TEST antiviru ESET Smart Security 3.0

V dnešním druhém dílu seriálu článků jsme otestovali bezpečnostní balík ESET Smart Security 3.0. Ten je tvořen především čtyřmi hlavními pilíři – antivir, antispyware, firewall a antispam, které dohromady dávají velice kvalitní soubor bezpečnostních aplikací. V minulém díle jsme se zabývali bezpečnostním balíkem AVG antivirového software AVG8.


ESET Smart Security 3.0

Návaznost na NOD 32

První pilíř, respektive antivirová ochrana, je postaven na dalším produktu z dílny společnosti ESET NOD 32, jednom z nejlepších antivirových programů dneška. To není zbytečně přehnané nebo nadsazené tvrzení, NOD 32 je jednak velmi účinný a zároveň minimálně náročný na systém. Při práci s ním je obvykle využití procesoru velice nízké až zanedbatelné, což ho dovoluje instalovat i na starší stroje, kde tak může bez problémů fungovat. Na novějších strojích nebude aplikace zatěžovat systém prakticky vůbec.

Antispywarová ochrana, tedy druhý pilíř, je novinkou ve Smart Security 3.0. Její nastavení bohužel není nijak sdílné a o antispywarovém mechanismu se příliš zjistit nedá. Systém se primárně soustředí na vstupní místa PC, tedy kontroluje především soubory nově vytvořené na disku, případně ty stažené přes HTTP. Nejedná se o nástroj, který by zvládal procházet registry či imunizovat systém. To ale nezvládá žádný z námi recenzovaných bezpečnostních balíčků a pro tyto funkce je lepší obrátit se na čistě antispywarová řešení, jako je Ad-aware či Spybot Search & Destroy.


ESET Protection Status

Třetím opěrným bodem Smart Security je firewall, tedy správa příchozí a odchozí komunikace. Ten je možno nastavit od propouštění veškeré komunikace, krom té nevyžádané, až po blokování všeho kromě administrátorem nakonfigurovaných aplikací. Firewall zde navíc obsahuje možnost pro rychlé zablokování jakékoliv komunikace a režim ochrany PC v síti, který slouží pro blokování sdílení souborů (na tuto možnost je uživatel vždy automaticky dotázán po připojení do nové sítě).

Vyšší úroveň antispamové ochrany

Posledním čtvrtým pilířem je antispamová ochrana. Ta je na poměrné vysoké úrovni a spam dokáže velice dobře eliminovat, na druhou stranu je bohužel použitelná jen ve spojení s poštovními klienty od společnosti Microsoft (tedy Outlook, Outlook Expres a Windows Mail). Po instalaci se však Smart Security dokáže do klienta plně integrovat a pro jakékoliv úpravy nastavení není potřeba otevírat rozhraní Smart Security, ale vše lze pohodlně vyřešit přes poštovního klienta.

Postřehy z testování

Při testování se jako největší problém Smart Security ukázal poměrně dlouhotrvající scan pevných disků, který byl v porovnání s AVG o několik desítek minut delší (scanoval se 160GB interní a 320GB externí disk). Na vině není ani tak zaostalost skenovacího jádra nebo jeho špatná architektura, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale již zmíněná snaha o dosažení co nejmenších nároků na systém.

Naopak velmi příjemným překvapením byly časté aktualizace virové databáze, ke kterým docházelo někdy i několikrát denně. Ze všech testovaných produktů se virová databáze aktualizovala nejčastěji právě u NODu. Stejně tak příjemně zapůsobilo i zjednodušení instalace a správy aplikace jako takové – ESET vsadil na zjednodušení a místo nicneříkajících názvů jednotlivých modulů (Amon, Dmon, Emon, …) se vše dá ovládat z jednoho přehledného menu. To se navíc dá přepínat mezi jakýmsi jednoduchým a rozšířeným módem, takže si na své přijdou jak začátečníci, tak i zkušení uživatelé.

Smart Security se v průběhu testování celkově poměrně osvědčil, kromě menších nepříjemností pracoval vždy přesně tak, jak měl. Ocenitelná je i jeho variabilita (např. jednoduché a rozšířené uživatelské rozhraní, případně jednotlivá nastavení firewallu), díky které se jedná o plnohodnotný produkt, který lze bez problémů nasadit jak v domácnosti, tak i v malých firmách.

Klady a zápory

+ velice kvalitní heuristická analýza s prokazatelnou úspěšností
+ vysoká rychlost scanování, nenáročnost na hardware
+ dobré použití jak v domácnostech, tak i ve firemním prostředí
+ plná integrace antispamu do poštovního klienta

– scanování trvá poměrně dlouhou dobu
– vyšší cena, rozhodně za ni ale přichází odpovídající produkt
– antispyware je účinný, s čistě antispiwarovými řešeními ho ale srovnávat nelze
– antispamová ochrana je použitelná pouze ve spojení s poštovními klienty Microsoftu

Závěrečné shrnutí

Celkově se dá říct, že všechny testované bezpečnostní balíčky patří mezi to nejlepší, co se dá v dnešní době na poli antivirové ochrany zakoupit. Všeobecně nejvyšší úspěšnost dlouhodobě vykazuje antivirový program NOD 32, resp. námi testovaný balíček Smart Security, který za vynikající výsledky obdržel už velké množství uznání a nejrůznějších ocenění.

Stejně tak populárním je i Norton Internet Security 2008, který si jako NOD 32 dlouhodobě drží vysokou laťku. Nové AVG 8 je zatím těžké hodnotit, oproti předchozím verzím rozhodně došlo ke zlepšení, produkt ale pořád za konkurencí zaostává. Rozhodně má ale nakročeno správným směrem.

Recenzované produkty se dají poměrně dobře nasadit jak do domácností či do domácích kanceláří, tak i do menších firem. Pro středně velké firmy a korporace se obvykle uplatňují podobná řešení, která ale disponují nadstavbovými funkcemi a podporují vzdálenou správu. Jedná se například o Endpoint Protection od Symantecu, Smart Security Business Edition či Total Protection for Enterprise od McAfee.

Exit mobile version