Telefónica O2 a kuriózní žaloba za 18 miliard

Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica O2 už od roku 2005 čelí žalobě, ve které jde o desítky miliard. Přesto se ale celý spor nedá nazvat jinak než kuriozitou. Žalobu na O2, v roce 2005 ještě Český Telecom, podal opavský podnikatel Marek Hájek a nejde v ní o nic menšího než o patent na používání technologie ADSL. Tu si, podle znění žaloby, nárokuje na základě patentu na připojení k internetu z roku 1998. To bylo přitom standardizováno už v roce 1995.


Podnikatel Marek Hájek si nárokuje patent na technologii ADSL.

Technologie ADSL je dnes komerčně nejrozšířenějším připojením k internetu, v důsledku je tak žaloba na Telefóniku O2 jen prvním krokem. Za porušení patentu by tak podnikatel Hájek teoreticky mohl žalovat všechny poskytovatele této služby v České republice, spolu se všemi jejími uživateli. Slovo „teoreticky“ je použito záměrně, patent, kterým Marek Hájek ve sporu argumentuje, se k technologii ADSL vztahuje jen velmi zběžně, navíc je sám o sobě velmi diskutabilní.

Kde se vzal, tu se vzal… patent

Vezměme to od začátku. V roce 1998 přišel podnikatel Hájek se zajímavým způsobem připojení k internetu, který je postaven na využití pobočkové ústředny, ke které jsou přivedeny pevné datové okruhy. Účastník vybavený modemem se připojoval k modemem vybavené ústředně a jejím prostřednictvím do internetu. V době, kdy dominantním internetovým připojením byl již archaický dial-up, se bezesporu jednalo o marketingově zajímavé a úspěšné řešení, na kterém je ovšem pramálo inovativního. Marek Hájek si tuto „technologii“ následně patentoval (jedná se o patent číslo 286163), a to jako „Způsob přenosu dat mezi prvním účastníkem a druhým účastníkem a/nebo Internetem a zařízení k provádění tohoto způsobu.“ Problémem ovšem je, že této definici, stejně jako technologii samotné, prakticky odpovídá jakékoliv vytáčené spojení.

Tím se dostáváme k prvnímu problému, a to, že si podnikatel Marek Hájek de facto patentoval již fungující a dlouhodobě používanou technologii. Posouzení oprávněnosti a originality patentu je bohužel vždy závislé na úředníkovi, který konkrétní případ posuzuje, a který logicky nemá, a ani nemůže mít, znalosti ze všech oborů lidské činnosti, aby tak dokonale posoudil kvalitu patentu. Patent byl tedy schválen a 20. února 1998 i zapsán. „Takové situace mohou čas od času nastat. Proto existuje způsob, jak patent zrušit,“ komentuje soudní při Hana Gawlasová z advokátní kanceláře Kinstellar.

Než se soudit, je lepší se vyrovnat

Do 2005, po exekuci majetku společnosti pana Hájka ve prospěch Českého Telecomu, se tedy datuje počátek tohoto prazvláštního sporu. Na straně Telefóniky O2 stojí jak Úřad průmyslového vlastnictví, tak i posudky několika odborníků z pražského ČVUT, Marek Hájem naopak argumentuje posudky znalců z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. I přesto, že bylo několika soudy určeno, že technologie ADSL patent podnikatele Hájka neporušuje, soudní spor se vede dál, tentokrát ale v modifikované podobě.

JUDr. Sokol, který Marka Hájka nyní zastupuje, poukazuje na špatný postup některých kroků, které Telefónica O2 během soudního sporu podnikla. Konkrétné se jedná o nesrovnalost v účetnictví, resp. nevytvoření rezervního fondu na žalovanou částku, což v takovýchto případech ukládá zákon. JUDr. Sokol také navrhuje, aby se společnost Telefónica O2 s podnikatelem Hájkem vyrovnala mimosoudně a předešla tak možné prohře soudního sporu. Šance, že Telefónika O2 prohraje, je podle Sokola zhruba desetiprocentní. Spor se tak táhne dál bez jakékoliv naděje na ukončení v nejbližší době.

Exit mobile version