Tchaiwanský Foxconn možná nahradí vykořisťované dělníky roboty

Hon Hai Precision Industry, vlastníku Foxconnu, se přes veškeré dosavadní marketingové kroky nedaří zbavit se u jejich hlavní provozovny pověsti „továrny smrti“. Deset sebevražd v rozlehlé výrobní základně v loňském roce přineslo intenzivní přezkum celé tchaiwanské společnosti.

Sebevraždy, které podle společnosti nesouvisely s prací, ale podle rodin obětí byly důsledkem tvrdých podmínek v továrně, vyvolaly koncem roku v Číně vlnu nepokojů a požadavků lepších pracovních podmínek.

Čínský deník China Business News v pondělí přinesl informaci, že Foxconn možná nahradí dělníky na stereotypních manuálních pozicích mechanizací.Výrobce elektroniky Foxconn Technologies se pod palbou kritiky kvůli pracovním podmínkám po sérii sebevražd rozhodl již k druhé významné změně, po zrušení zaměstnaneckých nocleháren chce nahradit část dělníků roboty. Do tří let hodlá společnost zvýšit počet robotů ze současných desetitisíc na tři miliony.

Informaci novinám potvrdil Terry Cheng, viceprezident továrny Foxconn. Západním médiím společnost odmítla tento krok komentovat. Milion robotů by mělo podle společnosti zvýšit pracovní výkon společnosti o stejnou kapacitu, jakou by zastalo 920 000 lidí.

Foxconn vyrábí pro největší technologické společnosti dneška, mezi jeho klienty patří Apple, Dell i Hewlett-Packard a je to v současnosti pravděpodobně největší světová OEM výrobna elektronických komponent pro spotřební elektroniku. Západní analytici odhadují, že v budoucnu budou továrny na elektronické komponenty obsluhovat roboti z více jak 50 %.

Související texty: Steve Jobs hájí čínskou továrnu smrti

Exit mobile version