Jaké služby nabízí portál Windows Live – 1. díl

Windows Live logo

Portál Windows Live je v českých luzích a hájích poměrně opomíjenou službou, u které jen málo lidí opravdu využívá více z poskytovaných produktů. Není se čemu divit, společnost Microsoft, která za portálem Live.com stojí, internet a internetové služby poměrně dlouho opomíjela a více se zaměřovala na vývoj operačního systému Windows, své konzole Xbox 360 a další software. Internet a jeho možnosti tak řadu let zůstaly v pozadí, což v důsledku uvolnilo prostor pro růst společností, jako je Yahoo, Ask či Google, které se dnes paradoxně řadí mezi největší konkurenty Microsoftu.


Hlavní okno freemailu Hotmail

Především poslední z nich, Google, je zajímavou firmou. Původně čistě internetový vyhledávač se v posledních letech vydal cestou vývoje vlastních aplikací. Ať už se jedná o internetový prohlížeč Chrome, balíček on-line aplikací Docs, nebo operační systém pro mobilní telefony Android, Google postupně a více, či méně úspěšně vstupuje do výsostných vod vlivu Microsoftu. Naopak Microsoft se z tržního podílu Googlu na trhu s internetovým vyhledáváním snaží co nejvíce ukrojit ve svůj prospěch, i proto také vznikl Live.com.

Celá idea Live.com není jen internetový vyhledávač, ale plnohodnotná konkurence pro většinu online aplikací, které svým registrovaným uživatelům nabízí Google. Situaci má Microsoft ulehčenou také tím, že pro online použití mu stačí jen upravit své už vyvinuté aplikace. Pro přístup k aplikacím je nutné mít tzv. „Live ID,“ neboli přístupové jméno a heslo. Zde se, dle osobní zkušenosti, projevuje neduh Windows Live, resp. tedy fakt, že se jedná o (téměř) celosvětově dostupnou službu, v důsledku čehož dochází poměrně rychle k vyčerpání všech rozumných přihlašovacích jmen. To je ale problém každé větší služby, stejně tak tím trpí i GMail.

Po registraci na portálu Windows Live se služby dají rozdělit na dvě hlavní skupiny,komunikacea sdílení. Do první zmíněné kategorie patří dva velice známé internetové projekty společnosti, konkrétně se jedná o emailovou službu Hotmail a instant messenger Live Messenger. Třetím produktem v této skupině je Live Mail, o tom ale až později.

Kategorie sdílení, jak už sám název napovídá, bude sloužit k možnosti předání dat mezi více lidmi. Pro data tak existuje SkyDrive, fotografie lze sdílet přes Photogallery a k psaní blogu poslouží Spaces. Sdílet lze nejen data a nápady, či myšlenky, ale texty, které je možné v aplikace Writer také přímo vytvořit, či například události.

Průměrný „Cool“ Hotmail

Emailovou službu Hotmail zná asi každý, a to i přesto, že opravdu rozšířená je teprve na západ od našich hranic. Jedná se o jeden z nejstarších internetových počinů Microsoftu, služba byla spuštěna v roce 1996, Microsoft ji převzal v roce 1997 a od té doby ji provozuje.

Nutno podotknout, že dnes Hotmail svým uživatelům nenabízí nic převratného; 5 GB místa pro schránku už nikoho neoslní, anitspamový filtr je samozřejmostí a nutnost registrace Live ID, které sice následně umožňuje přístup i k dalším službám Windows Live, z osobní zkušenosti spíše odradí, než pomůže (viz. výše). Za zmínku stojí možnost vytvoření jak soukromého, tak i veřejně dostupného kalendáře, a také vzhled dost podobný Outlooku je poměrně dobrý.

Budeme-li soudit podle technických parametrů, není Hotmail ve srovnání s ostatními freemaily ničím výjimečným. Vážné důvody pro jeho zřízení jsou prakticky jen dva:

– s registrací na Hotmail získáme, pomocí Live ID, také přístup k dalším službám Windows Live, které už zajímavé jsou

– Hotmail není špatný, je jen naprosto průměrný

Live Messenger

Live Messenger, dříve známý jako MSN (MicroSoft Network) Messenger, je vedle Hotmailu dalším dlouhotrvajícím projektem Microsoftu. Tento instant messenger, stejně jako Hotmail rozšířený především na západ od našich hranic, si za posledních zhruba deset let své existence vydobyl své silné místo na slunci. Ostatně, podle údajů z konce loňského roku se s téměř 294 miliony uživatelů jedná o druhý nejrozšířenější instant messenger na světě. Pro zajímavost tím prvním je QQ vyvinutý a používaný především v Číně s 318 miliony uživatelů.

I přes svou velkou popularitu však nelze Live Messenger považovat za něco technologicky se vymykajícího konkurenčním instant messengerům. Stejně jako v případě Hotmailu jde o poměrně průměrnou, ale dobrou službu. Posuďte sami, video a telefonické hovory jsou už samozřejmostí i u ostatních instant messengerů, stejně tak konference mezi více uživateli a možnost komunikace s mobilním zařízením ostatních uživatelů. Užitečné je menší propojení Live Messengeru a Hotmailu, kdy při spuštění Live Messenger ohlásí množství nepřečtených zpráv, které je možné otevřít pouhým jedním kliknutím. To je dáno právě společným Live ID pro Hotmail i Live Messenger.

Velká výhoda Live Messengeru spočívá především v množství jeho uživatelů. Jednoduše, spousta lidí si dříve pořídila MSN prostě proto, že moc jednoduše dostupných a na Windows podporovaných (MSN jednu dobu bylo přímo jejich součástí) alternativ neexistovalo, a dodnes nepřešli na jinou síť. Naopak co je třeba Live Messengeru nutné vytknout je stále nulová podpora pro komunikaci s jinými instant messengery.

Live Mail – kvalitní základní klient

Služba Live Mail je nástupcem kdysi úspěšného Outlook Expressu, tedy jakési odlehčené a zdarma poskytované verze Office Outlooku. Outlook Express dosáhl za svůj život šesti generací vývoje, poslední verze ale již nedokázaly reagovat na potřeby náročnějších uživatelů, a také postrádaly některé, v té době již standardní doplňky, jako byl například antispamový filtr. Oproti Outlook Expressu toho Live Mail umí poměrně dost.


Windows Live Installer

Program je nejdříve nutné stáhnout a nainstalovat, k čemuž slouží další z Windows Live aplikací, Live Installer. Ten jen stačí nainstalovat na pevný disk, a on už obstará vše potřebné. Výhodou jeho používání je především aktuálnost instalované verze Live Mail, případně také možnost okamžité doinstalace některého z dalších produktů Windows Live portfolia; pokud je některý z dalších programů už nainstalovaný, Live Installer nabídne alespoň jeho aktualizace, je-li k dispozici.

Po dokončení instalace a spuštění klienta lze okamžitě začít s importováním emailových účtů z dříve používaného programu. Výhodou Live Mail je, že stejně jako Outlook a Outlook Express podporuje práci s několika emailovými účty najednou, nevýhodná, ale pochopitelná je přímá podpora pro import dat jen ze starších verzí Windows Mail, Outlook a Outlook Express. Pro konkurenční emailové programy, jako je Thunderbird, nebo např. Opera přímá podpora neexistuje, pro zkušenějšího uživatele však import problémem nebude.

Stejně jako všichni jeho předchůdci předchůdci podporuje Windows Mail standardy POP3 a IMAP, a jako jediný program umožňuje spolupracovat s freemailem Hotmail.com, který POP3, ani IMAP neposkytuje. Samozřejmostí je podpora diskuzních skupin, RSS kanálů a poměrně kvalitní integrovaný antispamový filtr a ochrana soukromí uživatelů celkově.

Windows Live Mail je velice důstojným nástupcem Outlook Expressu, jehož uživatelům lze upgrade na Live Mail vřele doporučit. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že se stále jedná jen o základní nástroj a uživatelé, kteří vyžadují kvalitnější třídění, či propracovanější vyhledávání, s ním moc spokojeni pravděpodobně nebudou.

Druhé kategorii, zaměřené na sdílení dat, se budeme věnovat v pokračování tohoto článku, které vyjde v úterý 28.10.

Exit mobile version