Technologický trh 2010: patentové spory novou zbraní konkurenčního boje?

Rok 2010 ještě není ani ve své polovině a už nyní můžeme říct, že se vepíše do dějin technologického trhu. Alespoň tedy z pohledu významných soudních sporů, které plní stránky světových médií. Poslední dobou to vypadá, že není týdne, kdy by nějaký neodstartoval. Velké společnosti se obviňují z toho, kdo jakou technologii vymyslel první, malé nebo začínající firmy zase žalují technologické giganty za to, že údajně ukradli jejich nápady. Vypadá to, že se patentové spory stávají jednou ze základních forem konkurenčního boje. A to je teprve začátek.

Jen málo významných technologických a počítačových společnosti dnes není zapleteno v nějakém větším soudním sporu, ať už jde o nepříjemnosti s regulačními orgány nebo vzájemné žaloby a stížnosti v rámci konkurenčního boje. Stává se pomalu denním chlebem, že malé a neznámé firmy žalují velké giganty za to, že údajně ukradli jejich technologie. Těm velkým už naproti tomu nestačí, aby o zákazníky bojovali prostřednictvím kvalitních produktů a výhodných nabídek. Dnes jsou v módě žaloby a vzájemné očerňování.

„Firmy chtějí především sebe zviditelnit a poškodit konkurenci. Je docela možné, že s rostoucí oblibou tohoto „sportu“ to přestane veřejnost v budoucnu zajímat a bavit. Ale to jistě nenastane hned, teprve začínáme,“ řekl pro ITBiz.cz Lukáš Honek, šéfredaktor odborného časopisu Connect!. Ostatně vývoj v posledních měsících je toho jasným důkazem.

Apple ve víru soudních sporů

Jednou z velkých společností, jejíž právníci si rozhodně v nejbližších několika měsících neodpočinou, je americký Apple. V současné době je součástí dvou vysoce profilovaných sporů v rámci trhu mobilních zařízení. Starší spor vede s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia, který v říjnu minulého roku podal na Apple žalobu s tím, že ve svém telefonu iPhone porušuje několik jejích patentů. Apple obratem v prosinci reagoval vlastní žalobou, podle které řadu jeho patentů porušuje právě Nokia.

Čtěte více: Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

Spor se později dostal také k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) a do hry se dostala další várka údajně neoprávněně využívaných patentů. Soud v americkém státě Delaware nakonec v březnu spor pozastavil za účelem důkladného prostudování celého případu a vyčkání na vývoj v dalších obdobných sporech.

A nemusíme chodit daleko. Představitelé Applu, pravděpodobně znepokojeni rostoucí oblibou telefonů s operačním systémem Android, podali žalobu na konkurenčního výrobce HTC, který mimo jiné vyrábí telefony pro společnost Google. HTC v současné době připravuje protiúder a Google se tak nepřímo nechává zatáhnout do bitvy o postavení na trhu chytrých telefonů.

Čtěte více: Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC

Apple spolu se společností Research in Motion (RIM), která proslula svými telefony BlackBerry, čelí také žalobě ze strany Kodaku. Údajně totiž mají v souvislosti se fotoaparáty ve svých zařízeních neoprávněně využívat jím patentovanou technologii. A Apple do třetice: malá izraelská firma Emblaze ho a společnost Microsoft žaluje za porušení patentů týkajících se technologie pro streamování médií.

I malý kašpárek zvládne velké divadlo

Příklad společnost Apple názorně ukazuje, že dostat se během pár měsíců do kolotoče patentových sporů nemusí být vůbec složité. Mylná je přitom představa, že se takto velká a silná společnost nemusí podobných sporů ze strany neznámých drobečků obávat. Své o tom ví již zmíněný Microsoft, který prohrál z jeho pohledu klíčový spor s kanadskou firmou i4i. Ta v roce 2007 Microsoft zažalovala, že ve svých produktech Word 2003 a 2007 porušuje její patent týkající se vytváření XML dokumentů.

První porážku v tomto případu Microsoft zaznamenal už v květnu, respektive po přezkoumání v srpnu 2009, kdy texaský soud rozhodl ve prospěch i4i a Microsoftu uložil kromě náhrady škod ve výši 290 milionů dolarů také povinnost příslušné funkce ze své aplikace odstranit. Microsoft se v závěru minulého roku pokusil podat odvolání, ale to bylo zamítnuto. V polovině tohoto měsíce pak přišla další rána: pokuta ve výši 106 milionů dolarů za porušení patentů společnosti VirnetX Holding Corporation.

„Na rozdíl od různých politicko-antimonopolních šarád, které považuji za vesměs pošetilé, jsou patentové spory odlišnou kategorií,“ říká Lukáš Honek. Podle něj totiž i přes zjevnou složitost a vůbec smysl softwarových patentových sporů nelze upírat právo bránit se zneužití duševního vlastnictví.

Boje přitom nezuří jen na poli softwaru a mobilních telefonů. Pod tlak se totiž začínají dostávat i velcí hráči v oblasti internetu. Jsou to zhruba tři týdny, co malá americká firma Wireless Ink obvinila společnosti Google a Facebook, že zneužívají její patentovanou technologii v oblasti mobilních sociálních sítí. Její vlastní sociální síť Winksite má sice v porovnání s Facebookem pouhých 75 tisíc uživatelů, ve světle vývoje posledních měsíců ji však rozhodně není možné podceňovat.

Konkurenční boj i obrana majetkových práv

A opět to nejsou jen neznámí hráči, kdo se možná snaží přiživit na úkor těch úspěšných. Bitva obřích rozměrů se dá očekávat i na samotném vrcholu: technologický gigant Xerox podal koncem února žalobu na Google a Yahoo pro porušení dvou patentů v oblasti datových operací na internetu.

Čtěte více: Google a Yahoo čelí žalobě ze strany patentového gigantu Xerox

Značí tedy vývoj posledních měsíců nový trend, kdy velké společnosti stále častěji přistupují ke konkurenčnímu boji formou žalob a patentových sporů? Podle Mgr. Václava Schovánka z advokátní kanceláře AK SCHOVÁNEK, který se zabývá právem v oblasti ICT, to platí jen částečně. Část společností se sice domnívá, že má šanci na úspěch v podobě vítězství ve sporu nebo v podobě mimosoudního vyrovnán, ne vždy se však musí jednat „o konkurenční boj ve smyslu šikanózního jednání“.

„Mnohdy se totiž jedná čistě o legitimní obranu proti zásahu do majetkových práv bránících se společností,“ uvedl pro ITBiz.cz Václav Schovánek. Podle něj však podobné spory, zejména v důsledku rychlého vývoje v IT, budou zcela určitě pokračovat. „Velké firmy, pokud se chtějí na trhu udržet, budou raději riskovat soudní spor než skutečnost, že by neuvedly konkurenčně srovnatelný produkt na trh,“ říká Schovánek.

Podle některých odborníků nese částečnou vinu za velké množství podobných sporů také přílišná benevolence amerického patentového systému, který často udílí patenty doslova na počkání. Není proto žádným překvapením, že řada společností si o ně žádá za jediným účelem: aby získali rozsáhlé portfolio patentů a mohly se v případných sporech bránit. Pokud totiž jedna strana podá žalobu, druhá ji může opětovat. Dojde tak přinejmenším k vyrovnání sil, v některých případech dokonce k couvnutí žalující strany.

Přečtěte si také

Čeká nás v roce 2010 souboj Googlu s Applem?

Válka Google versus Microsoft: hlavní zbraně akvizice a žaloby

Exit mobile version