Autism at Work má za sebou tři úspěšné roky

18. September 2018 09:38 0 komentářů

V rámci programu společnosti SAP Services, SAP Ariba a SAP Concur zaměstnávají lidi, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.

Třetí výročí programu Autism at Work (Autismus v práci) oslavily v prostorách Trojského zámku v Praze společnosti SAP Services, SAP Ariba a SAP Concur. Galavečerem provázeli Kyra Müller a Arthur William Kastler, kteří program Autism at Work v ČR rozvíjejí.

Program Autism at Work, v rámci něhož společnosti SAP Services, SAP Ariba, SAP Concur zaměstnávají lidi, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra, úspěšně funguje v České republice již tři roky. „Aktuálně díky tomuto programu zaměstnáváme 11 lidí. Kromě programátorů jsou to i specialisté na zpracování dat či pracovníci v oblasti HR a financí. SAP globálně plánuje zaměstnávat 650 lidí s touto diagnózou,“ říká Arthur William Kastler, který má program Autism at Work ve společnosti SAP v ČR na starosti, a dodává: „Podstatou projektu není vytvoření specializovaného oddělení, ale plné začlenění těchto zaměstnanců do pracovního procesu.“

Díky programu Autism at Work nemusí uchazeči s poruchou autistického spektra absolvovat klasický přijímací pohovor, který je oproti ostatním zájemcům znevýhodňuje. V současnosti procházejí tříkolovým přijímacím řízením, které vyvinula společnost SAP Services ve spolupráci s Národním ústavem pro autismus a jež respektuje uchazeče zejména v oblasti komunikace, a naopak ukazuje jejich přednosti. Program Autism at Work obdržel čestné uznání Aplaus, které uděluje Národní ústav pro autismus. Společnost SAP Services za něj také získala ocenění Zaměstnavatel bez bariér, jehož garantem je Konto Bariéry.

Galavečera v Trojském zámečku se zúčastnila více než stovka hostů, zejména z řad zaměstnanců společností SAP Services, SAP Ariba a SAP Concur a partnerských organizací. Na začátku večera promluvila Sarah Loucks ze společnosti SAP o tom, proč jsou diverzita a inkluze důležité. Kristýna Rungeová ze SAP Services se poté věnovala tématu neurodiverzity, shrnula základní fakta a nedorozumění týkající se autismu a přiblížila aktuální stav programu Autism at Work. Kromě České republiky běží v dalších 12 zemích a zahrnuje více než 140 pracovníků, z nichž tři čtvrtiny jsou muži. Na začátek programu Autism at Work v ČR zavzpomínala také Andrea Hepnerová, která v té době byla ředitelkou SAP Services. Jacob Ringler ze společnosti SAP Concur, která se do programu zapojila v letošním roce, zmínil, co je k tomuto kroku vedlo, jaké jsou jejich první zkušenosti a jaká mají očekávání a plány do budoucna.

Mikuláš Štubňa ze SPOSA Slovakia představil simulátor autismu ve virtuální realitě i další aktivity, které lidem s autismem pomáhají k co největší samostatnosti, jako například podpora při hledání zaměstnání, rehabilitační centrum, rodinné komunitní kempy a další. Simulátor autismu ve virtuální realitě je první svého druhu, ve třech scénářích (kavárna, škola, veřejná doprava) umožňuje zažít svět očima osoby s autismem. Projekt má za sebou řadu mezinárodních úspěchů včetně ocenění Top 5 v rámci Global Sabre Awards, a používají jej i na americké výzkumné univerzitě MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Dagmar Mega přiblížila projekt Snoezelen, což je multisenzorické prostředí navržené ke stimulaci smyslů za pomoci světelných efektů, barev, zvuků, hudby, materiálů a podobně. Úvodní část programu zakončila panelová diskuse. Na závěr galavečera zahrál dramatický soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem Dr.amAS představení Sněhen. Sněhen je 13. kalendářní měsíc mezi lednem a únorem, který reflektuje nenaplněná přání hlavního hrdiny a obsahuje například i svátky jmen neexistujících v běžném kalendáři.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů