Tipy a triky pro zrychlení počítače – 1. díl

Notebook

Používáte bezpečnostní balík AVG a váš počítač je stále pomalejší a pomalejší? Snížení rychlosti operačního systému nemusí být vždy jen důsledkem zastaralosti počítače, svůj díl může mít také množství a především nastavení používaných programů. Připravili jsme pro vás proto několik rad a návodů, jak rychle, jednoduše a především efektivně nastavit váš operační systém a bezpečnostní balík AVG tak, aby byla zátěž systému co nejmenší.

Není tajemstvím, že operační systém Windows je vždy nejrychlejší v okamžiku těsně po jeho instalaci. Už po několika dnech používání lze pozorovat jeho postupné zpomalování, které se pomalu posouvá až k neúnosné mezi. Z nemalé části je tomu tak především kvůli softwaru, který si každý z nás do svého počítače postupně instaluje. Logickým krokem by tak bylo instalovat do počítače jen co nejmenší množství programů. To ovšem, vzhledem k pracovním a osobním nutnostem každého z nás, není dost dobře možné. Nezbývá nám tak, než se zaměřit na druhou možnost, tedy na správné nastavení používaných programů.

V tomto a v následujícím článku, si popíšeme ty nejzákladnější kroky, kterými lze získat zpět alespoň část počítačového výkonu.


Přehled programů spouštěných při startu systému.

Úlohy spuštěné po startu systému

Naprostá většina softwarových produktů, oblíbenými komunikačními klienty Skype a ICQ počínaje a softwarovými balíky společností Microsoft a Adobe konče, se neustále snaží spouštět spolu se startem systému. Zdánlivě dobře vypadající funkce (přeci jen, proč bych si měl např. Skype spouštět ručně sám, když to může program sám udělat za mne) je ovšem jedním z důvodů postupného zpomalování operačního systému. Pokud tedy nepotřebujete, aby se veškerý software spouštěl automaticky, doporučujeme počet takto nastavených programů co nejvíce zredukovat.

K tomuto účelu nám poslouží několik poměrně jednoduchých kroků. Otevřeme si nabídku Start v levém spodním rohu obrazovky a z nabídky vybereme položku Spustit (Run). Do připraveného okna napíšeme příkaz msconfig a potvrdíme stisknutím OK. V nově otevřeném okně vybereme záložku Po spuštění (Startup). Následně se zobrazí seznam aplikací, které se spouští automaticky spolu se systémem. Kliknutím na ikonu nalevo od názvu každého produktu lze jednotlivé programy z automatického spouštění odebrat.

POZOR! Před odstraněním jakéhokoliv programu ze sekce Po spuštění se přesvědčte, o jakou aplikaci se jedná a k čemu přesně slouží. Pokud tak neučiníte, může se stát, že některé funkce systému nebudou fungovat přesně tak, jak jste dosud byli zvyklí. Například po zakázání automatického spouštění pro aplikaci Java nemusí zcela korektně fungovat přihlašování k internetovému bankovnictví a dalším službám.


Spolu s některými programy se instalují i další aplikace.

Kontrolujte, co si instalujete

Některé programy, namátkou například komunikační aplikace Skype nebo ICQ, se také při instalaci snaží doinstalovat další součásti. O ty ovšem nemusíte mít vždy zájem. Nejčastěji se přitom jedná o různé doplňkové funkce do internetových prohlížečů (např. různé toolbary) či napojení na další internetové služby. Ač nejsou tyto nabídky vždy myšleny zle, pokud budete vždy instalovat podobné panely nástrojů a další doplňky, na vašem počítači se to projeví snížením výkonu.

Pro příklad si uveďme oblíbený komunikační program ICQ. Pokud se při jeho instalaci rozhodnete pro zdánlivě dobře znějící Úplnou instalaci, získáte kromě populárního „kecálka“ také „bonus“ v podobě panelu nástrojů ICQ. ICQ Search se navíc stane vaším výchozím vyhledávačem a portál Atlas.cz výchozí stránkou. Pokud se chcete těchto byť neškodných zásahů vyvarovat, vždy se pozorně podívejte, zdali se instaluje pouze samotný produkt, nebo i něco navíc.

Může to znít banálně, ale není na škodu se čas od času podívat na seznam instalovaných aplikací. Vždy zkontrolujte, jestli jste všechny zobrazené programy skutečně nainstalovali vy. Pro přístup k seznamu aplikací otevřete nabídku Start v levém spodním rohu obrazovky a vyberte položku Ovládací panely. V nově otevřeném okně pak zvolte možnost Přidat nebo odebrat programy.

Defragmentace disku

Čím častěji svůj počítač používáte, tím častěji dochází k vytváření, mazání, přesouvání a přepisování dat na jeho pevném disku. Bohužel, operační systém Windows není schopen data zapisovat velmi smysluplně, a ta se tak bez ladu a skladu zapisují po celém disku. Po několika týdnech používání tak fragmentovaný disk bez nadsázky připomíná džungli, kde instalační soubory jednoho programu mohou být uloženy na vzdálených koncích pevného disku. To vede k tomu, že čtecí hlavice musí urážet velkou vzdálenost (byť v řádu milisekund), což ve finále vede ke zpomalení systému jako takového.

Operační systém Windows je ale vybaven defragmentačním nástrojem, který doporučujeme pravidelně používat. Naprosto stačí, pokud budete defragmentační nástroj používat pouze jednou za několik týdnů. Dlouhodobé a příliš intenzivní defragmentování může vést ke snížení stability operačního systému.

Na trhu jsou k dispozici i defragmentační nástroje třetích stran. Před instalací a používáním jiného defragmentačního nástroje než toho výchozího v systému Windows ovšem důrazně doporučujeme pročtení informací o produktu a nejlépe také získání informací z dalších zdrojů (např. internetová fóra, testy, recenze produktu, atp.).


Ovladače lze pohodlně a rychle aktualizovat pomocí aplikace Windows Update.

Mějte co nejaktuálnější ovladače

Pro některé počítačové komponenty připravují jejich výrobci nové ovladače i několik let po jejich vydání. Byť se to nejčastěji týká především grafických a zvukových karet nebo procesorů, instalace nových ovladačů může představovat kvalitativní (výkonový) rozdíl.

Pro zjištění, zdali jsou k dispozici nové ovladače pro některé z instalovaných komponent, navštivte stránky výrobce dané komponenty. Pokud používáte legální verzi operačního systému Windows (XP a novější) doporučujeme pro tento účel používat nástroj Windows Update. Ten je standardní součástí Windows Vista a nejnovějších Windows 7. Pro Windows XP je jej možné získat v rámci opravného balíku Service Pack 1. Windows Update také automaticky stahuje a instaluje aktualizace pro samotný operační systém.

Pro použití aplikace Windows Update klikněte pravým tlačítkem na Tento počítač a zvolte možnost Vlastnosti. Následně klikněte na položku Správce zařízení a v nově otevřeném okně se vám zobrazí přehled všech v současnosti instalovaných komponent systému. Na vybranou komponentu klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Aktualizovat ovladač.

Optimální nastavení antivirového programu AVG

Nyní se zaměříme na optimální nastavení bezpečnostního balíku AVG 8.5. Prakticky všechny bezpečnostní balíky nabízí velkou míru optimalizace, jen málokdo se ale v nabízených možnostech vyzná. Většina instalovaných bezpečnostních produktů je tak často provozována v takové podobě, v jaké byla nainstalována. Přitom právě správné nastavení bezpečnostních aplikací je pro správný a především rychlý chod každého počítače naprosto nezbytné.

Plánujte pravidelné testy…

AVG v základním nastavení testuje každý den celý počítač. Většinou však zcela postačí testovat jen jednou týdně nejzranitelnější oblasti a jednou měsíčně otestovat počítač celý. Začněme s pravidelným týdenním testem. Pro jeho nastavení otevřete hlavní okno programu AVG, klikněte na položku Nástroje a zvolte položku Pokročilé nastavení. V otevřeném okně se nalevo nacházejí různé skupiny nastavení. Kliknutím na znaménko plus vedle položky Naplánované úlohy si zobrazíte všechny plány testů a aktualizací a vyberte položku Naplánovaný test (představuje každodenní test počítače).


Nastavení bezpečnostního balíku AVG 8.5.

Nyní je možné upravit dny a konkrétní čas, kdy bude naplánovaný test spuštěn. Pro zajištění co nejmenšího dopadu na výkon počítače doporučujeme nastavit čas testu na takovou dobu, kdy nebude počítač nikdo využívat. Ideální jsou tak například noční nebo brzké ranní hodiny, případně čas oběda.

…volte jejich náročnost na systém…

Pokud v horní části okna programu AVG kliknete na záložku Jak testovat, zobrazí se další možná nastavení. Z nich stojí za zmínku především položka Automaticky léčit/odstraňovat infekci. Pokud je zapnuta, AVG automaticky nalezené hrozby odstraní a jejich kopii uloží do Virového trezoru, odkud je lze v případě potřeby obnovit.

Níže je pak nastavení priority testu v podobě posuvného jezdce. Standardně je v poloze uprostřed, tedy na nastavení Automatický test. V tomto případě bude AVG využívat systémové prostředky s ohledem na jiné programy. Nastavení zcela doprava (Rychlý test) dovolí AVG využít maximum výkonu počítače a rychle dokončit test. Práce s jinými programy se ale v době testu může stát nepohodlnou a zdlouhavou.

Poslední možné nastavení umístěné zcela vlevo (Pomalý test) způsobí, že test sice poběží delší dobu, ale jeho vliv na práci s počítačem bude minimální. Toto nastavení doporučujeme, pokud potřebujete jen minimální dopad práce bezpečnostního balíku na výkon počítače. Veškeré ostatní nastavení na této záložce doporučujeme ponechat ve výchozím nastavení.

…plánujte kompletní kontroly

Jednou za delší časový úsek je vhodné provést kompletní kontrolu celého systému. Taková kontrola zabere několik hodin, a je proto vhodné nastavit její průběh na dobu, kdy počítač nebude využíván, ideálně na noční hodiny. Výhodou kompletní kontroly je především fakt, že bezpečnostní program zkontroluje každý soubor na pevném disku. Prohlédnuty tedy budou i ty soubory, které nebyly prohlédnuty při pravidelných týdenních kontrolách.

Pro nastavení kompletní kontroly otevřete hlavní okno programu AVG, klikněte na položku Nástroje a zvolte položku Pokročilé nastavení. Následně pravým tlačítkem klikněte na Naplánované úlohy. Ze zobrazeného menu vyberte možnost Nová úloha, zadejte její název (např. „měsíční test“) a potvrďte. Nově vytvořený test se ihned objeví v seznamu úloh a jeho nastavení bude zobrazeno.

Na záložce Nastavení plánu vyberte pod položkou Spouštět v určitém intervalu možnost Každý vybraný den v měsíci a zvolte také, v který den a jaký čas se má pustit. Jak již bylo zmíněno výše, vždy je vhodné vybrat takový den a čas, kdy je pravděpodobné, že počítač nebude nikým využíván.

Po kliknutí na záložku Jak testovat můžete vypnout možnost Testovat archivy a naopak zatrhněte možnost Hledat rootkity. AVG pak bude prohledávat PC i na soubory skryté pomocí rootkit metody. Pozor, ne všechny rootkity jsou špatné! Některé běžné aplikace, jako je například Alcohol 120% nebo Daemon Tools tuto metodu také používají. Více informací naleznete na webových stránkách společnosti AVG Technologies.

Zbytek nastavení už by měl být vyhovující, klikněte tedy na tlačítko OK pro potvrzení a uložení změn. Testy jsou nyní nastaveny tak, aby odhalily všechny uložené infekce při co nejmenším vytížení počítače. Případné aktivní infekce nebo zavirované soubory budou v době mezi testy bezpečně odhaleny Rezidentním štítem.

Stejným způsobem jako u testů lze měnit plány i pro aktualizaci AVG, které jsou uvedeny ve stejném seznamu pod názvem Plán aktualizace virové databáze. Pro větší zabezpečení lze doporučit aktualizace i jednou za hodinu. Zkontrolování dostupných aktualizací nijak počítač nezpomaluje a vy budete mít jistotu, že je AVG vždy aktuální.

Z popsaného doporučeného nastavení bezpečnostního balíku AVG lze vycházet i při konfiguraci jiných bezpečnostních a antivirových aplikací.

V příštím díle, který vyjde ve čtvrtek 10. září, se zaměříme na vysvětlení a vypnutí nepoužívaných komponent programu AVG a řekneme si také, jak správně nastavit anti-spamovou kontrolu.

Exit mobile version