Benq S32B: plnohodnotný notebook za málo peněz

Společnost Benq není v souvislosti s notebooky příliš známá. Vždyť na našem trhu nabízí pouze několik modelů. My jsme měli příležitost vyzkoušet model S32B. Je malý, levný, ale není to mininotebook. Testování jsme pojali opravdu detailně a tak vám můžeme přinést hodnocení z mnoha pohledů. Pojďme se tedy na Benq S32 podívat trochu blíže.


Za propůjčení produktu
k testování děkujeme
společnosti Benq.

Slovo úvodem

Model S32 patří mezi několik málo modelů, které společnost Benq na našem trhu nabízí. Jelikož se nejedná o léta prověřeného výrobce, byli jsme z počátku trochu skeptičtí, ale notebook nás v mnoha ohledech překvapil. Sám spadá do kategorie levných a především velmi dobře přenosných zařízení. Nicméně nikoliv do kategorie, do které spadá například Asus Eee anebo Mivvy M310. Benq S32B je totiž opravdu plnohodnotný notebook disponující optickou mechanikou narozdíl od před chvílí zmíněných počítačů. Po pravdě řečeno, na trhu nemá ve své cenové kategorii příliš konkurentů vzhledem ke své velikosti. Je určen především pro šetřivé zákazníky, kteří chtějí dobře přenosný počítač za slušnou cenu. Zároveň musí být ochotni jít do nepříliš známé značky na trhu notebooků. Předem mohu prozradit, že zvládá bez problému běžnou práci a během testování se nevyskytla žádná technická závada.

Design a ergonomie

Celý počítač je zabarven do tmavých barev. Na vnějším víku je poměrně povedená textura, ale lze tvrdit, že při mírném poškrábání je to spíše na škodu. V dolní části pak vyniká stříbrný pruh obsahující logo Benq. Vzhled je otázkou vkusu, záleží na každém. Na spodní straně je celá řada větracích otvorů, které díky zvýšení pomocí nožiček mají dostatek prostoru. Bohužel to jen vypovídá o nutnosti chlazení a tak asi zapomeňte, že budete mít notebook pořád na klíně. Velmi zdařile jsou vyřešeny porty po stranách. Po pravé straně, kde se nejčastěji pohybuje s připojenou myší, jsou jen dva porty a optická mechanika. Ta se neotevírá neustále a tak pohybu s myší nic nebrání a sama může být připojena ze strany. Po levé straně najdete další dva USB porty, DVI a S-video vstup. Blíže k sedícímu uživateli pak je PCMIA slot a na opačné straně místo pro zapojení síťového adaptéru. Pro připojení zvuku jsou porty takřka pod touchpadem. To je dobře přístupné místo. Otázkou zůstává možnost překážení kabelů při psaní.


Notebook Benq S32B; zdroj fotografie: Benq.

Po otevření širokoúhlého displeje o velikosti třináct palců se naskytne obvyklý pohled. Potěšující je přítomnost 1,3 megapixelové webkamery. Kvalita obrazu samozřejmě odpovídá faktu, že se jedná o integrované zařízení, avšak plně dostačující na skype a podobné využití. S předinstalovaným softwarem se může vyzkoušet opravdu detailně a pomocí stejné aplikace také můžete vyfotit anebo natočit, co právě potřebujete. Ručně psaný text na papíru velikosti A4 není žádný problém.

Klávesnice je často kapitolou samou pro sebe. Špatná není, to ne. Ale pravdou je, že například funkční tlačítko Fn by mohlo být menší, stejně tak jako celá řada kláves. Zklamáním byl pro mě touchpad. Je malý, což by se dalo při velikosti notebooku omluvit. Výrobce na webových stránkách deklaruje, že je texturovaný. Během používání jsem nepochopil na co. Šedé vlnky na černé barvě mne opravdu nenadchly. Zřejmě kamenem úrazu z optického hlediska jsou levně vypadající tlačítka pod touchpadem a neexkluzivně vypadající nálepka například informující o tom, že klávesnice je ergonomická.

Pohled pod kapotu

Jedním slovem by se dal hardware shrnout jako dostačující. Alespoň na kancelářské využití. Dokumenty editovat můžete, fotografie upravovat také, filmy zvládnete a internet žádný problém. Za cenu notebooku se jedná o velmi slušnou hardwarovou výbavu. Podrobnější informace naleznete v datasheetu na webových stránkách výrobce.

Hardware v bodech:

Procesoru nelze nic vytknout. Sice nenabízí vysoké frekvence, ale do testovaného notebooku se výborně hodí. Trochu mě ale zklamala přítomnost pouze 1 GB operační paměti. To je v kombinací s operačním systémem Windows Vista Home Premium opravdu málo a na náročnější práci to rozhodně nedostačuje. Jako grafické řešení zvolil výrobce integrované grafické jádro od Intelu. A když je integrované – bere operační paměť a celkovému dojmu nepřidá. Sice je důvodem nižší cena a spotřeba, ale to je dnes 1 GB paměti tak drahá? Vždyť jeden modul o této kapacitě samostatně pořídit do 400 korun, výrobce by ji měl levněji. Případné navýšení ceny o odhadem 350 korun by rozhodně v případě větší kapacity pamětí znamenalo pouze dobře vloženou investici.

Možnosti rozšíření anebo připojení k sítím jsou standardní, snad kromě FireWire, který není úplně v každém notebooku. Nejednoduší a přehlednější bude napsat všechny: USB, FireWire (IEEE 1394) RJ45, RJ11, S-Video, VGA, DC-IN, Express Card. Nakonec nesmím zapomenout na konektor pro sluchátka a mikrofon. Dále v notebooku naleznete WIFI a také čtečku karet typu 5-in-1, ta podporuje formáty karet SD, MMC, MS/MS-Pro a také xD. Po tomto výčtu je reputace poněkud zlepšená a při pohledu na tyto možnosti ve mne vzbuzuje velmi slušný dojem.


Notebook Benq S32B focení při testu.

Softwarová výbava

Všechny modely řady S32 se nabízejí pouze s operačními systémy Windows Vista. Bohužel Linux není v nabídce a pokud jej budete chtít, společnosti Microsoft stejně dáte vydělat na jedné OEM licenci, kterou využívat nebudete. V nabídce jsou tři verze Windows Vista – Home Basic, Home Premium. Vrcholem nabídky je Vista Bussines.

Kromě aplikacích obsažených v samotném operačním systému a těch patřících do produktů společnosti Benq, naleznete mnoho dalších. Příjemným faktem je předinstalovaný Adobe Reader, PowerDVD anebo Nero Express. Bezpečnost má za úkol zajišťovat Anti-Virus Software. Nevýhodou je ale to, že pokud na rozdíl ode mě prvně tři vyjmenované programy nepoužíváte, pak máte zbytečnou práci s jejich odstraněním. Asi nejvíce naštve přítomnost kancelářského balíčku Microsoft Office Professional 2007 v trialové verzi. V testovaném notebooku již nebyl, ale takovýto způsob vnucování by mě jako uživatele patřičně rozhořčil a i s přihlédnutím, že vlastník notebooku za zhruba třináct tisíc korun nebude pořizovat software za zhruba 5800 korun. Ale to je otázka názoru. S podobnou strategií se můžeme setkat i u značky Sony, která za ní sklízí kritiku také.

Zkušenosti z provozu

Málokdy jsou tak různorodé. Notebook má dostatek výkonu nejen pro kancelářskou práci, po této stránce nejde vytknout snad kromě zmíněné malé velikosti operační paměti nic. S klávesnicí se pracovalo dobře. Zklamáním byl touchpad, ten je po funkční stránce největší slabinou. Po pravé straně nemá rolovací plochu, kterou již řada modelů od konkurence nabízí. Na závěr jsme zkoušeli HD videa a to ve dvou přehrávačích. Windows Media Playeru nejnovější verze a Quick Time Playeru. Špičkou ledovce byla zkouška videa v HD 1080 rozlišení ve formátu .mov. Video se přehrávalo naprosto plynule a byl jsem v tomto směru osobně nadmíru potěšen.

Výhody
+ vysoká mobilita
+ nízká cena
+ dostatečný výkon pro běžné používání

Nevýhody
– malá výdrž na baterii
– špatně použitelný touchpad
– levně vypadající materiály

Konečný verdikt

Benq S32 mohu doporučit těm, kteří vyžadují levný přenositelný notebook, ale nepřemýšlí nad výdrží baterie. Nejvíce renomé škodí celá řada levně vypadajících prvků. Na druhou cenu za cenu okolo 13 000 korun nabízí relativně dostačující výkon. Asi nejlépe by se hodil pro vytváření stručných zápisků, komunikaci po internetu a prezentace. Ideální volbou je také pro ty, kteří nechtějí novou kategorii ultra-přenosných notebooků, protože nenabízí možnosti úplně plnohodnotného počítače s optickou mechanikou. Rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Exit mobile version