Na Taiwanu vznikne kvůli krizi jeden z největších výrobců pamětí na světě

Světová ekonomická krize nutí společnosti po celém světě k různým krokům. Od poklesů zisků, finanční ztráty, propouštění a (ne)přátelských převzetí dochází čas od času i ke spojování dřívějších rivalů do nových obchodních uskupení, která mají potenciál stát se v budoucnu dominantními hráči na světových trzích. Posledním bodem je i případ krachujících výrobců počítačových pamětí z Taiwanu.

Taiwanská vláda se rozhodla vyřešit ztrátové hospodaření domácích výrobců počítačových pamětí svérázným způsobem. Krachující podniky dostaly na výběr dvě možnosti: zůstat svobodné a do několika měsíců zkrachovat, nebo se spojit do jednoho celku a získat státní záchranný balíček. Nepřekvapí, že většina výrobců se rozhodla využít druhé možnosti, a to i za cenu omezení vlastního postavení v novém podniku.

Ten ponese název Taiwan Memory Company (TMC) a v jejím čele stane dnešní předseda představenstva a bývalý ředitel kontraktního výrobce počítačových pamětí, firmy United Microelectronics, John Hsuan. Taiwanská vláda oznámila, že podniku poskytne výměnou za akcie dostatek kapitálu na transformaci a zahájení výroby, odmítá ale ve společnosti vlastnit větší než 50% podíl.

Během tří měsíců by taiwanská vláda měla také vybrat strategického partnera, který TMC technologicky vypomůže. Nejvážnějšími kandidáty na tuto pozici je buď japonský výrobce Elpida Memory, nebo americká společnost Micron Technology. Do šesti měsíců by v TMC měl být zahájen vlastní vývojový program.

Spása v podobě sloučení výrobců do jediného podniku je pravděpodobně to jediné, co mohlo taiwanské výrobce zachránit před krachem. Společnosti dohromady bankám dluží zhruba 12,28 miliardy dolarů. První problémy výrobci zaznamenali už před několika lety, kdy nabídka počítačových čipů začala dramaticky převyšovat poptávku, a výrobci disponovali množstvím nadbytečných kapacit. Současná ekonomická krize, resp. především s ní spojený propad prodeje pracovních stanic a notebooků, situaci ještě zhoršila.

Už dnes je ale jasné, že dva největší taiwanští výrobci počítačových pamětí, společnosti Nanya a Taiwan’s Powerchip Semiconductor, do TMC nevstoupí. V jejich případě je problémem fakt, že do značné míry spolupracují s dalšími zahraničními výrobci a tyto vazby by při vstupu do TMC musely být přerušeny. I přesto má TMC ambice a sílu stát se v budoucnu, až se trh s počítačovými paměťmi zotaví z dnešní špatné situace, jedním z největších globálních výrobců pamětí.

Zdroj: ITWorld

Exit mobile version