TEST: Antivirový software AVG 8

Před několika měsíci jsme se podívali na tehdy horkou novinku společnosti Symantec balík bezpečnostních aplikací Norton Internet Security 2008. Ten z testu, až na pár šrámů, vyšel jako spolehlivý a celkově poměrně dobrý produkt. V tomto díle se podíváme na několik konkurenčních bezpečnostních aplikací, které se těší podobné popularitě jako již zmíněný NIS 2008. Dnes si rozebereme bezpečnostní balík AVG 8, v příštím díle si představíme balík ESET Smart Security 3.0.


Uživatelské rozhraní AVG 8

AVG 8 – klasika v novém hávu

Počátkem března představil Grisoft novou verzi svého bezpečnostního balíku AVG, tentokrát s pořadovým číslem 8.

Změna oproti předchozím verzím je vidět už na první pohled: uživatelské rozhraní AVG 8 dostalo nový grafický kabát, šedá byla vystřídána přechody modré, byly použity novější ikony a celek tak působí čistě a moderně. Pozměněno bylo i ovládání programu, kde je přehled o všech komponentech centralizován na hlavní obrazovku, tedy stejně, jako je tomu u NIS 2008. Na jednom místě je tak možné zkontrolovat, zda jsou všechny komponenty aktivní, či jestli některý z nich nepracuje a počítač je nechráněn.

Vylepšení díky skenovacímu jádru

Změnou, která sice není na první pohled vidět, o to více ale potěší během používání, je zcela nové skenovací jádro, tedy srdce každého antivirového programu. Díky této obměně je AVG 8 rychlejší, jeho detekční schopnosti se zlepšily a nároky jsou dokonce nižší než u předchozí verze 7.5. Uživatelé notebooku určitě ocení také to, že AVG 8 reaguje na stav napájení počítače, pokud tedy stroj běží na baterie, bude program brát úměrně tomu méně energie.

Další novinkou je integrování aplikace LinkScanner, která zajišťuje ochranu uživatele jednak před potenciálně nebezpečnými internetovými stránkami a jednak před hrozbami typu „drive-by download,“ tedy stažení aplikace bez vědomí uživatele. V tomto případě se jedná o dohánění konkurence, jejíž produkty tuto funkci už zpravidla obsahují. Při testování AVG 8 se však LinkScanner choval naprosto nestandardně, resp. jednotlivým stránkám dával jiné bezpečnostní hodnocení v závislosti na tom, v jakém prohlížeči byly zrovna otevřeny, tento problém by ale měla odstranit aktualizace.

Možnosti kontroly systému se jak od starší verze, tak i od ostatních antivirových programů prakticky neliší, kontroly je možné plánovat jak časově, tak i omezovat na určité typy souborů nebo jen některé prostory na disku. I při hloubkové kontrole velkých disků jde však všechno poměrně svižně, je to především díky již zmíněnému skenovacímu jádru.

Velký pokrok, stále je ale co dohánět

AVG 8 pořád není dostatečně rozšířený a používaný natolik, aby se dalo bezpečně prohlásit, k jak moc velkému zlepšení od předchozích verzí došlo. Není problém najít jak velice kladné ohlasy, tak i ty, které upozorňují na přetrvávající chyby a nedostatky, které nebyly ani v nové verzi odstraněny. Při testování produktu pro sepsání tohoto článku se opravdu chyby vyskytly, například stále nefunguje kontrola IM komunikace (ICQ, MSN, …), anti-spamová kontrola zněkolikanásobovala dobu stažení jednotlivých e-mailů (což se u žádného jiného produktu nevyskytlo) a problémy s aplikací LinkScanner byly již zmíněny.

Faktem ale zůstává, že AVG 8 bylo do světa vysláno s nelehkým úkolem dohnat nebo se alespoň co nejvíce přiblížit konkurenčním produktům. To se částečně určitě podařilo, konkurenční produkty ale stále povětšinou nabízí více než AVG, i když, pravda, za vyšší cenu. Celkově se rozhodně nejedná o špatný antivirový program, než do firemního prostředí bych ho ale spíš doporučil do domácností, případně malých kanceláří.

+ velký krok kupředu od verze 7.5
+ nové skenovací jádro
+ moderní a přehledné uživatelské prostředí
+ příznivá cena
– pořád nabízí méně než konkurence
– některé součásti produktu nefungují vůbec (kontrola IM) nebo fungují jen velmi špatně (LinkScanner)

Exit mobile version