RSS čtečky: tři písmena, která změnila internet

S nenápadnou oranžovobílou ikonkou je dnes možné se setkat na každém větším internetovém serveru, ovšem i pro mnohé internetem ošlehané uživatele se i dnes jedná o neznámou a nepoužívanou věc. V tomto článku se tedy budeme zabývat nejen tím, jaká čtečka je nejlepší právě pro vás, ale také jak lze RSS kanály využít ke zvýšení efektivity práce na internetu.


RSS Bandit

Technologie RSS, neboli Really Simple Syndication, je rodina XML formátů určených pro čtení novinek a indikaci obsahu internetových stránek. Jinými slovy si RSS můžeme představit jako chobotnici, která pravidelně kontroluje obsah vybraných internetových stránek a následně informuje o novinkách, které našla. Tedy pokud navštívíme stránku podporující RSS a přidáme ji do seznamu, RSS nás bude následně informovat o všem novém, co bylo na dané stránce publikováno.

Nutná součást zpravodajských a informačních serverů

Zvážíme-li právě popsané hlavní funkce, je vcelku jasné, že RSS budou využívat především informační a zpravodajské servery, kde se obsah mění prakticky každou hodinou. V menší míře je můžeme nalézt i u blogů, případně u společností, které pomocí RSS nabízí pravidelné aktualizace své nabídky (např. přehled skladových zásob, slev, nových produktů, apod.). Nutno ještě poznamenat, jak poznáme stránku, která technologii RSS podporuje. V podstatě poměrně jednoduše, na stránce je buď přímo v menu položka RSS, nebo můžeme zpozorovat typické oranžovobílé logo RSS kanálů. Samotný proces přidávání a odebírání RSS kanálů je poměrně jednoduchou záležitostí, přesto si ho pro neznalé dovolím krátce popsat:

A) Při příchodu na internetovou stránku, server či blog, který podporuje technologii RSS, postačí kliknout na položku RSS, případně na oranžovobílé logo.

B) Po kliknutí se objeví okno vaší výchozí RSS čtečky, která jen požaduje ověření akce a zbytek si nastaví sama.

C) Případně, to je obvyklá praxe například zpravodajských serverů, si lze vybrat i z jednotlivých oblastí zpravodajství poskytovaného serverem (např. sledovat jen ekonomiku). V tom případě jste po stisknutí tlačítka RSS přivedeni na stránku, kde jsou vypsány všechny poskytované RSS kanály, a je jen na vás, které si vyberete. Adresy uvedené u jednotlivých kanálů je poté obvykle nutné manuálně, jako „Nový kanál,“ vložit do vaší RSS čtečky.


RSS tracker

Pro porovnání jsem vybral několik populárních a relativně rozšířených RSS čteček, které se od sebe však v některých věcech odlišují. Jako první se podíváme na velice oblíbený a také často doporučovaný a kladně hodnocený program FeedReader3. Ten se vyznačuje především poměrně jednoduchým a intuitivním ovládáním, kterého je ale dosaženo na úkor některých doplňkových funkcí. RSS kanály lze do programu přidávat dvojí způsobem, tedy ručně (zkopírováním RSS adresy z webu) nebo importem ze souboru. Program lze navíc nastavit na zobrazování jen prvního odstavce, nebo naopak celého obsahu nové zprávy a samozřejmě nechybí funkce pro vyhledávání a řazení zpráv.

RSS Tracker – jednoduchost nade vše

Na maximálně jednoduché ovládání a práci sází také český RSS Tracker. Byť už lehce zastaralý, program je ideálním řešením pro všechny, kteří nepožadují žádné doplňkové funkce a bohatě si vystačí jen s RSS čtečkou jako takovou. Program obsahuje také integrovaný internetový prohlížeč Internet Explorer, pomocí něhož si lze jednotlivé zprávy pročítat přímo ve čtečce. Zajímavé je tlačítko Import, pomocí kterého si aplikace sama stáhne seznam serverů podporujících technologii RSS, ze kterých vy si poté už jen vyberete ty, které vás zajímají. Tím odpadají všechny starosti s konfigurací a program je tak maximálně vhodný pro všechny, kteří s RSS začínají.

Přesným protikladem RSS Trackeru je RSS Bandit, jehož nejaktuálnější verze oproti ostatním čtečkám disponuje poměrně širokou výbavou. K ní lze zařadit funkce, jako jsou možnost formátování textu, validace, tvorba a řazení do kategorií, export do XML, podpora proxy serveru či SSL a http autentizace. Většinu těchto funkcí je však třeba poměrně zdlouhavě nastavovat a i přesto, že se nejedná o nic dramaticky náročného, je tento program určen spíš pro uživatele, kteří už s RSS přišli do styku a aktivně ho používají.

Dalším zástupcem z českých luhů a hájů je také čtečka RSS Point. Ta, podobně jako RSS Bandit, nabízí poměrně pokročilé nastavení, stejně jako filtrování novinek podle různých kategorií. Síla RSS Pointu ale rozhodně netkví jen v aplikaci samotné, výhodná je i její propojenost s vlastní internetovou databází RSS zdrojů FeedCat. Do té může svůj RSS kanál přidat skoro každý, proto je výsledkem velice rozsáhlá databáze (aktuálně téměř 30 000 záznamů), ve které si na své přijde prakticky každý. Stejně jako v případě RSS Bandita se i tentokrát jedná o čtečku, kterou bych kvůli nutnosti nastavení doporučil zkušenějším uživatelům.

RSS čtečky nejen jako samotné aplikace

Představili jsme si několik známých a poměrně oblíbených zástupců RSS čteček. Kromě vlastních aplikací mohou čtečky RSS kanálů ale být integrované také do některých webových prohlížečů a klientů elektronické pošty či dostupné jako webové aplikace. V prvním případě se s nimi můžeme setkat například v Outlooku, Opeře, Internet Exploreru 7 či Mozzile a Thunderbirdu, v případě druhém se jedná internetové portály, které svým uživatelům nabízejí RSS čtečku jako webovou službu. Výhodou tohoto řešení je přístup k vlastní sbírce RSS kanálů z jakéhokoliv počítače, což ocení lidé používající více počítačů nebo ti, kteří často cestují či k internetu přistupují z knihoven, popřípadě internetových kaváren. Do této skupiny patří NewsGator Online nebo například Pluck Web Edition.

Záleží už jen na vkusu člověka, zdali dá přednost integrovanému, nebo stand-alone řešení. Dají se sice najít rozdíly, například v množství funkcí, vždy ale to hlavní, tedy možnost využití RSS kanálů pro zajištění co nejaktuálnějšího obsahu, přítomné bude.

Jak jsem již zmínil v úvodu, RSS čtečky jsou nejen pohodlným řešením, ale jedná se především o nástroj, který zvyšuje vaší efektivitu a šetří čas. Místo procházení několika zpravodajských serverů a hledání aktuálních zpráv z vašeho oboru máte jejich shrnutí připravené v jedné aplikaci, a to navíc podle kritérií, která si vy sami stanovíte. Stejně tak pokud strávíte pár minut nad rozdělením jednotlivých kanálů do tematických sekcí a povolíte archivaci článků, nebude pro vás problém najít během pár vteřin jakýkoliv příspěvek, aniž byste si museli pamatovat, kdy a na kterém serveru byl publikován.

Sečteno a podtrženo, RSS přineslo možnosti, díky kterým se práce s internetem a zpravodajstvím stala jednodušší a efektivnější. RSS, tato tři písmena svým způsobem opravdu změnila internet.

Exit mobile version