TEST: TrustPort PC Security 2009 (představení a instalace)

V posledním ze série testů těch nejlepších a nejoblíbenějších bezpečnostních balíků se zaměříme na poměrně málo známý český produkt z této oblasti, TrustPort PC Security 2009. Za jeho vývojem stojí poměrně mladá česká společnost TrustPort, a.s., která vznikla teprve počátkem roku 2008, a stejně jako konkurenční výrobce AVG Technologies sídlí v moravské metropoli Brně. I přesto, že je TrustPort velmi mladou společností, získaly její produkty v minulosti několik ocenění a pravidelně se umisťují na předních příčkách bezpečnostních testů. Náš test ukázal, že je tomu tak zcela oprávněně a TrustPort PC Security 2009 má opravdu co nabídnout.


Uživatelské rozhraní TrustPort PC Security 2009

TrustPort PC Security 2009 je bezpečnostní balík v pravém slova smyslu. Jedná se tedy o soubor několika modulů, které neustále zajišťují bezpečnost počítače připojeného k internetu, chrání jej před škodlivým kódem, nevyžádanou poštou a kontrolují bezpečnost příchozí a odchozí komunikace.

Jádrem a hlavním modulem TrustPort PC Security 2009 je antivirový program TrustPort Antivirus 2009, který je taktéž dostupný jako samostatný produkt. Jedná se prakticky o klasický antivirus, čemuž odpovídají i jeho funkce a schopnosti. Samozřejmostí je tedy skenování disků a vybraných souborů, jejich plánování nebo možnost uvalení souboru do karantény či pokusu o jeho vyléčení. Příjemné je, že pro pokročilejší uživatele nabízí antivirový modul mnoho doplňkového nastavení, kterým se program následně řídí při svých procesech. Jedná se především o nastavení akce při nalezení infekce, kdy má uživatel možnost zvolit, jak bude s infikovaným souborem naloženo, tedy jestli bude smazán, uvalen do karantény, nebo se program pokusí o jeho vyléčení. Tímto nastavením se TrustPort PC Security 2009 následně řídí a uživatele tak při nalezení škodlivého kódu „neobtěžuje“.

Tento modul obsahuje mnoho běžných a oblíbených funkcí, které lze nalézt u všech dříve recenzovaných bezpečnostních produktů. Do této kategorie spadá například rodičovský zámek, tedy možnost zablokování stránek s nevhodným obsahem před očima dětí. Ten je možné nastavit jak manuálním přidáním vybraných stránek do blokovaného seznamu, tak i nechat vlastní posouzení na samotném programu, který stránky posuzuje a případně blokuje pomocí různých metod, např. podle výskytu a četnosti klíčových slov.

Na hlavní antivirový modul jsou navázány další moduly (budou přiblíženy v druhé části testu), které zajišťují bezpečnost spojenou s připojením počítače k internetu. Jmenovitě se jedná o moduly Personal Firewall, eSign, Archive Encryption, Disk Protection a Data Shredder. Všem z nich se podrobněji budeme věnovat dále, nejdříve se ale podívejme na samotnou náročnost instalace bezpečnostního balíku a přehlednost uživatelského rozhraní.

Instalace produktu

Jako v případě všech již recenzovaných bezpečnostních balíků, je i instalace TrustPort PC Security velmi jednoduchá a poměrně rychlá a zvládne ji každý, alespoň částečně počítačově gramotný uživatel. Na pevném disku si plná verze TrustPort PC Security 2009 vezme 192 MB místa, což v dnešní době nepředstavuje nijak velký objem a zátěž ani pro low-endové notebooky a stolní počítače. Co se hardwarové náročnosti týká, výrobce jako minimální požadavky uvádí procesor Intel Pentium IV, 512 MB operační paměti, 310 MB volného místa na disku, výkonnější sestava je samozřejmě výhodou. Mezi podporovanými operačními systémy jsou Windows 2000, 2003, XP a Vista, a to jak 32-, tak nově i 64bitové verze. Podle zkušeností z testování ovšem TrustPort PC Security 2009 bez problémů funguje také na RC verzi chystaných Windows 7.


TrustPort PC Security 2009

Za běžného provozu, kdy TrustPort PC Security 2009 pracuje na pozadí a provádí klasickou rezidentní ochranu, je jeho vliv na chod počítače naprosto minimální. Program využívá jen mezi 10 až 20 MB operační paměti, využití procesoru je prakticky nulové. Horší to ovšem je ve chvíli, kdy dojde na spuštění naplánovaného testu. V tu chvíli lze i na silnějších strojích (osobně jsem testoval na notebooku s 4 GB operační paměti a Core2Duo procesorem Intel T7200) pozorovat dramatický pokles výkonu, při kterém sice pořád není problém pracovat s většinou kancelářských aplikací, náročnější grafické programy nebo hry však prakticky nemá cenu zkoušet. Na pomalejších počítačích lze očekávat ještě silnější vliv na výkon, skenování disku se proto doporučuje plánovat na takovou hodinu, kdy počítač nebude využíván (tedy například v noci).

Pět jader v jednom

To, čím se TrustPort PC Security 2009 odlišuje od konkurence, je přítomnost pěti jader, které lze použít. Konkrétné se jedná o jádra Norman, AVG, Ewido, VirusBlokAda a Dr.Web, přičemž každé z nich slouží k něčemu trochu jinému. Po instalaci a ve standardním nastavení jsou spuštěna pouze jádra Norman a AVG, která se starají o rezidentní ochranu, kontrolu webu a kontrolu na vyžádání.

Jednotlivá jádra je samozřejmě možné vypínat a zapínat a teoreticky je tak možné mít v jednu chvíli spuštěno všech pět jader a provádět tak všechny typy kontrol najednou. Ono slovo „teoreticky“ má své opodstatnění. Ano, je to sice možné, ale pokud tak učiníte, připravte se na dramatický pokles výkonu. Stejně tak je tomu i v případě spuštěné heuristické analýzy, která dokáže předpovídat škodlivý kód, ale je poměrně náročná na výkon.

TrustPort PC Security 2009 nabízí i možnost otestování nainstalovaných programů v paměti počítače, prakticky tedy takový sandbox, kde monitoruje jejich chování a odhalí případné viry. I tato funkce je ale velmi náročná na výkon počítače, především tedy na paměť, což její využití omezuje jen pro majitele silnějších strojů. Ale ruku na srdce, pro ty uživatele, kteří používají pouze legálně koupené programy a ne postahovaný warez, je tato funkce naprosto zbytečné, neboť se nemají čeho bát.

Druhý díl, který je zaměřen především na uživatelské rozhraní a jednotlivé moduly TrustPort PC Security, je k dispozici zde.

Exit mobile version