Jak si vybrat tiskárnu, která ušetří peníze

Tiskárna

Při výběru vhodné tiskárny pro malé a střední podniky (SMB) v žádném případě nevystačíme s jednoduchým rozdělením tiskáren podle rychlosti tisku a pořizovací ceny. Zvláště výkonnější tiskárny se liší v mnoha ohledech a my si musíme uvědomit, která z vlastností tiskárny pro nás bude důležitá více a která méně.

Jak se říká, peníze jsou vždy až na prvním místě. To ale neznamená, že tiskárna s nejnižší pořizovací cenou je také nejlevnější. U tiskáren, které natisknou měsíčně několik tisíc stran, musíme brát v úvahu především provozní náklady. Ty mohou totiž během čtyřletého provozu pořizovací náklady několikanásobně převýšit. Nejjednodušším, i když ne zcela přesným způsobem, jak provozní náklady zjistit, je podělit cenu a životnost spotřebního materiálu (běžně toneru a tiskového válce). To nám dá obecnou představu o provozních nákladech.

Většina výrobců ani neudává žádné další údaje, podle kterých bychom mohli provozní náklady stanovit přesněji. Už nepočítají s opotřebením a omezenou životností dalších dílů (typicky zapékací jednotky a podávacích koleček), jejichž výměna nám provozní náklady opět o něco navyšuje.

Nepřetěžujte tiskárnu

V informačním letáku k tiskárně většinou narazíte na dva údaje týkající se provozního cyklu – doporučená měsíční zátěž a maximální měsíční zátěž. Doporučená zátěž udává počet stran, které může tiskárna tisknout každý měsíc v roce, oproti tomu maximální udává zatížení ve špičce – jeden nebo nejvýše dva měsíce v roce. Pokud výrobce oficiálně neudává maximální životnost tiskárny, můžete se zhruba řídit doporučenou měsíční zátěží a čtyřmi lety provozu. Například při doporučené zátěži 20 000 stran je životnost tiskárny zhruba 20 000 x 48 měsíců = 960 000 stran.

Při posuzování těchto údajů je třeba dát pozor na to, abyste tiskárnu nepřetěžovali. Má to za následek podstatně rychlejší opotřebování tiskárny a dosažení její maximální životnosti již třeba po dvou letech. Vždy volte raději vyšší model, který snese větší zatížení, než momentálně máte. Nikdy nevíte, o kolik objem vašeho tisku v budoucnu vzroste.

Již zmiňovaná rychlost tisku je důležitá především při tisku obsáhlejších dokumentů (uživatelské návody, sborníky, odborné práce) nebo tisku více kopií (reklamní letáky, informační brožury), tedy v případech, kdy potřebujete vytisknout co největší souvislý tisk v co nejkratším čase. Naopak při běžné kancelářské práci a tisku několikastránkových dokumentů, faktur, tabulek apod. hraje rychlost tisku podružnou roli. U tisku grafických dokumentů je pak důležitějším faktorem rychlost zpracování úlohy daná výkonem procesoru a velikostí paměti RAM.

Rozlišení a práce s papírem

Někteří výrobci navíc poskytují jako volitelný doplněk tiskárny pevný disk, který podstatně urychlí tisk více kopií dokumentu tím, že první výtisk uloží a ostatní kopie pak tiskne přímo z disku bez nutnosti opětovného zpracování a komunikace s počítačem.

V souvislosti s rychlostí zpracování je důležité zmínit rozlišení. Téměř všechny tiskárny kategorie SMB umožňují zvolit rozlišení 600 dpi nebo jemnější a kvalitnější 1200 dpi. Musíme si však uvědomit, že rozlišení 1200 dpi je také podstatně náročnější na zpracování a tím i na rychlost. Někteří výrobci proto nabízejí pod různými označeními třetí způsob – 600 x 1800 dpi dosahující tiskové kvality 1200 dpi se stejnou rychlostí zpracování jako 600 dpi.

Tiskárny v SMB segmentu již většinou poskytují rozsáhlé možnosti práce s papírem. Především velká vstupní kapacita papíru a velký počet zásobníků (některé tiskárny této kategorie mají vstupní kapacitu až 2 500 listů nebo až 6 nezávislých zásobníků) umožňuje delší intervaly výměny papíru a velkou variabilitu tiskových médií. Automatická jednotka pro oboustranný tisk je již u většiny modelů standardem.

Když je tiskárna ve firmě

Možnosti připojení tiskárny a zprovoznění ve vašem systému jsou asi ze všeho nejpodstatnější. Zaprvé si všimněme možností připojení. Většina tiskáren pro segment SMB je vybavena síťovým rozhraním (FastEthernet RJ45). Vzhledem k tomu, že se jedná o nejjednodušší a nejefektivnější způsob připojení více uživatelů k jedné tiskárně, je i nejvíce využíváno. Dalším standardním rozhraním, kterým jsou vybaveny všechny tiskárny, je USB 2.0, vhodné však spíše pro nesdílené tiskárny.

Stále častější je bezdrátové síťové připojení (IEEE 802.11b/g). Dalším požadavkem je zajisté kompatibilita s operačním systémem. V této souvislosti se musíme soustředit nejen na dostupné tiskové ovladače, ale i na podporované tiskové jazyky. Mezi tiskové jazyky patří především PCL a Postscript, které umožňují tisk z OS Windows, všech distribucí Linuxu i Mac OS. Některé z laserových tiskáren však umožňují tisknout i v těchto speciálních režimech.

Autor je produktovým manažerem společnosti JANUS, která je distributorem produktů značky Kyocera v ČR.

Exit mobile version