Václav Vydra pokřtil třebešínské studijní obory

Střední průmyslová škola

Tři studijní obory – Strojírenství, Informační technologie a Technické lyceum – které mají od letošního roku možnost studovat žáci Střední průmyslové školy, Praha 10, Na Třebešíně 2299, byly dnes slavnostně pokřtěny v rámci výstavy Schola Pragensis v Kongresovém centru Praha. Kmotrem všech tří oborů se stal známý herec a moderátor Václav Vydra.

Slavnostní křest se odehrál na stánku SPŠ Na Třebešíně, která v rámci této renomované výstavy středních škol každoročně prezentuje nejen studijní příležitosti pro absolventy základních škol, ale i výsledky svých stávajících a bývalých žáků, k nimž patří také syn Václava Vydry.

„Já sám technický talent rozhodně nejsem,“ řekl Václav Vydra. „Dokonce se dá říct, že k herectví jsem utekl před matematikou. Ale s průmyslovkou Na Třebešíně jsem se v životě potkal hned dvakrát. Poprvé, když na ní studoval můj technicky nadaný nevlastní syn a podruhé, když jsem se zabýval zbraněmi a tady ve školních dílnách mi dokázali vyrobit speciální součástku k revolveru.“

Na Václava Vydru navázal RNDr. František Bártl, ředitel SPŠ Na Třebešíně stručnou historií školy a představením tří studijních oborů. „Všem třem pokřtěným oborům tedy budeme společně přát hodně talentovaných a zvídavých žáků,“ řekl na závěr.

Všechny nabízené obory poskytují ve čtyřletém denním studiu střední odborné vzdělání s maturitou. Učební plány všech oborů jsou koncipovány tak, aby absolventi našli nejen univerzální uplatnění v oboru, ale mohli úspěšně pokračovat i ve studiu na vysoké škole. Studium je vhodné jak pro chlapce, tak i pro dívky.

Více o studijních oborech

STROJÍRENSTVÍ
Obor nabízí komplexní technické vzdělání v oblasti konstrukční a technologické přípravy výroby. Ve výuce využíváme výkonné počítače pro konstruování s podporou CAD systémů a pro řízení a programování CNC obráběcích strojů s podporou CAM systémů. Velká část absolventů pokračuje ve studiu zejména na ČVUT, kde má škola velmi dobrou pověst, případně na jiných vysokých školách. V praxi je o absolventy velký zájem. Podle zaměření pak pracují např. u firem zabývajících se projektovou činností v oblasti vytápění a klimatizace, u různých akciových společností ve funkcích technologicko-obchodních, uplatní se v oddělení konstrukce, technologie i v provozu.

Studijní zaměření od 3. ročníku

Studijní zaměření od 4. ročníku

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE – APLIKACE OSOBNÍCH POČÍTAČŮ
Obor umožňuje proniknout do základů hardwaru, softwaru, počítačových sítí a programování. Tematické plány obsahují využití textových a tabulkových procesorů, práce se sítí a internetem, prezentační programy, tvorbu webových stránek, databáze, programování, grafické systémy. Vedle technických oborů si žáci osvojují i základy počítačového konstruování a animace. Absolventi tohoto oboru najdou uplatnění jako programátoři, správci počítačových sítí, tvůrci webových stránek. Mnoho z nich pokračuje ve studiu na vysokých školách.

TECHNICKÉ LYCEUM
Připravuje budoucí absolventy hlavně k dalšímu vysokoškolskému studiu, ale současně poskytuje střední odborné vzdělání technického zaměření. Nabízí možnost výběru volitelných předmětů se zaměřením na strojírenství nebo informační technologie. Preferuje předměty matematicko-přírodovědné a základy odborného technického vzdělání.

O Střední průmyslové škole Na Třebešíně

Střední průmyslová škola v Praze 10, Na Třebešíně je výjimečné školské zařízení nacházející se v příjemném, klidném prostředí Malešického parku s výhodným spojením ze stanice metra Želivského. Kapacitou (osm objektů – učebny, laboratoře, dílny, tělocvičny s bazénem, školní jídelna, domov mládeže s celkovou užitkovou plochou 21 121 m2) i vybaveností má výborné podmínky k přípravě absolventů s profilem, odpovídajícím symbolu v logu školy – Důvtipné, Rychlé, Atraktivní, Kreativní (Drak).

Vyučování v nové Střední průmyslové škole Na Třebešíně, která byla ve výstavbě od konce 60. let 20. století, bylo zahájeno 1. září 1973. Do nového komplexu se přestěhovali všichni žáci a vyučující z bývalé SPŠS v Praze 8 na Karlínském náměstí a část žáků a učitelů z SPŠS v Praze 1, Masné ulici. Škola se svým vybavením stala jednou z nejmodernějších středních škol v Československu.

Prvním ředitelem školy se stal Ing. Zdeněk Pavelka, který školu řídil až do roku 1991. V tomto období škola vybudovala vlastní televizní studio využívané pro tvorbu výukových materiálů. Po roce 1989 se audiovizuální studio plně profesionalizovalo. Další oblastí rozvoje školy bylo nasazení výpočetní techniky. Již v roce 1979 byl ve škole nainstalován a provozován sálový počítač Siemens 4004, který škole přenechal Výzkumný ústav matematických strojů. V té době jsme byli jedinou střední školou v republice, která takový počítač využívala. Od roku 1983 byl zaveden na škole předmět Výpočetní technika, který zpočátku využíval počítače IQ 151. Od té doby se hardwarové i softwarové vybavení školy neustále rozvíjí a modernizuje.

Nástupcem Ing. Pavelky se stal Ing. Jiří Valenta, který školu vedl v období let 1991 až 2006. V tomto období škola dále rozvíjí řadu aktivit. Zejména spolupráci se zahraničními školami v Norsku, SRN, Francii, Řecku, Itálii a Španělsku.

Dále škola rozvíjí výuku s podporou výpočetní techniky. Tato snaha vrcholí získáním několika statutů, zejména pak statutem Microsoft IT Academy, dále pak statutem Autodesk Academia. Na škole vzniká celá řada školicích center určených nejen široké pedagogické veřejnosti, ale i pracovníkům z praxe. Jako příklad je možno uvést Autorizované školicí středisko pro CAD/CAM.

Vrcholem všech těchto aktivit je otevření School Technology Innovation Center – Centra moderních technologií ve škole. V dubnu 2004 se tak SPŠ stává druhou školou v oblasti střední a východní Evropy, která plně využívá nejnovější technologie společnosti Microsoft pro účely výuky a vedení agendy školy.

Od 1.7. 2006 převzal řízení školy, která v současné době zavádí nové studijní obory, RNDr. František Bártl. K studijnímu oboru Strojírenství nabízí tedy nyní obor Informační technologie – aplikace osobních počítačů a obor Technické lyceum. Svým rozvojem aktivit přispívá škola ke kvalitě nabízených služeb v oboru středního vzdělávání, a řadí se tak k nejlepším průmyslovým školám v České republice.

Škola má vynikající podmínky pro sportovní vyžití žáků – krytý 25 m bazén, dvě tělocvičny a moderní víceúčelové hřiště s umělým povrchem.

Spolupracuje se školami ve Francii, Itálii, Německu, Slovensku, Španělsku a Norsku. Žáci mají možnost svoji práci prezentovat na pracovních setkáních a výměnách a ověřit si tak své jazykové dovednosti a kreativitu při řešení malých projektů v mezinárodních řešitelských týmech.
Ve školní jídelně si mohou žáci vybírat ze tří druhů jídel.

Ubytování pro mimopražské žáky škola zajišťuje ve vlastním Domově mládeže.

Exit mobile version