Otestovali jsme Norton Internet Security 2009

Není žádným tajemství, že antivirové programy, byť běžící na pozadí, zatěžují systém. S trochou nadsázky se dá říct, že ve výsledku je počítač s nainstalovaným antivirovým softwarem, firewallem a spamfiltrem stejně pomalý, jako by byl s viry. Je tak logické, že se výrobci antivirových programů snaží své produkty co nejvíce optimalizovat a zrychlit. Přesně v tomto duchu jde také nový Norton Internet Security 2009.


Hlavní okno Norton Internet Security moc změn nedoznalo

Problém dopadu práce antivirových programů na výkon počítače se prohloubil s příchodem malých a nepříliš výkonných netbooků. Na stolním počítači nebo „nadupaném“ notebooku není problém těch pár procent výkonu procesoru a část operační paměti antivirovému softwaru přenechat, u netbooků to ale tak jednoduché není. Procesory jako Intel Atom jsou sice fajn, ale nijak zvlášť výkonné nejsou. Snažit se na předinstalovaných Windows XP Embedded případně na plnohodnotné verzi spustit ještě antivirový program a pracovat, to je na typický netbook už moc. Jsou sice výjimky, jako třeba výkonné modely Asusu Eee, ale ty spíše potvrzují pravidlo.

Rychlost především

V duchu doby, nebo možná kvůli sílícím stížnostem zákazníků, je nový Norton Internet Security z dílny společnosti Norton opravdovým rychlíkem. Alespoň ve srovnání s vlastními staršími verzemi a většinou konkurentů.

Oproti předchozím verzím, kdy byla instalace spojená s prověřením všech disků a stažením aktualizací záležitostí minimálně na hodinu, se jedná o příjemné překvapení. Oficiální informace výrobce uvádí dobu instalace jednu minutu, což sice není úplně pravda, ale v reálu lze software opravdu nainstalovat během několika málo minut. Nehledě na fakt, že instalace produktu je velmi jednoduchá a po uživateli nevyžaduje absolutně žádné hlubší znalosti počítačů, operačních systémů či antivirových programů.

Od spuštění instalace až do jejího zdárného konce tak uběhne jen několik málo minut. Lehce delší čas zabere aktualizace a instalace virových databází, ovšem pokud sedíte na kvalitním internetovém připojení a máte alespoň průměrný stroj, budete mít Norton Internet Security 2009 nainstalovaný během čtvrt hodiny.

Hlavní okno Norton Internet Security 2009 se od předchozí verze 2008 příliš neliší. Vypadá sice trochu moderněji a k jednotlivým funkcím se přistupuje jiným, jednodušším způsobem, prakticky se ale jedná o to samé v bledě modrém. V hlavním okně stojí za to zmínit dvě věci. Jednak to je možnost nastavení průhlednosti celého okna, což dodá programu modernější vzhled, a pak především „šoupátka“. Podle jejich červené nebo zelené barvy lze okamžitě zjistit, jestli je daná funkce aktivní, nebo vypnutá.


Historie vytížení procesoru za posledních 90 minut

Co zaujme na první pohled, je indikátor vytížení procesoru. Ten je rozdělen na dvě části. Zatímco levá ukazuje celkovou momentální zátěž, pravá znázorňuje podíl Nortonu Internet Security 2009 na celkové zátěži. Poměr je vždy samozřejmě ve prospěch Nortonu.

Komu by nestačil jednoduchý indikátor vytížení, může si nechat vyvolat graf zachycující situaci za posledních 90 minut. K dispozici je jak graf vytížení CPU, tak i pamětí RAM. Zlatou barvu znázorňující podíl Nortonu na zátěži lze jen obtížně najít. Z hlediska marketingu se jedná o pěkné vylepšení, které demonstruje nenáročnost produktu, z hlediska praktického na tom ale nic moc není a Norton Internet Security by se bez tohoto nástroje s klidem obešel.

Norton Insight a další novinky

Naopak do sekce zajímavých vylepšení patří schopnost programu provádět jednotlivé úkony podle toho, jak moc je momentálně počítač používán. Ve chvíli, kdy pracujete s videem, hrajete hru nebo sledujete film, Norton Internet Security 2009 nezačne provádět žádné operace, natož aby skenoval disk (s čímž v předchozích verzích neměl problém).

Ve chvíli, kdy počítač opustíte, začne Norton odpočítávat stanovenou dobu, standardně 10 minut, po jejímž uplynutí se náročnější operacím začne věnovat. Pokud se k počítači vrátíte ve chvíli, kdy Norton například kontroluje disk, dojde k přerušení testu tak, aby byl výkon počítače opět dostupný. Test se opět spustí po uplynutí nastavené doby, během které nebudete na počítač sahat. Jedná se o geniální řešení toho, jak nerušit uživatele při práci a současně automaticky využít výkonu počítače ve chvíli, kdy není používán.

Novinkou je také funkce Norton Insight. V podstatě se jedná o další snahu o zrychlení procesu kontroly pevného disku pomocí označení vybraných souborů jako „důvěryhodných“. Norton je pak považuje za bezproblémové, při každém scanu je neprochází a proces kontroly disku se tak zrychluje. Principem technologie Insight je vytvoření hashe všech běžících procesů v systému, který následně ověřuje proti centrální databázi věrohodných souborů. Nápad to je sice dobrý a chvályhodný, v reálu ale trochu pokulhává vzhledem k tomu, že i na čistě nainstalovaném systému Windows Vista se počet důvěryhodných souborů pohyboval okolo 15–20 %. Nezbývá než doufat, že tento problém vyřeší budoucí patch.

Mezi novinky patří také zkrácení doby automatických aktualizací na 15 minut. Je asi věcí každého, co si o této „novince“ bude myslet, v reálu se ale jedná o zbytečnost. V podstatě je jedno, jestli si antivirový software stahuje aktualizace každých 15 minut nebo každých 12 hodin, protože Symantec nikdy nevydává aktualizace tak často, aby tato inovace měla smysl. Jediné využití lze vidět v případě virové „epidemie“, kdy by se virová nákaza po internetu šířila velkou rychlostí a co nejdříve by bylo nutné aktualizovat obranu počítačů. Prakticky tedy podobná situace, jakou nedávno vyvolal virus Downandup, i když aktualizace proti němu byly vydány až po několika dnech.

Detekční nástroj SONAR


Nástroj norton Insight

Stejně jako u starších verzí Norton Internet Security je detekce velmi kvalitní stránkou produktu. Součástí je jak heuristická analýza, tak i technologie SONAR, na kterou se má smysl podívat blíže. Pod tímto názvem si tak můžeme představit technologii velmi podobnou „behaviour blocker“, tedy nástroj, který zaznamenává a analyzuje činnost spuštěných aplikací. Pokud jejich chování připomíná způsob, jakým se chovají viry a malware, SONAR program vyhodnotí jako riziko a zakáže ho. Na rozdíl od zmíněné technologie „behaviour blocker“ je SONAR uživatelsky příjemnější. Jednak neustále neobtěžuje uživatele, což některé „behaviour blockery“ dokáží dělat pořád, a jednak také v případě, že sebraná data nepostačují na zablokování a vymazání aplikace, SONAR o celé situaci alespoň vytvoří zápis v protokolu, který je následně předán společnosti Symantec.

Z dalších nástrojů samozřejmě nechybí firewall, antispam nebo Norton Identity Safe, tedy systém pro správu a uchování hesel. Ten funguje velmi dobře a díky integraci do Internet Exploreru a Firefoxu, další prohlížeče zatím podporovány bohužel nejsou, je vždy při ruce. Pokud správci hesel dovolíte, aby si pamatoval vaše přihlašovací údaje, vždy když se na danou stránku vrátíte, budete automaticky přihlášeni, případně budete muset zadat jen heslo do Identity Safe a Norton zařídí zbytek za vás. Systém má několik výhod. Jednak Norton ohodnotí úroveň vašeho hesla a jednak si už nebudete muset pamatovat, jaké heslo na tu danou stránku máte a budete si tak muset pamatovat jen jedno heslo do aplikace Identity Safe.

Osvědčené nástroje

Stejně jako v předchozí verzi je součástí Norton Internet Security 2009 také funkce „zobrazení domácí sítě“. V podstatě se jedná o nástroj, který prozkoumá zařízení, která se v síti vyskytují, a vy je následně můžete označit jako důvěryhodné. Díky tomu s nimi potom Norton nemá problém a vzhledem k tomu, že si toto nastavení následně přebere i firewall, lze tak velmi jednoduše spárovat počítače v domácnosti či připojit tiskárnu.

Oproti verzi 2008 má ale Internet Security 2009 jednu další výhodu. Pokud máte i na dalších počítačích v síti nainstalovaný Norton Internet Security 2009, jednotlivé instalace jsou spolu schopny komunikovat a navzájem se kontrolovat. Ve chvíli, kdy tak kliknete na „zobrazení domácí sítě“, máte možnost si zkontrolovat, jestli Norton nainstalovaný na okolních počítačích neřeší nějaký problém. Pokud ano, u symbolu počítače se objeví malý červený křížek. Nutno ovšem podotknout, že tato funkce je dostupná jen pro malé sítě.

Opět musím také vyzdvihnout službu My Norton Account, která mne už několikrát při neplánovaných přeinstalacích notebooku zachránila. V podstatě se jedná o webovou stránku, na kterou se každý zákazník Nortonu musí zaregistrovat. Je mu následně vytvořen osobní účet, kde jsou informace o zakoupených licencích, délce doby odběru služeb a hlavně se zde skrývají také licenční klíče k produktu. V praxi to znamená, že ve chvíli, kdy jste na cestách a jste nuceni přeinstalovat antivirus (nebo rovnou celý počítač), stačí si z internetu stáhnout volně dostupnou trial verzi, kterou lze následně aktivovat klíčem staženým z webových stránek My Norton Account.

Výtky jsou v případě Norton Internet Security 2009 jen velmi malé a v podstatě kosmetické. Norton Insight je sice dobrý nápad, ale potřeboval by dopracovat, stejně jako zbytečně časté automatické aktualizace. Ty mají smysl u NODu 32, kdy společnost ESET vydává aktualizované virové databáze skutečně velmi často, což ale bohužel není případ Symantecu. I když možná to je směr, kterým by se i Symantec dál rád ubíral.

Celkově je Norton Internet Security 2009 velice povedený antivirový program. Oproti předchozím verzím se zbavil dětské nemoci v podobě přílišné zdlouhavosti instalace a zrychlení je vidět také při běžné práci s programem. Příjemný je také odpočet, po jehož uplynutí začne Norton naplno pracovat a kontrolovat obsah disku; dokud je ale počítač používán, tak uživatele neruší. Za zhruba 1 000,- Kč, v případě upgradu z předchozí verze je částka ještě nižší, tak získáte roční licenci na velmi kvalitní antivirový program, se kterým se skutečně nemusíte bát prakticky ničeho, co by vás na internetu mohlo potkat.

Exit mobile version