Světová letiště preferují odbavení bez papírových dokumentů: Samoobslužný check-in je mezinárodně akceptován

Praha, 9. března 2010 – Většina předních provozovatelů letišť (80 procent) v budoucnu sází především na samoobslužné odbavení. Ukázala to studie „Airport IT trends“ společnosti SITA. Navíc až 52 procent respondentů průzkumu považuje zavedení elektronických dokumentů za nejdůležitější trend v nadcházející době. Zejména možnost posílat palubní lístky na bázi čárových kódů přímo do mobilního telefonu posiluje trend k cestování bez klasických papírových dokumentů.

V rámci již šestého každoročního průzkumu „Airport IT trends“ se společnost SITA ptala 106 letišť a jejich skupin, které společně reprezentují 172 letišť po celém světě. Patří k nim 56 ze 100 nejdůležitějších světových letišť vzhledem k jejich obratu a počtu odbavených cestujících. Mezi spoluzadavatele průzkumu patří organizace Airline Business a Airports Council International (ACI).

Mezi další zjištění studie patří: Světová hospodářská krize v roce 2008 neměla téměř žádný dopad na IT rozpočty letišť. Proto investice do IT klesly podobně jako příjmy jen minimálně, konkrétně z 3,5 procent v roce 2007 na 3,2 procenta v roce 2008. Celkově se objem celosvětového IT průmyslu v oblasti letišť odhaduje na tři miliardy amerických dolarů. 45 procent dotázaných očekává v roce 2010 opětovné zvýšení rozpočtů a jen 14 procent počítá s jejich snížením.

Catherine Mayerová, vice prezidentka SITA pro letiště, k průzkumu uvádí: „Letošní studie potvrzuje, že se ze samoobslužných služeb stal globální trend. Téměř 80 procent účastníků průzkumu chce v tomto roce využít samoobsluhu jako primární možnost check-in. Již dnes je to u 40 procent ze 100 předních světových letišť běžné. “

Meyerová dodává: „Provozovatelé letišť si také uvědomují, že cestující budou nadále konfrontováni s čekacími dobami a kapacitními problémy při výdeji zavazadel a bezpečnostních kontrolách. Důsledkem toho bude, že budou letiště používat různé automatizační mechanizmy, aby kontrolovali čekací doby na kritických bodech jako jsou bezpečnostní kontroly nebo imigrační přepážky.“ Ke kontrole čekacích dob chce 60 procent letišť v budoucnu využívat videoanalýzu, 43 procent sází na RFID a 27 procent chce využít technologii Bluetooth.

Vzhledem k plánovaným IT investicím má pro 61 procent všech letišť vysokou prioritu odbavení cestujících, pro 56 procent bezpečnost pasažérů a pro 51 procent samotný provoz letiště. Odbavení a správa zavazadel patří pro 51 procent ze 100 nejdůležitějších letišť nadále k oblastem, kde nejvíce investují. Menší a méně frekventovaná letiště naopak nepřikládají těmto nárokům takovou důležitost.

52 procent letišť předpokládá, že zavedení elektronických dokumentů bude mít ze všech technologických novinek největší dopad na informační a telekomunikační systémy. Především cestování bez papírových dokumentů a palubní lístky založené na čárových kódech (BCBP) budou motorem tohoto vývoje. Další oblastí způsobující změny bude údržba letadel.

Pro většinu letišť je mobilita jedním z pěti nejdůležitějších trendů současnosti v oblasti IT infrastruktury. Polovina všech letišť zastává názor, že mobilní řešení pro pasažéry a personál letišť nejvíce ovlivní stávající IT infrastrukturu.

Průzkum dále zjistil, že 63 procent všech letišť již disponuje takzvanými check-in stánky. Toto číslo pravděpodobně do roku 2010 naroste na 90 procent. 44 procent letišť přitom chce zavést další stánky právě pro check-in. 9 procent plánuje nasadit další stánky, aby zavedli nové samoobslužné služby. K nim patří skenování cestovních pasů, jež již dnes využívá 32 procent zkoumaných letišť, a které chce do konce roku 2010 využívat 58 procent z nich. Další funkcí stánků je tisk etiket na zavazadla, které doteď umožňuje 17 procent letišť, a které chce do roku 2012 zavést polovina letišť.

K dalším novým funkcím samoobslužných stánků patří (ode dneška do 2012):

o Společné odbavení batožiny pro více aerolinek: nárůst z 12 procent na 48 procent
o Automatizované vstupní brány: nárůst z 8 procent na 42 procent
o Samoobslužné stánky pro transfer pasažérů: nárůst z 11 procent na 39 procent
o Samoobslužné stánky pro ztracená zavazadla: nárůst z 5 procent na 36 procent

Exit mobile version