Tiskárna OKI B410dn šetří náklady a poslouží větším firmám

Během předvánočního shonu jsme měli možnost v rámci redakce otestovat další velmi zajímavou tiskárnu, OKI B410dn. Jedná se o plnohodnotnou kancelářskou tiskárnu, která je stvořena pro každodenní vysokou zátěž. Tomu odpovídají jak příjemně nízké tiskové náklady, tak i jednoduchost použití, velkoobjemový zásobník papíru a další doplňky a funkce. Pojďme se podívat, jak si tiskárna nakonec vedla v našem redakčním testu.

Při testu jsme se zaměřili na několik hlavních parametrů, které jsme průběžně sledovali a hodnotili. Kontrolovali jsme především kvalitu a rychlost tisku, snadnost instalace a ovládání zařízení a jeho využití v kancelářském prostředí. V závěru tohoto testu najdete i krátké zhodnocení poměru cena/výkon.

Základní charakteristika

Model OKI B410dn je tiskárnou určenou především pro střední a větší podniky. Důraz byl tedy kladen především na kancelářské využití, čemuž odpovídají i vlastnosti zařízení. Mezi to patří USB a LAN porty pro připojení tiskárny do firemní sítě, duplex pro oboustranný tisk, nebo podpora starších operačních systémů (Windows 2000 a novější) spolu s portem LPT. Domácí použití není vzhledem k větším rozměrům a hluku příliš praktické.


Přehledné nastavení tiskárny.

Rozdíl s dříve testovaným modelem Canon i-Sensys LBP5050 je vidět už na první pohled. Tiskárna OKI B410dn je s rozměry 27 (výška) x 37 (šířka) x 40 (hloubka) centimetrů nejen menší, ale s 11 kilogramy váhy také mnohem lehčí, než dříve testovaný Canon. Hmotnost a rozměry sice nepatří mezi klíčové vlastnosti při výběru kancelářské tiskárny, i přesto ale kompaktnější OKI B410dn působí příjemněji a také se s ní jednodušeji manipuluje.

Co na OKI B410dn rozhodně překvapí je absence ovládacích prvků. Jinými slovy, veškeré nastavení tiskárny je nutné provádět vzdáleně pomocí počítače. Na horní straně tiskárny je sice displej, ten ovšem slouží pouze k zobrazování aktuálního stavu tiskárny. Displej je doplněn jediným tlačítkem, kterým je možné tiskárnu přepnout z online do offline režimu. K dispozici jsou ještě dvě LED diody, indikující připravenost tiskárny, respektive případné výstrahy. Příjemné je, že tiskárna ovládá češtinu, tudíž člověk nemusí se slovníkem luštit, o jaký problém se jedná.

Základní nastavení tiskárny je velmi jednoduché a přehledné. Jak už bylo zmíněno výše, pro komunikaci s okolím tiskárně slouží LAN port. Pomocí něj stačí tiskárnu připojit k routeru, nebo switchi a na vybraném počítači spustit instalační CD dodávané spolu s tiskárnou. Instalátor se o základní nastavení postará zcela sám a tiskárna je tak během necelé minuty připojena. Proces je bohužel nutné provádět lokálně z každé pracovní stanice.

Dobré a přehledné ovládací rozhraní je u OKI standardem a tak ani model B410dn není výjimkou. V základním nastavení stojí za zmínku především volba oboustranného tisku (duplex), horizontální nebo vertikální rozložení stránky a kvalita DPI. Ta je standardně nastavena na 1200 x 600, vyplatí se ji ale snížit na dostatečných 600 DPI. Tiskárna je nejvíce schopna dosáhnout kvality 2400 x 600 DPI. Na přiloženém CD jsou výrobcem dodávány i další programy. Pomocí nich lze upravovat různé vlastnosti tiskárny jako takové. Nechybí tak nástroje určené pro práci s displejem, síťovým nastavením, nebo správou šablon.

Bezesporu výhodou je také podpora širokého spektra operačních systémů. Z platformy Windows to zahrnuje vše od dob Windows 2000, včetně nejnovější Windows 7, a to i v 64-bitové verzi. Oficiálně deklarovaná je také podpora pro Mac OS X a některé distribuce Linuxu.

Kancelářské využití

Tiskárna je vybavena průměrně velkým zásobníkem na papír, který pojme až 250 listů papírů. To sice patří spíš k průměru, při vyžití oboustranného tisku je tato kapacita ovšem více, než dostatečná. Volitelně lze zásobník rozšířit až na 750 listů. Automatický zásobním si poradí s většinou standardně používaných formátů papíru, tedy A4, A5 a některé typy obálek. Pro ty méně obvyklé formáty je k dispozici i ruční podavač.

Co se rychlosti tisku týká, OKI B410dn se pohybuje lehce nad průměrem. Vytištění jedné strany textu zabralo necelých 12 vteřin, černobílý obrázek trvá o zhruba 4 vteřiny déle. Jen o vteřinu déle, tedy 17 vteřin, zabralo vytištění oboustranné strany textu, tedy duplexu. Pokud ovšem před zahájením tisku musíte tiskárnu probudit z úsporného režimu, počkáte si zhruba o půl minuty déle. V případě, že byla tiskárna vypnuta, začne tisknout už zhruba po minutě. To je na tuto kancelářskou tiskárnu poměrně dobrý výsledek.


Tiskárna OKI B410dn.

Co se tiskových omezení týká, zařízení je konstruováno na tisk zhruba 50 000 stran měsíčně, přičemž životnost náplní je udávána na 3 500 stran. Každých 20 000 stran je ovšem nutné vyměnit kromě náplní také obrazový válec. Při ceně nových tonerů a obrazového válce tak zjišťujeme, že při současných cenách (cca 1 390 Kč za toner, 3 000 za válec) se při dosažení životnosti válce se vyplatí spíš investovat do nákupu nového zařízení, než opravy toho stávajícího.

Možnost oboustranného tisku, stejně jako nízká spotřeba barev vede k poměrně nízkým nákladům na jednu stranu, které lze s tiskárnou dosáhnout. Konkrétně se jedná o 50 haléřů v případě jednostranného tisku, respektive 25 v případě oboustranného.

Negativa

Abychom ale jen nechválili, i OKI B410dn má několik slabých stránek. Ty se dají shrnout pod pojmy větrák, spotřeba a kvalita.

Větrák chladící model OKI B410dn se při testu projevil jako největší problém celého zařízení. Roztočí se ihned po zapnutí zařízení a trvá mu zhruba 10 minut, než si uvědomí, že se netiskne a není potřeba chladit. To se opakuje vždy, když si vytisknete třeba i jen jednu stránku. Tedy větráček pracuje na plné obrátky i ve chvílích, kdy se tiskárna několik minut nepoužívala a nepotřebuje tak být chlazena. Na druhou stranu hluk produkovaný větrákem není nijak agresivní a v běžném kancelářském šumu bude téměř neslyšitelný. Tedy alespoň pro ty, co nebudou sedět v těsné blízkosti tiskárny.

Druhou nevýhodou je poměrně vysoká deklarovaná spotřeba elektrické energie. Výrobce udává hodnoty 8W pro režim klidu a 520W pro pracovní zátěž, což v této kategorii tiskáren patří rozhodně k nadprůměru. Při počítání ceny tisku je ták kromě nákladu na barvu dobré počítat s touto veličinou.

Poslední výtkou je kvalita tisku. V tomto směru se OKI B410dn nemůže srovnávat s testovaným modelem Canon i-Sensys LBP5050. Pro ten nebyl nejmenší problém velmi kvalitně a s dobrým barevným podáním vytisknout i fotografie, nebo detailní malby. Na druhou stranu, model LBP5050 touto vlastností představoval spíš výjimku mezi kancelářskými tiskárnami. Tedy kvalita tisku OKI B410dn rozhodně dosahuje kancelářsky potřebné úrovně a bez problémů si poradí s tiskem textu, grafů, schémat a i menších obrázků. Vynikající kvalitu srovnatelnou s modelem LBP5050 ovšem podat nedokáže. OKI B410dn tak potvrzuje, že je určena především do kancelářského prostředí.

Verdikt

Všechny negativa patří spíše do kategorie drobností. OKI B410dn je vcelku poměrně povedenou tiskárnou, které toho lze vytknout jen velmi málo. Obrovskou výhodou zařízení je bezesporu podpora síťového a oboustranného tisku. Daní za to jsou ovšem větší rozměry a hluk, který tiskárna, respektive její větrák, produkuje. Pro toho, kdo se s tím je ochoten smířit ovšem OKI B410dn představuje, obzvlášť s cenou těsně pod 5 000 Kč, velmi dobrou volbu.

Plusy / mínusy

+ jednoduchá instalace a ovládání
+ rychlost, možnosti a cena tisku
+ přívětivá cena

– neustále se točící větráček
– horší výstup při tisku obrázků
– vyšší spotřeba

Za zapůjčení tiskárny k testování děkujeme společnosti OKI Systems s.r.o.

Exit mobile version