Tipy a triky pro zrychlení počítače – 2. díl

Notebook

Používáte bezpečnostní balík AVG a váš počítač je stále pomalejší a pomalejší? Snížení rychlosti operačního systému nemusí být vždy jen důsledkem zastaralosti počítače. Svůj díl může mít také množství a především nastavení používaných programů. Připravili jsme pro vás několik rad a postupů zaměřených na správné nastavení vašeho bezpečnostního balíku.

V minulém díle jsme se věnovali především správnému nastavení operačního systému Windows a instalovaných programů. Zmínili jsme také některé praktiky, kterých se je třeba vyvarovat a několik těch, které se naopak vyplatí dodržovat. V závěru jsme si také řekli, jak optimálně nastavit pravidelné kontroly v programu AVG tak, aby nedocházelo ke zbytečnému zatěžování počítače.

Několik doporučení ohledně správného nastavení bezpečnostního balíku AVG si řekneme i dnes. Věnovat se budeme především vypnutí nepotřebných funkcí, které často a zbytečně zatěžují výkon počítače. Na konec se podíváme také na způsob, jakým je možné optimálně nastavit anti-spamový filtr.


Nepoužívané funkce je možné odinstalovat.

Odinstalujte si nepoužívané funkce

Bezpečnostní produkty AVG jsou běžně vybaveny velkým množstvím různorodých funkcí. Ve většině případů je tak dost dobře možné, že některé z nich při běžné práci vůbec nevyužijete. Protože všechny, byť i nevyužívané funkce, ke svému provozu spotřebovávají část výpočetního výkonu počítače, je vhodné si povědět něco o způsobu jejich vypnutí.

Pokud se tedy rozhodnete některou část AVG odinstalovat, budete nejdříve potřebovat aktuální instalační soubor AVG. Použitím nejnovějšího instalačního souboru předejdete možným potížím po instalaci a stahování velkého množství aktualizací. Stáhnout jej můžete přímo ze stránek společnosti AVG Technologies, konkrétně na www.avg.cz/stahnout.

Stažený soubor spusťte a postupujte až do části, kde bude na výběr typ instalace. Zde vyberte možnost Přidat nebo odebrat komponenty. Potvrďte také vaše licenční údaje.

V dalším kroku už vám instalátor nabídne seznam komponent AVG. Ty, které mají vedle sebe zatržené políčko, budou po dokončení na počítači nainstalovány. Naopak ty, které budou mít vedle sebe políčko prázdné, na počítači po dokončení procesu nebudou.

Instalaci dokončete a, pokud to bude vyžadováno, počítač restartujte. AVG bude poté obsahovat jen zvolené části. Bavíme-li se o možnosti odinstalování vybraných funkcí, máme na mysli především tyto součásti systému a situace:

Kontrola pošty (Email Scanner)

První funkcí, na kterou se zaměříme, je kontrola pošty. Pokud si e-mailové zprávy čtete přímo přes internetovou stránku poskytovatele schránky (typickými příklady jsou služby jako Seznam a Gmail, ke kterým přistupujete pomocí vašeho webového prohlížeče), není třeba mít E-mail Scanner nainstalován. Ten slouží pro kontrolu příloh zpráv, které přijímáte na svůj počítač, například pomocí programu Outlook nebo Thunderbird. Přílohy e-mailů stažené přes webové rozhraní kontroluje Webový štít a Rezidentní štít.

Doplněk pro Microsoft Office

Pokud balík programů Office vůbec nepoužíváte, není třeba mít doplněk nainstalován. Odinstalování připadá v úvahu i v případě, kdy sadu Office máte, ale při jeho startu je na dlouhou dobu zobrazena informace o probíhající antivirové kontrole. Doplněk pro Microsoft Office kontroluje otevírané dokumenty a umí se vypořádat se škodlivými makry. I bez něj budete stále chráněni proti většině hrozeb Rezidentním štítem, který kontroluje všechny otevírané soubory.

Webový štít

Pokud se po instalaci AVG výrazně zpomalí stahování souborů z internetu, může to být způsobeno již zastaralým typem procesoru ve vašem počítači. Činnost Webového štítu, který všechny stahované soubory kontroluje ještě před uložením na počítač, se pak může projevit významným zpomalením práce. V krajním případě lze sice Webový štít odinstalovat, přičemž poté budou soubory kontrolovány po uložení do počítače Rezidentním štítem. Ten v případě napadení virem zabrání jeho spuštění. Navíc budou kontrolovány také naplánovanými testy. Deaktivaci Webového štítu však nedoporučujeme.


Úroveň nastavení anti-spamové kontroly má vliv na výkon počítače.

Počítač není připojen k internetu

Pokud počítač vůbec nemá připojení k internetu, není nutné mít nainstalovány součásti, které se týkají ochrany před hrozbami ze sítě. Jedná se o tyto komponenty:

Nastavení anti-spamového filtru

Pokud používáte AVG Anti-Spam a máte dojem, že je příjem pošty pomalejší, můžete upravit nastavení kontroly spamu. Postupujte takto:

V horní části okna se nachází posuvný jezdec. Ten v poloze zcela vlevo nastaví jednodušší filtrování zpráv, které nebude tak náročné na počítač. Na druhou stranu ale může být analýza e-mailových zpráv méně přesná. V dolní části je pak možnost Povolit on-line kontrolu. Jejím vypnutím se kontrola také zrychlí. Změny v nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Pokud nechcete, aby vás AVG upozorňovalo formou bublinových oznámení na některé provozní informace (například dokončení aktualizace), můžete změnit nastavení upozorňování opět v Pokročilém nastavení AVG, část Vzhled. V pravé části se kromě nastavení jazyka AVG nachází také několik možností zobrazování hlášení AVG. Je jen na vašem vlastním uvážení, o kterých událostech si přejete být informováni. Změny opět uložíte tlačítkem OK.

Stejným způsobem je také možné vypnout i dotazy Firewallu AVG po spuštění programu, který využívá celou obrazovku. Tím se vyhnete tomu, že program (například hra) bude čekat na potvrzení komunikace s internetem, zatímco dotaz není vidět. Nastavení tentokrát změníte přímo dvojitým kliknutím na ikonu Firewall v uživatelském rozhraní AVG. V otevřených detailech si povolte možnost Zapnout herní režim a klikněte na tlačítko Uložit změny.

Exit mobile version