Telekomunikace kontroluje ČTÚ i antimonopolní úřad

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil loňský rozsudek Krajského soudu v Brně o výhradním přidělení pravomocí ke kontrole telekomunikačních operátorů Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ). Znamená to, že obor telekomunikací může kontrolovat také Antimonopolní úřad. ČTÚ upravuje především vztahy mezi operátory a působí jako regulátor trhu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) a ČTÚ měly v minulosti vzájemné spory ohledně dohledu v oblasti telekomunikací. Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku souhlasil s postupem antimonopolního úřadu. Ten v roce 2004 pokutoval telekomunikační firmy T-mobile a Vodafone za to, že své sítě propojovaly mezi sebou a nevyužívaly přitom třetího operátora. Tento postup údajně poškodil zákazníky, protože tyto dohody zřejmě uměle zvýšily ceny za přenos telefonního signálu.

Mezi firmy úřad rozdělil pokutu 44 milionů korun. Řídil se přitom podílem jednotlivých firem na trhu a také mírou provinění. Eurotel zaplatil 22 milionů, T-Mobile 12 milionů a Český Mobil (dnes Vodafone) deset milionů korun. Operátory rozhodnutí zaskočilo, protože ČTÚ vyslovil zcela opačný názor.

Nejvyšší správní soud zatím neposuzoval rozhodnutí o pokutách. Krajský soud je minulý rok zrušil a společnosti dostaly svůj podíl pokuty zpět. Jestliže NSS rozsudky o pokutách zruší, budou je muset operátoři zaplatit. Do hry však ještě může vstoupit Krajský soud v případě, že operátorům přizná tzv. odkladný účinek. Firmy v tomto případě nebudou muset pokutu platit, dokud soud nevydá nový rozsudek.

Antimonopolní úřad v minulosti pokutoval také Český Telecom (dnes Telefónica O2 Czech Republic), který za zneužití dominantního postavení zaplatil více než 400 milionů korun. Za podobný prohřešek pokutoval úřad rovněž tehdejší Eurotel. Firma si vysloužila pokutu ve výši 48 milionů korun. Podobný postih potkal operátora T-mobile, který však pokutu ve výši 15 milionů korun platit nemusel, protože ji zrušil Nejvyšší správní soud.

Zkušenosti se zahraničí

Jak se vyvíjela situace po vstupu konkurence na telekomunikační trh, je nejlépe vidět v případě Velké Británie. Vláda Margaret Thatcherové se rozhodla v roce 1980 rozdělit státní monopol General Post Office na dvě samostatné státní společnosti – britskou poštu The Royal Mail a British Telecom. Současně schválila vstup soukromých telefonních provozovatelů na britský trh.

V roce 1982 obržela společnost Mercury licenci a vznikla státní kontrolní instituce Office of Telecomunications (Oftel), která dohlíží na kvalitu a provoz telekomunikací. V současnosti mají Britové velký výběr tarifů, služeb, různých slev a mohou využívat bezplatný Internet po 18 hodině v pracovní dny a o víkendu celý den. Tlak vlády a spotřebitelských asociací způsobil, že British Telecom umožnil svým zákazníkům neomezené připojení k Internetu za levný paušální poplatek 17 liber.

Český Telecom ovlivnil rozvoj internetu

Zakladatel serveru Mobil.cz a telekomunikační odborník Patrick Zandl ve svém blogu připomenul problém, který se týkal poskytovaných služeb Českého Telecomu.

„Hlavní problémem je přesvědčení, že by nová služba neměla kanibalizovat služby stávající. Zpoždění nástupu ADSL tu bylo proto, že se Telecom obával kanibalizace ISDN,“ vysvětluje Zandl ve svém blogu. Zároveň přidává doporučení šéfům této telekomuniční firmy: „Telecom by se měl naučit, že služby je třeba tlačit i do vnitřní konkurence. Jinak ho ta vnější konkurence roznese na kopytech.“

Podle Zandla se s podobným přístupem potýká také současná Telefónica O2. „Například masivní reklamní akce na O2TV podle Telecomu přinesla přes 3500 zákazníků této služby za ty tři týdny. To je ale zoufale málo,“ dodává s tím, že je podle ohlasů o službu IPTV mezi lidmi zájem.

Exit mobile version