Nikon D40: posuňte se na úroveň profesionálů

Žena

Digitální zrcadlovky jsou čím dál tím oblíbenější, a to především díky své kvalitě a trvalému snižování jejich cen. Fotoaparát Nikon D40 je momentálně nejlevnější digitální zrcadlovka na českém trhu. Jaké jsou výhody a nevýhody oproti elektronickým zrcadlovkám? To nám prozradí dnešní redakční test.


Fotoaparát Nikon D40; zdroj fotografie: www.nikon.cz

Fotoaparát je vybaven šestimegapixelovým snímačem o velikosti APS-C (23,7 x 15,6 mm), což je klasická velikost amatérských i pokročilých zrcadlovek. Spolu s tělem fotoaparátu může být také přibalen setový objektiv o ohniscích 18 – 55 mm a světelností 3,5 – 5,6. Fotoaparát vyniká svou cenou něco málo pod 10 tisíc korun českých i s objektivem.

První dojmy

Při prvním pohledu na fotoaparát je každému jasné, že se nejedná o žádný amatérský kompakt. Velikost a černá barva dává tělu aparátu „profesionální“ charakter. Při pohledu na zadní stranu najdeme dva a půl palce velký displej, který na levé straně „rámuje“ sloupec tlačítek. Na druhé straně najdeme čtyřsměrný ovladač se středovým potvrzovacím tlačítkem. Tlačítka jsou dobře rozmístěna a dá se na ně rychle zvyknout. Uchopení přístroje je díky příjemně pogumovanému gripu také příjemné a dobře padne do ruky, aniž by z ruky sklouzával.

Pokud jste vlastnili už dříve nějaký digitální fotoaparát, určitě vás ze začátku bude mást pohled při fotografování přes displej zvaný Live view (živý náhled). Bohužel tento model tuto funkcí nenabízí, takže fotografování je, jak je u zrcadlovek zvykem, uskutečňováno přes hledáček. V něm najdeme důležité informace, jako je nastavení clony, času závěrky, expozice a jiné. Postrádal jsem zde zobrazení hodnoty ISO. Stávalo se mi tak, že při fotografování venku jsem měl nastavenou hodnotu ISO1600 po předchozím „focení“ v místnosti, je dobré si na to dávat pozor. Při vysoké nastavené citlivosti ISO jsou totiž fotografie více zašuměné.

Po otočení voliče zapnutí a vypnutí fotoaparátu je přístroj okamžitě připraven k použití a zbývá jen sundat krytku z objektivu a začít mačkat spoušť.

Volby fotografování

Než začnete mačkat spoušť, tak si můžete vybrat z velkého množství možností, formátů a voleb snímaní a expozičních režimů. Fotoaparát fotí na SD karty s podporou velkokapacitních SDHC karet. Při testu nebyl žádný problém s kompatibilitou a snímky se na ně ukládaly velmi rychle, a to i ve formátu RAW, který je u Nikonu s příponou .NEF. Jeden takový soubor má přibližně 6 MB, takže při koupi karty se určitě investice do dnes už levných karet opravdu vyplatí. Samozřejmostí je snímaní do klasického JPEG formátu s rozlišením 6 megapixelů.

Názor autora

Digitální zrcadlovka Nikon D40 je pro fotografy, pro které není fotografování jenom mačkání tlačítka „vstupní branou“ kreativní práce. Dělat snímky zrcadlovkou si určitě každý nadšený fotograf zamiluje natolik, že bude dokupovat další a další ne zrovna nejlevnější příslušenství a také bude chtít postupem času přejít na vyšší kategorii digitálních zrcadlovek, jako jsou například Nikon D80.
Tomáš Hrabec

Na výběr je z několika scénických režimů (krajina, portrét, …), začátečníky potěší plná automatika a pokročilejší naopak plný manuál a tím pádem plná kontrola nad fotografiemi.

Při najetí do hlavní nabídky (menu) mnoha lidem zmizí úsměv na rtech, když nenajdou mezi jazyky češtinu. Ano, bohužel, nabídka je v angličtině, ovšem najde se zde polština i slovenština. Menu je jinak přehledné a dobře čitelné.

Prohlédnutí vyfotografovaných snímků je jednoduché a díky dvěma přibližovacím a oddalovacím tlačítkům lze lehce poznat, jestli je snímek rozmazaný, či nikoli. Je zde možnost zobrazení nastavení snímků (clona, čas závěrky, citlivost ISO aj.), histogramu či zobrazení přepálených míst.

Digitální vs elektronické zrcadlovky (DSRL vs. EVF)


Alfa Computer CZ

Elektrické zrcadlovky, také nazývané ultrazoomy, jsou cenově velmi přijatelné pokročilejší fotoaparáty, ovšem zrcadlo pro odražení světla nemají, stejně jako nemají vyměnitelné objektivy. Ovšem je to výhoda, nebo není? Pro lidi, kteří fotografovaní berou jen jako zábavu a nechtějí dále investovat, je určitě výhodnější ultrazoom.

Ovšem pro skupinu lidi, kteří přímo fotografováním žijí, chtějí mít velmi kvalitní snímky a nevadí jim investovat do objektivů a dalšího příslušenství, nemá digitální zrcadlovka konkurenci. Na trhu je spousta druhů digitálních zrcadlovek – od amatérských, jako je Nikon D40, přes Canon 1000D, pak pokročilejší (Canon 40D) až po profesionální přístroje (Canon 5D, Canon 1D mark III). Ovšem jejich cena se pohybuje i přes 100 tisíc korun jenom za tělo.

Výhoda zrcadlovek ale není jen v možnosti koupi kvalitních objektivů a velkého množství příslušenství (externí blesky, makro blesky aj.), ale také velikosti snímače. Ta se projeví u větších nastavení citlivostí ISO, kdy u ultrazoomů jsou fotografie s ISO 800 a výše většinou nepoužitelné.

Závěr

Tento fotoaparát je jedinou digitální zrcadlovkou, jíž cena je pod hranicí deset tisíc. Nabízí více funkcí v kreativním fotografovaní oproti kompaktům, možnost dokoupení časem lepšího objektivu a dalšího příslušenství, ovšem za cenu velikosti těla a objektivu. Ale pro lidi, kteří to myslí s fotografováním trochu vážněji, to bude to nejmenší a rádi si udělají v brašnách více místa. Mezi klady fotoaparátu lze zařadit jeho příznivou cenu. Jako zápornou vlastnost lze označit minimální možnou citlivost ISO 200.

Výrobek k testu zapůjčila společnost Alfa Computer CZ

Ukázkové fotografie

Exit mobile version