Studie: získání a udržení klíčových zaměstnanců je kritickým problémem

Podle aktuální globální studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) za poslední rok došlo k zásadnímu posunu priorit v oblasti lidských zdrojů u vedoucích představitelů společností po celém světě. Zatímco v roce 2008 bylo hlavním problémem firem zabezpečit kvalifikované pracovní síly, v letošním roce se tato otázka umístila až na sedmém místě – hlavní prioritou je přežití krize. Nehledě na tuto změnu krátkodobých priorit považují téměř všichni účastníci průzkumu boj o talenty za zásadní strategickou otázku – 97 % respondentů uvedlo, že získání a udržení klíčových zaměstnanců je jedním z kritických dlouhodobých problémů.

Tato a jiná zjištění vyplývají z 12. ročníku globální studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), založené na rozhovorech s 1 100 podnikatelskými špičkami.

Dobře rozmyslet důležité kroky

Zatímco mnoho společností přehodnocuje svou dlouhodobou strategii pro lidské zdroje, PwC varuje podniky, aby se nenechaly svést k drastickým škrtům bez zvážení všech potenciálních následků. Ředitelé podniků musí vzít v úvahu všechny segmenty pracovní síly, investice vynaložené na vzdělávání zaměstnanců a soubor dovedností, nezbytných pro udržení konkurenceschopnosti, aby se slepě nezbavili klíčových pracovníků.

Katarína Smrčeková, senior manažerka oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika, uvedla: „Prioritou dne je omezit všechny nepodstatné náklady. Vedoucí představitelé podniků musí mít ale dostatek informací o dopadech plánovaných úsporných opatření tak, aby nechtěně nezastavili důležité investice nebo neohrozili svou budoucí konkurenceschopnost.“

Tlak na omezení nákladů je patrný – podle průzkumu plánuje 26 % globálních firem snížit počet zaměstnanců. Ve Velké Británii je to dokonce 35 % a v USA 31 %. Podle nové studie nazvané Dopady finanční krize na lidské zdroje v České republice, vydané PwC ČR, přistupuje 25 % českých společností k propouštění kmenových zaměstnanců, zatímco celá polovina firem, které mají agenturní zaměstnance, je aktivně propouští. Celkem 30 % účastníků průzkumu navíc vyhlásilo zastavení náboru nových zaměstnanců.

Katarína Smrčeková ještě dodala, že české společnosti zareagovaly na nástup krize s určitým zpožděním. Od začátku roku ale již naprostá většina přijímá opatření v oblasti nákladů na pracovní sílu, zejména u odměňování a zaměstnaneckých benefitů a v oblasti flexibilního přístupu k zaměstnávání, tj. např. omezením práce přesčas, nuceným čerpáním dovolené, úpravou pracovní doby nebo převedením zaměstnance na jinou pozici. Přitom je však důležité, aby si společnosti ujasnily své dlouhodobé priority předtím, než rozhodnou o zásadních úsporných opatřeních.

Náklady na zaměstnance v ČR v průběhu posledních deseti let rostly výrazně rychleji než míra inflace. Nyní dojde k určité korekci tohoto trendu – více než 60 % účastníků průzkumu uvedlo, že plánují změny v& oblasti odměňování zaměstnanců, a 32 % společností již přistoupilo ke snížení nákladů na odměňování, a to průměrně o 17 %. Podniky se přitom zaměřují správným směrem: roste důležitost výkonu zaměstnance jako hlavního kritéria hodnocení.

Exit mobile version