Manažerský tip: jako první jsme otestovali nový notebook Dell Vostro 3350

Petr Švec , 26. duben 2011 09:00 2 komentářů
Rubriky: Hardware

Test
Společnost Dell koncem minulého týdne uvedla na český trh novou generaci poměrně mladé produktové řady Vostro, zaměřené na drobné podnikatele a malé firmy. Jako jeden z prvních zpravodajských portálů na českém internetu jsme dostali možnost několik dní testovat slibně vypadající model Dell Vostro 3350 s úhlopříčkou displeje 13,3“. Jak testování dopadlo a zdali nás uvedený model ve finále spíš nadchl nebo zklamal, se dozvíte v následujícím článku.

Dell Vostro 3350
Testovaný notebook Dell Vostro 3350.

Americký výrobce Dell, známý a dlouhodobě aktivní především v segmentu velkých firem a korporací, se v posledních letech stále intenzivněji snaží pronikat i do oblasti běžných spotřebitelů, podnikatelů a menších firem. Toho je důkazem jak akvizice velmi specifického výrobce AlienWare v roce 2006, tak i neustálá inovace spotřebitelské produktové řady Inspiron a především v roce 2007 spuštění zcela nové řady Vostro. Notebooky a stolní počítače této řady jsou určeny především živnostníkům nebo malým a středním podnikům, které v rámci své IT infrastruktury nevyužijí pokročilé korporátní bezpečnostní funkce profesionální řady Dell Latitude.

Právě produktová řada Vostro se koncem března 2011 dočkala významné inovace v podobě uvedení zcela nové generace notebooků označované jako „3000.“ Ty do řady Vostro přináší několik výrazných novinek, ať už se tedy jedná o využití moderních procesorů Intel Core i3 / i5 / i7, inovovaný design nebo v řadě Vostro naprostou novinku v podobě podsvícené klávesnice.

Z nové generace pochází i námi testovaný model Dell Vostro 3350, který je aktuálně také nejmenším zástupcem této produktové řady vůbec.

První dojmy


Testovaný Dell Vostro 3350 přichází chytře řešeném, byť designově naprosto nezajímavém balení. Při představě transportu krabice přes polovinu Prahy subjektivně oceňujeme především zabudované plastové držátko, díky kterému se krabice dá jednoduše přenášet jako větší kufřík. Co se zmíněného designu balení týká, záleží asi na vkus. Značka Dell je sice tradičně spojována především s korporátním segmentem, kde je vzhled často až na posledním místě, na druhou stranu vzhledem k cenové politice výrobce a jeho stále větší snaze pronikat i mezi běžné spotřebitele bychom možná právem očekávali něco trochu lépe vypadajícího. Při vzpomínce na velmi zdařilý styl balení produktů společnosti Apple působí černé logo DELL natištěné na strohém kartonu přeci jen trochu chudě.

V krabici samotné se pak kromě testovaného notebooku Dell Vostro 3350 nachází také několik tištěných manuálů a bezpečnostních instrukcí a několik instalačních DVD s ovladači, systémovými aplikacemi a také již předinstalovaným 64-bitovým operačním systémem Windows 7 Professional. Poslední součástí balení je pak drobný a až neuvěřitelně lehký 65W cestovní adaptér.

Samotný notebook na první pohled působí velmi přívětivě. S úhlopříčkou displeje 13,3“ a tím pádem i rozměry pouhých 33 centimetrů na šířku, 229 centimetrů a hloubku a necelých 3 centimetry na výšku a váhou jen lehce přesahující 2 kilogramy se jedná o poměrně malý a kompaktní notebook. Ten je navíc vyroben z poměrně kvalitních a pevných materiálů, které nejen že vydrží nějaké to hrubší zacházení, ale také poměrně dobře vypadají.

Dell Vostro 3350
Dell Vostro 3350 - příjemná klávesnice a velký touchpad
ve 13,3" balení.

Hned po prvním spuštění Dell Vostro 3350 překvapí poměrně svižným startem systému, který i na baterii zabere zhruba necelých 20 vteřin. Na první pohled je patrné, že systém nedostáváme v témže stavu, v jakém putuje ke koncovým zákazníkům – instalace operačního systému je plně dokončena a notebook bootuje rovnou do přednastaveného uživatelského profilu a i Windows jsou zahlceny mnohem menším množstvím „užitečných“ aplikací, které jsou nedílnou součástí dnes každého s operačním systémem prodaného počítače. Nutno podotknout, že Dell se v této oblasti dlouho držel pozadu a své zákazníky začal předinstalovanámi aplikacemi zatěžovat až v posledních letech.

Nechtěná výbava testovaného Dell Vostro 3350 se ale naštěstí omezuje jen na 30-ti denní zkušební dobu bezpečnostního software Norton Internet Security 2011, nástroje pro zálohu a obnovení dat, trial verze kancelářského balíku Microsoft Office 2010, multimediálního přehrávače a nástroje pro vypalování CD a DVD. V zásadě tak notebook přichází s téměř vším potřebným pro takového uživatele, který zatím nemá žádné preference ohledně doplňkového software. V opačném případě pak nastává mazání předinstalovaných aplikací a jejich nahrazování těmi subjektivně preferovanými.

Výbava


Z hlediska hardware přichází testovaný Dell Vostro 3350 vybaven moderním procesorem Intel Core i5 s frekvencí 2,3 GHz, 4 GB operační pamětí DDR 3 s frekvencí 1333 MHz a integrovanou grafickou kartou Intel. Dostatečnou kapacitu pro uložení dat pak zajišťuje 500 GB disk, naprostou samozřejmostí je pak DVD mechanika schopná zápisu na DVD+R média a Bluetooth a WiFi adaptér. Za zmínku pak stojí přítomnost čtečky otisku prstů.

Notebook je vybaven displejem o úhlopříčce 13,3“ schopným pracovat s maximálním možným rozlišením 1366 x 768 pixelů. To dnes vzhledem k velikosti displeje představuje lehký nadprůměr. Součástí displeje u námi testovaného modelu byla také kamera s integrovaným mikrofonem.

Z hlediska periferií je na tom testovaný Dell Vostro 3350 na 13,3“ vybaven notebook poměrně dobře. Vybaven je trojicí rychlých USB 3.0 konektorů (2 na levé a 1 na pravé straně notebooku), z nichž jeden je kombinovaný s eSata rozhraním, LAN adaptérem, HDMI konektorem, VGA vstupem a konektory pro připojení mikrofonu a externích audio zařízení. Na přední straně notebooku se pak nachází slot pro SD karty.

Celkově námi testovaná konfigurace dle současného ceníku společnosti Dell vychází na necelých 24 000 Kč.

Ergonomie a funkčnost


Z hlediska ergonomie ovládání jsme námi testovanému Dell Vostro 3350 neměli prakticky co vytknout. Klávesnice byla sice trochu jiná, než jsme zvyklý z ostatních notebooků Dell, přechod na ni ale kupodivu nebyl náročný ani dlouhý a pracovalo se s ní velmi dobře. Jak už bylo zmíněno dříve, klávesnice je také poprvé v historii řady Vostro plně podsvícená. Stejně tak dobře zpracovaný byl i rozměrný touchpad zabírající velkou část prostoru pod klávesnicí.

Na první pohled nás překvapila tři nezvyklá tlačítka v pravém horním rohu nad klávesnicí, která slouží k rychlému spouštění systémových aplikací. První z nich, označené symbolem ozubených kol, spouští aplikace „Centrum nastavení mobilních zařízení“ společnosti Dell, která umožňuje rychle a v jednom okně nastavit vše od jasu monitoru a hlasitosti zvuku, přes připojení k bezdrátovým sítím, až po chování notebooku po připojení k projektoru. Druhé tlačítko se symbolem klíče pak spustí aplikaci Dell Support Center sloužící ke kontrole, záloze a obnovení systému jako celku. Poslední třetí, tentokrát označené hvězdičkou, pak může sloužit ke spuštění kterékoliv uživatelem zvolené aplikace.

Za zmínku rozhodně stojí podsvícení všech aktivních prvků, které je laděné do bíla. Ta se tak po zelené a modré stala v pořadí další barvou, která indikuje zapnutí počítače a spuštění některých funkcí jako je caps lock nebo num lock.

Dell Vostro 3350
Kontrolky spuštění, nabíjení,
vytížení pevného disku a WiFi na čelní straně notebooku.

Každodenní práce


Před vydáním tohoto článku procházel testovaný Dell Vostro 3350 několikadenním testováním ve formě běžné redaktorské práce. Jinými slovy notebook jsme s sebou neustále nosili, otevírali a zavírali a vybíjeli a zase nabíjeli. Na několik dní nám tak sloužil jako náhrada našich vlastních pracovních strojů a nutno podotknou, že se poměrně osvědčil.

Hned první den testování nás model Dell Vostro 3350 překvapil svou poměrně nízkou vahou a jednoduchostí, s jakou i s nabíječkou a cestovní myší okamžitě zapadl do batohu či drobné příruční tašky. Na první pohled to byl velký rozdíl oproti 15“ notebookům, kterými jsme v redakci jinak vybaveni.

Co se výkonu týká, testovaný Dell Vostro 3350 nepřekvapil, ale ani neurazil a předvedl přesně to, co jsme od něj očekávali. Jinými slovy při běžné kancelářské práci s tabulkovými a textovými editory, kontroly a psaní emailů, procházení internetu, přehrávání hudby a videa a nejrůznější kombinaci těchto činností reagoval svižně s minimálním dopadem na kapacitu baterie. Náročnější aplikace, jako například Adobe Photoshop CS4, ale zvládal o poznání hůř, což je daní za slabou a k tomuto účelu rozhodně nedostatečnou integrovanou grafickou kartu. Na druhou stranu modely řady Vostro jsou především pracovní stroje určené do domácností a menších a středních firem a rozhodně se nejedná o grafiky určené stroje.

Jako velmi dobrý prvek se ukázala být čtečka otisků prstů, ke které jsme původně byli poměrně skeptičtí. Nastavení aplikace a ověření otisků všech použitelných prstů je záležitostí na necelých 10 minut, načež se bylo tímto způsobem možné začít přihlašovat přímo do systému Windows. Nutno podotknou, že ve velké míře záleželo na intenzitě a rychlosti s jakou jsme bříškem prstu po snímacím senzoru přejeli, nejhůře na druhý či třetí pokus se nám ale podařilo přihlásit vždy.

Používání čtečky otisků prstů tak představuje poměrně příjemnou alternativu vůči klasickému zadávání hesla, obzvlášť pokud používáte heslo dlouhé nebo složené z různých typů čísel, písmen a znaků. Byť je vám tato možnost samozřejmě i nadále otevřena. A abychom nakonec rozptýlili jednu obavu – přihlásit se lze prostřednictvím kteréhokoliv z přednastavených a ověřených prstů, tedy pokud se pořežete na ukazováčku, můžete se přihlásit třeba i palcem nebo malíčkem.

Veledůležitý ukazatel, tedy výdrž baterie, ani ve stavu naprostého klidu nedosáhl deklarovaných 12 hodin a usadil se na necelých 7 hodinách, při běžné kancelářské práci pak pokles pod hranici 6 hodin. Pravděpodobně se jedná o daň za použití pouze 8-mi komorové baterie s menší kapacitou. Na druhou stranu opětovné nabití baterie na plnou kapacitu je i při práci záležitostí na zhruba hodinu a půl.

Negativní zkušenost


Přestože se nám s testovaným notebookem Dell Vostro 3350 pracovalo velmi dobře a celkově jsou z něj naše dojmy velmi pozitivní, našlo se i pár drobností, které nás příliš nenadchly. Jak už to tak bývá, pokud si zvyknete na nějakou nadstandardní funkci a jiné zařízení ji nemá, bude vám logicky chybět. To je přesně případ naší první připomínky, tedy automatického senzoru intenzity osvětlení, kterým je vybaven jeden z našich redakčních notebooků, shodou okolností také Dell. Přínos senzoru intenzity osvětlení spočívá v automatickém upravování jasu displeje a podsvícení klávesnice v závislosti na světelných podmínkách. Jinými slovy, pokud sedíte ve slunný den na lavičce v parku, senzor vypne podsvícení klávesnice a naopak zvýší jas displeje na maximum. V podvečer pak bude situace přesně opačná.

Dell Vostro 3350
USB 3.0 a LAN konektor, DVD mechanika

Testovaný Dell Vostro 3350 samozřejmě umožňoval jak měnit intenzitu displeje, tak i zapínat a vypínat podsvícení klávesnice, bylo to ale nutné dělat ručně. Ale jak jsme napsali už v předcházejícím odstavci – toto je nedostatek pouze tehdy, pokud si zvyknete na nějaký nadstandard.

Druhý problém, na který jsme při testování narazili, bylo občasné „zamrznutí“ touchpadu. Ten měl v několika konkrétních aplikacích čas od času tendenci zcela se zastavit a nereagovat na jakýkoliv pohyb nebo přinejmenším rychlost pohybu značně zpomalit. Nakonec nepomohla ani reinstalace příslušných ovladačů a ani jiné řešení problému se nám nepodařilo najít.

Poslední komentář je spíše estetického rázu. Přestože je tělo notebooku postaveno z odolných a pevných materiálů, víko displeje působí dojmem snadného poškrábání. Při testování se nám to sice nepodařilo, při častém přenášení, respektive tedy vyndávání a zandávání notebooku, se toho ale do budoucna obáváme. Záleží ale na důrazu na estetično v každém z nás, jak výrazný pro vás tento potencionální nedostatek může být.

Verdikt


Přes několik drobných nedostatků a problémů nás testovaný notebook Dell Vostro 3350 velmi oslovil a můžeme ho tak jen doporučit. Příjemně překvapily především kompaktní rozměry a váha kombinované kvalitním zpracováním a celkově poměrně odolným řešením. Potěšil nás také pro běžné úkony naprosto dostatečný výkon daný využitím procesorů Intel Core i5 a 4 GB operační paměti v kombinaci s poměrně dlouhou výdrží baterie.

Jak už bylo zmíněno dříve, cena testovaného modelu se pohybuje těsně pod hranicí 24 000 Kč, což za 13,3“ notebook rozhodně není málo. Je pravdou, že v konkurenci výrobců jako je Hewlett Packard či Lenovo nemá Dell šanci úspěšně konkurovat pouze cenou, čehož si je firma vědoma a přidává tak protihodnotu. Všechny počítače Dell jsou standardně vybaveny několikaletou mezinárodní zárukou zajišťující například servis přímo v místě pobytu zákazníka. Je tak už jen na zvážení každého z nás, jestli mu takový benefit za zvýšenou cenu stojí či ne.

Za zapůjčení modelu Dell Vostro 3350 děkujeme společnosti Dell Computer, spol. s r. o.


Komentáře

Jiří Pagáč #1
Jiří Pagáč 27. duben 2011 11:46

V recenzi toho dost chybí.

Zcela zásadní věcí u notebooku je chlazení: přehřívá se notebook, běží chladič neustále a jak je hlučný?

Také bych ocenil zhodnocení displeje: jemnost, rovnoměrnost podsvícení, kontrast.

A zrovna na tomto portále bych také očekával, že se dozvím jak si rozumí s Linuxem.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 26. duben 2011 12:02

To je opravdu srandovni, jak tam autor popisuje vzhled krabice ve ktere je ntb zabaleny :D Predpokladam, ze krabici od applu ma autor vystaveny v obyvaku misto televize s napisem "vrchol obaloveho designu" a kazdy den u ni onanuje. Kohoze tyhle nesmysly zajimaji?

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Kalendář

23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26

Starší zprávičky

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů