Televize v mobilu: zkušenosti u nás a v zahraničí

Stále více lidí využívá mobil jako plnohodnotný zdroj informací a zábavy. Pojem mobilní televize se v několika posledních měsících skloňuje ve všech možných pádech a není se čemu divit. Sledování oblíbených programů přímo na displeji mobilu zní lákavě. Podle společnosti Informa bude mobilní televizi v roce 2010 používat více než 124 milionů aktivních uživatelů. Příští rok by se mělo prodat 131 tisíc telefonů, které tento formát budou podporovat.

Operátoři reagují na trend televize mobilu rozšiřováním služeb a uživatelé se nestačí divit. Je na čase si urovnat všechny dostupné informace a specifikovat, co je a není mobilní televize v tom pravém slova smyslu. V neposlední řadě zmíníme všechny dostupné možnosti a řešení, které nám stávající trh nabízí.

Předpovědi týkající se rozšiřování televizních služeb jsou více než optimistické, třebaže boje na poli formátů neutuchají. Společnost Informa vydala informace o průzkumu, podle kterého bude mít v roce 2010 mobilní televizi, nebo-li mTV, přes 124 milionů aktivních uživatelů. Telefonů s podporou příjmu digitálního signálu prozatím příliš není, nicméně i přesto by se jich tento rok mělo prodat 131 tisíc. Studii společnosti Informa musíme brát s dostatečným nadhledem. Předpověď vůbec nebere v potaz další technologie vysílání, jenž využívá nemalý počet operátorů.

„Nemohu opravdu zodpovědně říci, zda tyto odhady jsou reálné. V každém případě mobilní televize je perspektivní službou třeba pro ukrácení volného času při cestování hromadnou dopravou, při přestávkách během pracovního dne, případně pro sledování sportovních utkání ve chvílích, kdy není jiný televizní přenos dostupný,“ komentuje výsledky výzkumu Jan Burda, ředitel serveru DigitálníTelevize.cz.

Šéfredaktor DigiZone.cz Jan Potůček zmiňuje souvislost mezi cenou služby a počtem zákazníků u nás: „Domnívám se, že mobilní televize, ať už ve formátu DVB-H, DVB-SH, T-DMB či S-DMB nikdy nepředčí v počtu zákazníku ostatní digitální platformy a bude hrát spíše doplňkovou roli a určitou image mezi mladými uživateli. Cílová skupina pro tuto službu je celkem úzká a bude záležet na ceně pro koncového uživatele, zda si mobilní TV najde v tuzemsku větší okruh předplatitelů. Osobně si nemyslím, že by se jejich počet mohl pohybovat ve stovkách tisíc, budou to spíš jednotlivé desítky tisíc, a to jsem ještě optimista.“ Na otázku, zda-li se mu nezdají čísla zmiňované ve studii přehnaná, odpovídá: „Neřekl bych, ale hlavními tahouny těchto čísel nebudou země jako Česká republika. Spíš bych sázel na státy jihovýchodní Asie: Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam, Hong Kong, Malajsii, Filipín a podobně.“

Jan Matura, vedoucí redakce Mobil.cz, odhaduje, že by mohli operátoři na této službě vydělat: „Mobilní televize je jedna z miliónů služeb, která by měla přinést operátorům zisk mimo corové služby. Teoreticky má služba slušný potenciál, televizi zná každý a každý ji používá.“ Matura zároveň připomíná, že je otázkou, zda budou lidé používat televizi i ve svém mobilním telefonu. Podle něj slaví mobilní TV například v Itálii slušný úspěch, ale jinde je jen součástí základních služeb. V České republice je její úspěch závislý hlavně na postoji regulátorů a zákonodárců. „Nečekám, že to bude masová záležitost. Číslo 124 miliónů není nikterak závratné, to je pár zemí Evropy. Ale moc nevěřím v dostupnost mobilů s podporou DVB-H především v nejnižších a středních cenových relacích,“ dodává Matura.

DVB-H světem vládne

Specifikace DVB-H (Digital Video Broadcast – Handheld) byla oficiálně schválena evropským standardem pro mobilní TV. Na vývoji se podílela světově známá společnost Nokia. V současné době je tento standard komerčně využíván v několika zemích, za všechny jmenujme Itálii, USA či Vietnam. Pilotní testy probíhají nejenom u nás, ale i v dalších 23 zemích světa. V sousedním Německu mezi sebou soupeří hned dvě technologie. Konkurenční DMB byla po dobu MS ve fotbale dokonce poskytována zcela zdarma.

Jaké výhody DVB-H vlastně nabízí? Digitální signál se vysílá z běžného televizního vysílače, stejně jako u klasické TV. Bez interaktivních služeb operátorů můžeme technologii laicky přirovnat k rádiu, které je schopen odpovídající a dostatečně vybavený mobil přijímat. Jednou z hlavních předností je technika time-slicing. Ta minimalizuje čas nutný k příjmu signálu, čímž znatelně šetří baterie. Displeje telefonů navíc nemají tak velké rozlišení, aby se najednou muselo posílat velké množství dat. Obraz je kvalitní a plynulý i při rychlostech menších než 400 kb/s. DVB-H umožňuje přijímat až 40 programů. Evropští operátoři T-Mobile, Vodafone, O2 a E-Plus se již dali do testování v pilotním provozu. Technologie je velice podobná standardu DVB-T pro pozemní digitální vysílání, který startuje právě u nás.

Vyzkoušejte si mobilní TV

Jan Burda je toho názoru, že „každý ze standardů mobilní televize má své výhody a nevýhody, nelze říci, který z nich je nejlepší. Pro evropské vysílání je vhodný DVB-H také třeba z důvodu širokého přijetí tohoto standardu (podobně jako DVB-T) a budoucí kompatibility přijímačů mezi jednotlivými evropskými zeměmi.“

Šéfredaktor DigiZone.cz Jan Potůček má na standard DVB-H podobný názor, třebaže tento formát nepovažuje za nejlepší. Navíc dodává: „Nezakazoval bych vedle DVB-H provozovat mobilní TV i v jiných standardech, třeba T-DMB. Jednotný standard je důležitý hlavně kvůli chystaným celoevropským službám.

Potenciál služby mobilní televize testovala na sklonku minulého roku přímo v Praze společnost T-Mobile. Testu se zúčastnilo přes 250 uživatelů nejen z řad zaměstnanců firmy. Výsledky jsou opravdu zajímavé. Většina respondentů si našla čas na sledování TV v mobilu každý den a průměrná délka sledování byla 20 minut. Televize v kapse se stala spolehlivým společníkem pro ukrácení dlouhé chvíle. Mezi všemi nabízenými programy nechybělo zpravodajské ČT24, lechtivý Playboy či hudební stanice Óčko. Výsledky testu jednoznačně prokázaly, že si své fanoušky mobilní televize jednoznačně najde.

Testu se zúčastnil i Jan Matura, vedoucí redakce Mobil.cz: „Zkušební provoz byl příliš zkušební, aby jej bylo možné objektivně hodnotit. Signál dostupný jen někde, v místnostech téměř vůbec, mobilní zařízení velmi syrové. Zatím to nelze objektivně hodnotit.“

Brzdou jsou zákony

V cestě za štěstím stojí znění zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. To zakazuje operátorovi získat obsahové licence či registrace k provozování televizního vysílání. Komerční spuštění je však podle mnohých na spadnutí, protože aktivity ČTÚ signalizují, že tento stav se chystají obě strany řešit. Podle nedávného prohlášení ČTÚ by mohla televize v mobilu být dostupná do poloviny roku 2008. Na společném zasedání úřadu se zástupci operátorů se obě strany jednoznačně shodly na tom, že je zapotřebí v nejbližší době změnit právní rámec, který vysílání upravuje.

Při současném stavu by multimediální síť pokrývala pouhých 30% populace. Další nemalou překážkou je možné zpoždění v podobě přechodu na zemské digitální vysílání. Uvolňování dostupných kmitočtů se neobejde bez šrámů a kompromisů.

Dokonce ani množství respektive cena mobilů s podporou příjmu DVB-H nenahrává rychlému rozšíření mezi uživatele. Mezi jedny z prvních vlaštovek u nás bude patřit nedávno představená Nokia N77. Tento smartphone s operačním systémem Symbian seženete v předprodeji za vskutku lidových 16 tisíc korun včetně DPH.

Jak se k mobilní televizi staví provozovatelé televizního vysílání, kteří nás zásobují bohatou programovou nabídkou již několik let až desetiletí?

Martin Krafl, sikový mluvčí České televize, odpovídá: „Českou televizi zajímají všechny platformy vysílání, proto také do digitalizace vysílání investujeme nemalé prostředky. TV v mobilu vnímáme jako velmi perspektivní a inspirativní způsob sledování našeho vysílání a máme o něj zájem. Česká televize už od července 2006 do konce března 2007 vysílala ve spolupráci s Telefónicou O2 program ČT24 prostřednictvím mobilního internetového live video streamingu na mobilní telefony.“

Patrik Slavík, technický ředitel TV Prima, odpovídá na otázku, zda-li je mobilní televize perspektivní zdroj diváků, takto: „Tuto možnost vnímáme jako jednu z cest, jak poskytnout náš program ještě širšímu publiku. Primárně se však jedná o službu provázanou se službami mobilních operátorů, která při současném technickém stavu rozhodně nemůže znamenat výrazné navýšení počtu diváků.“

Jdou na to od lesa

Operátor O2 nabízí poměrně bohatou programovou nabídku. Příjem obrazu tentokrát obstarává mobil s podporou přehrávání streamovaného videa a nově naladíte večerní zprávy i mimo sítě UMTS. Kompatibilních přístrojů na našem trhu najdete desítky, možná vám některý z nich leží na stole. Technologie nemá nic společného se standardem DVB-H, tudíž ani s televizí v pravém slova smyslu. K službě lze velice snadno přistupovat přes wapový portál či přes aktivní odkaz, který vám operátor pošle ihned po zaplacení služby. Kolik vás bude sledování až devíti programů stát? Cena za měsíc je 150 Kč, za týden 75 Kč a za den přijatelných 20 Kč. Za přenesená data neplatíte nic navíc.

Zahraniční reakce na streamované přenosy jsou vesměs smíšené. Budoucnost přeje dynamickým, vychytralým a moderním formátům, mezi které streamované video nepatří. Vrátíme-li se k optimistické studii společnosti Informa a předpovědím mnoha analytiků, zjistíme, že standard DVB-H by se měl do roku 2010 stát nejvíce rozšířeným formátem pro vysílání televize v mobilu.

Do té doby nám nezbývá nic jiného než čekat a dál se divit. Nástup mobilní televize nebude znamenat jenom konec věčných rodinných hádek o dálkový ovladač. Služba si brousí drápky na získání vedoucí pozice na poli mobilní zábavy.

Exit mobile version