na celkové prodeje licencí Windows a nové počítače. Často se však zapomíná na to, že byl tento systém už v průběhu loňského léta zpřístupněn také firemním zákazníkům. Microsoft nyní zveřejnil studii, která přináší užší pohled na implementaci Windows 7 v korporátní sféře.

Finální verze Windows 7 byla firmám zpřístupněna už v srpnu minulého roku. Současně odstartovaly v několika společnostech také pilotní projekty, které se zabývaly právě přechodem na tuto nejnovější verzi systému. Microsoft si v té době u analytické a výzkumné společnosti Forrester Research zadal požadavek na studii, která by se zabývala ekonomickým dopadem přechodu Windows 7 a potenciální návratností investic. Její výsledky byly zveřejněny začátkem tohoto týdne.

Návrat investice do 13 měsíců

Forrester Research oslovil 12 firemních zákazníků Microsoftu, kteří již na Windows 7 přešli a své zkušenosti zpracovali do obsáhlých případových studií. Šlo o podniky s nejméně 5 tisícovkami zaměstnanců a ročním obratem alespoň 1 miliardy dolarů, s jejichž představiteli vedl Forrester rozsáhlé rozhovory. Závěry studie, které hovoří ve prospěch Windows 7, mimo jiné zmiňují, že návratnost investic do Windows 7 je při zohlednění rizik možné očekávat v průběhu 13 měsíců.

Nejde přitom o první studii společnosti Forrester, kterou Microsoft svým zákazníkům předkládá jako dobrý důvod, proč na Windows 7 přejít co možná nejrychleji. Studie z poloviny září 2009 poukazovala na to, že přímé úspory nákladů v oblasti správy IT by po nasazení nejnovější verze Windows měly činit 89 až 160 dolarů na jedno PC ročně. Nová studie tyto skutečnosti do značné míry potvrzuje a navíc poukazuje na poměrně rychlou návratnost.


Shromáždit, zanalyzovat a otestovat (zdroj: Microsoft)

Windows 7 by podle ní měla společnostem přinést vylepšenou správu, méně poruch a hovorů na technickou podporu. Zlepšit by se měla komunikace se vzdálenými nebo cestujícími pracovníky a očekává se také nárůst produktivity práce či snížení energetických nároků. Forrester ve studii také popisuje spokojenost zaměstnanců i IT pracovníků v průběhu pilotní testovací fáze, hlavně v případě notebooků, kde nová Windows přinášejí řadu vylepšení.

S přípravou přechodu neotálet

Řadě uživatelů nepochybně vyvstává otázka, nakolik je studie Forrester Research poplatná tomu, že si její vypracování zadal přímo Microsoft. Analytická společnost Gartner například uvádí, že celkové náklady přechodu z Windows XP na Windows 7 by měly činit 1035 až 1930 dolarů na jeden počítač, v případě přechodu z Windows Vista pak 339 až 510 dolarů, což do jisté míry čísla studie Forrester Research zpochybňuje.

Přesto umísťuje tento systém Windows 7 na vrchol žebříčku architektonických změn celé rodiny klientských Windows. Analytici Gartneru už na podzim doporučili nevyčkávat na první servisní balíček (SP1) a přípravu přechodu na novu verzi zahájit co nejdříve. Běžná organizace či firma totiž před nasazením nového klientského systému potřebuje v průměru 12 až 18 měsíců pro plánování a testovaní.

Podle nejnovějších statistik společnosti Janco Associates zaznamenala Windows 7 za první čtyři měsíce více než dvojnásobný nástup oproti Windows 7. Podle Gavriella Schustera, vedoucího divize Windows Product Management, zaznamenal Microsoft za stejnou dobu také na 2,5 milionů stažení instalace XP módu, který řeší nekompatibilitu systému se staršími aplikacemi. Podle odborníků by větší migrace na Windows 7 v korporátní sféře měla odstartovat už v polovině roku 2010.

Další krok k virtualizaci ve Windows 7

Společnost Microsoft strategicky s uvedením studie oznámila také aktualizaci balíčku Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP), což je soubor nástrojů, který zvyšují produktivitu uživatelů, zjednodušují podporu mobilních uživatelů a omezují rizika související se správou osobních počítačů. V rámci MDOP nyní mohou zákazníci získat novou verzi nástroje Microsoft Application Virtualization (App-V 4.6), která nově podporuje Windows 7 a to včetně x64 architektury. Další novinkou je například podpora práce v offline režimu.

{seealso}
V současné době je aplikační virtualizace dostupná v 11 jazycích a dalších 13 jazyků přibude během dubna tohoto roku. Počítá se také s podporou českého jazyka. Zákazníci mohou App-V 4.6 stahovat z MVLS stránek, později bude tento nástroj přístupný také prostřednictvím služeb TechNet a MSDN.

Studie The Total Economic Impact Of Windows 7 společnosti Forrester Research

Exit mobile version