BenQ DC E800: malý a vtipný fotoaparát

Foto

8megapixelový snímač, ohnisková vzdálenost 34–102 mm, 13 předvolených scénických režimů a komunikace s uživatelem pomocí výrazů jako „Spět“ nebo „Žádnej snímek“. Představujeme Vám kompaktní fotoaparát BenQ DC E800, který byl na český trh uveden před několika měsíci. Málokdy se dá říct, že by nějaký produkt byl vysloveně vtipný, BenQ DC E800 do této kategorie ovšem patří. Není tomu tak ovšem kvůli zajímavě pojatému designu, nebo z jiného záměru výrobce, ale především kvůli opravdu strašlivé lokalizaci do češtiny. Mimo toho se ale na tomto fotoaparátu dají najít i některé poměrně kvalitní stránky.


Fotoaparát BenQ E800

Vzhledem k nízké ceně, která se pohybuje okolo velmi přijatelných 2 000 Kč i s DPH, nemůže člověk očekávat zázraky. Testovaný kompaktní fotoaparát BenQ DC E800 zaujme už při prvním spuštění, jen je otázkou, jestli se jedná o překvapení příjemné, nebo ne. Řeč je především o hrozivé české lokalizaci, která se opravdu nedá přehlédnout, na druhou stranu místy se jí člověk musí od srdce zasmát. Výrazy jako „Žádnej snímek“, „Spět“, „Video vystup“ nebo občasná exkurze do jazyka připomínajícího slovenštinu v podobě možnosti „Nastavit továrenská nastavěni“ sice nejdříve pobaví, později se ale člověk začne divit, jak si výrobce mohl dovolit něco podobného pustit z rukou.

Překlad nejenže evidentně neprošel korekturou, ale působí navíc dojmem, že se o něj postaral žák základní školy s minimálními znalostmi anglického i českého jazyka. Sama společnost BenQ ovšem zdůrazňuje, že se jedná o fotoaparát té nejzákladnější kategorie a proto od něj nemůžeme očekávat žádné zázraky.

Digitální šum je problém

Ale nechme lokalizaci být, znalý uživatel si v případě potřeby přepne do jiné řeči, která je, díkybohu, už bez chyb, zbytek se s oněmi vtipnějšími výrazy bude muset smířit. Fotoaparát jako takový je vybaven snímačem s poměrně slušným rozlišením 8,1 megapixelu, neznámá je ovšem jeho velikost. To v podstatě znamená, že snímač je velmi pravděpodobně tak malý, že bude produkovat digitální šum i v jen lehce vyšších hodnotách ISO. Což se nakonec při testování ukázalo jako zcela opodstatněný předpoklad.

BenQ E800 opravdu za jiných než ideálních světelných podmínek poměrné silně šumí. Navíc automatické zaostřování testovaného přístroje také nepodávalo právě nejlepší výkony a fotografie pořízené například uvnitř budovy tak bývají často neostré a příliš tmavé. Blesk má sice poměrně dobrý dosah, horší je ale už jeho synchronizace s fotoaparátem samotným. To model E800 předurčuje k venkovnímu fotografování za alespoň minimálních světelných podmínek. Nutno ovšem poznamenat, že v těchto jsou jeho výkony vzhledem k ceně velmi uspokojivé.

Testovací fotografie: zde (z pohybujícího se vozu), zde (uvnitř budovy) a zde (automatický režim).

Objektiv fotoaparátu je schopen zaostřit na ohniskovou vzdálenost 34–102 mm, což je poměrně slušné. Stejně tak je poměrně kvalitní i rozsah hodnoty ISO, kterou lze manuálně nastavit v rozmezí 80 až 1600. Čas závěrky je možné zvolit mezi hodnotami 8–1/2000 sekundy, což je dnes ve třídě kompaktních fotoaparátů spíše standardem. Fotoaparát samotný je vyroben z poměrně tvrdého plastu, nedělejme si ovšem iluze, že by ten při nějakém tvrdším pádu vydržel. Ale to je problém, který můžeme nalézt u většiny fotoaparátů této třídy.


Fotoaparát BenQ E800.

O napájení se stará vlastní akumulátor a není tak třeba dokupovat vlastní AA baterie, jak tomu je u jiných fotoaparátů. Výhodou je, že akumulátor lze nabíjet přes klasické USB rozhraní, a to prakticky jakýmkoliv kabelem s Mini USB koncovkou. Tím BenQ poměrně elegantně vyřešil problém, který vyvstane při zapomenutí nabíječky, a k napájení (např. na dovolené) tak stačí jakákoliv USB nabíječka, které jsou stále častěji využívány MP3 přehrávači a některými mobilními telefony. V nouzovém případě lze fotoaparát nabíjet i přímo z počítače, to ovšem trvá déle, než v případě použití nabíječky.

Slušná programová výbava

Jako mnoho podobných přístrojů je i BenQ DC E800 vybaven celkem 13 přednastavenými režimy, ze kterých lze při fotografování vybírat. Za zmínku stojí především Smile Catch, tedy schopnost fotoaparátu rozpoznat a zaostřit na smějící se obličej, případně Shake-Free, což je technologie kompenzující případné otřesy fotoaparátu při focení. V porovnání s dalšími modely společnosti BenQ, na které jsme se zaměřili v tomto článku, se E800 i poměrně špatně drží. Alespoň tedy pro člověka zvyklého na masivní zrcadlovku. Na rozdíl od dříve testovaných modelů BenQ E1050t a C1060 chybí E800 jakékoli záchytné body, pomocí kterých by se dal fotoaparát alespoň minimálně stabilizovat. Technologie Shake-Free je tento nedostatek schopna alespoň částečně kompenzovat.

Fotoaparát bohužel přichází bez jakékoliv paměťové karty, pouze s vnitřní pamětí o velikosti 10 MB. Je tak nutné si připlatit pár stokorun alespoň na základní SD kartu. To při jejich dnešních cenách, kdy se kvalitní 2GB karty prodávají okolo 500 korun, ovšem není příliš velký problém.

BenQ E800 je opravdu fotoaparát té nejzákladnější třídy a nelze tak od něj očekávat nějaké kvalitní fotografie. Na druhou stranu na dokumentaci rodinného výletu k moři nebo na hory, kde nelze očekávat fotografování za nějakých neobvyklých podmínek, stačí výborně. A v případě, že by vám fotoaparát upadl do vody nebo do sněhu, nejedná se o nic, co by vás muselo příliš trápit. Přece jen 2 000 Kč je dnes poměrně nízká cena za digitální fotoaparát a za tuto cenu ho, dle mého názoru, lze i oželet.

Exit mobile version