Pražský summit nabídl cestu ke snížení nezaměstnanosti

V Praze se ke konci minulého týdne sešli vrcholní zástupci zemí současné sociální Trojky (České republiky, Švédska a Španělska), Evropské komise a evropských sociálních partnerů, aby projednali řešení dopadů současné krize na zaměstnanost. Představitelé států sociální Trojky a Evropské komise podpořili obecné principy, kterými by se měla opatření na podporu zaměstnanosti jednotlivých členských států inspirovat, a doporučili konkrétní kroky k řešení složité situace na pracovních trzích EU.

Podpora vzniku nových příležitostí

Podle Mirka Topolánka přicházejí milióny lidí v Evropě přicházejí o práci a představitelé na summitu zúčastněných stran musí udělat vše proto, aby v Evropě vznikala nová pracovní místa, která by mohla být nezaměstnaným nabídnnuta.

„Zároveň musíme mít na paměti nákladnost veškerých opatření, protože, jak jsem již opakovaně řekl, zadlužování není řešení. Shodli jsme se, že je nutná modernizace systému sociální ochrany, který by měl hrát roli jakési trampolíny k rychlému návratu na trh práce.“

Dohodnuté principy a doporučení zahrnují:

— lepší koordinaci mezi hospodářskou politikou, politikou zaměstnanosti a sociální politikou, respektování pravidel jednotného trhu EU a odmítnutí protekcionismu, včetně systematického sledování a vyhodnocování efektivity přijatých kroků

— zohlednění budoucího oživení ekonomiky a přípravu pracovních trhů na jejich budoucí potřeby

— zlepšování prostředí pro podnikání a investice jako cesty k vytváření nových pracovních míst. Nástrojem k tomu je především snižování nemzdových nákladů práce, omezení administrativní náročnosti podnikání, snižování nadbytečných regulací a zvyšování pružnosti trhu práce.

— udržení stávajících pracovních míst, například cestou dočasné úpravy pracovní doby spojené se vzděláváním zaměstnanců

— pomoc znevýhodněným skupinám na trhu práce, investice do zvyšování kvalifikací a přizpůsobování kvalifikací potřebám trhu práce, zaměření na aktivní politiky zaměstnanosti, rekvalifikace, propojení vzdělávání a pracovní praxe či posilování efektivity veřejných služeb zaměstnanosti

— odstraňování překážek pracovní mobility při přechodu mezi profesemi i mezi členskými státy.

„Rozhodnutí Německa a Rakouska ponechat své pracovní trhy zavřené pro pracovníky deseti nových členských zemí se v tomto světle jeví jako krátkozraké,” uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Studie Evropské komise jasně ukazují, že mobilita pracovníků je pro evropskou ekonomiku obrovskou příležitostí. V době ekonomické krize může mobilita významně pomoci řešit potřeby trhu práce a přispívat ke snižování nezaměstnanosti,“ dodal.

Exit mobile version